سخنگوی موسسه واكسن و سرم سازی رازی:

دریافت مجوز اثربخشی واکسن کووپارس تا آخر آبان

دریافت مجوز اثربخشی واکسن کووپارس تا آخر آبان به گزارش مداربسته سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: امیدواریم تا آخر آبان ماه گزارش اثربخشی واکسن کووپارس از جانب سازمان غذا و دارو صادر شود و بتوانیم وارد مرحله تزریق عمومی شویم.دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت واکسن «کووپارس رازی» اظهار داشت: تابحال حدود ۱۸ هزار نفر دوز اول و ۸ هزار نفر دوز دوم واکسن کووپارس را در فاز ۳ مطالعه بالینی دریافت کرده اند.
سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد داوطلبان این واکسن را دریافت و مابقی درحال تزریق هستند، اظهار داشت: گزارش بی خطری این واکسن در فاز سوم به سازمان غذا و دارو طی دو هفته گذشته ارسال شده است که روز گذشته مجوز آن هم دریافت شد. این مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه واکسن کووپارس است.
فلاح مهر آبادی با اشاره به اینکه گزارش اثربخشی این واکسن هم درحال بررسی است که تا ۱۵ آبان ماه به سازمان غذا و دارو ارسال خواهیم کرد، تصریح کرد: امیدوار هستیم تا آخر آبان ماه مجوز اثربخشی واکسن هم از جانب سازمان غذا و دارو صادر شود و بتوانیم وارد مرحله تزریق عمومی شویم.
سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تکیه بر این که تابحال عوارض جدی در داوطلبان نداشته ایم، اظهار داشت: همینطور مشکل خروج داوطلبان از مطالعه و یا مبتلا شدن به کرونا بعد از تزریق واکسن نداشتیم و تعداد معدودی مبتلا شدند.
وی در مورد انتشار مقاله فازهای مختلف واکسن کووپارس رازی اظهار داشت: مقاله در ارتباط با فاز پیش بالینی مطالعه واکسن به داوران ارسال شده و به علت این که حجم مقاله زیاد است فرایند تایید و انتشار زمان می طلبد.
فلاح مهر آبادی افزود: همینطور اقدامات در ارتباط با فاز اول مطالعه برای انتشار مقاله در حال انجام می باشد که به زودی به مجلات معتبر ارسال خواهد شد.عدم پیش خرید وزارت بهداشت با وجود قول هاوی ضمن اشاره به این که تمام مراحل مطالعات و تزریق واکسن، دریافت مجوزها به خوبی پیش می رود، اما در انعقاد قرارداد برای تولید انبوه با مشکلاتی روبرو شده ایم، اظهار داشت: با وجود این که خردادماه سال جاری، بر مبنای موافقت دولت، مجلس و شخص دکتر نمکی بعنوان وزیر وقت بهداشت، دستور پیش خرید واکسن رازی کووپارس پس از شروع فاز سوم داده شده بوده اما حالا این دستور تبدیل به قرارداد نمی گردد. سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تکیه بر این که مبحث تولید انبوه و انعقاد قرارداد پیش خرید تا ۵ میلیون دوز واکسن های داخلی پس از فاز سوم، در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی مطرح و تایید شده بود، اظهار داشت: اما حالا این مورد با مشکل روبرو شده و علیرغم دستور کتبی و صحبت ها قرارداد پیش خرید امضا نمی گردد. وی با تکیه بر لزوم انعقاد قرارداد و دریافت مبلغ برای تولید انبوه اظهار داشت: تابحال کووپارس رازی ۵ میلیون دوز ساخته شده و بنا داریم تا آخر سال جاری هم ۲۰ میلیون دوز تولید نماییم اما این میزان تولید منوط به انعقاد قرارداد وزارت بهداشت با موسسه رازی است. به قول فلاح مهر آبادی، اگر این قرارداد و پیش خرید انجام نشود امکان تولید انبوه به سادگی وجود ندارد که در این صورت یا امکان تولید کمتر یا تاخیر در میزانی که قول داده ایم به وجود می آید. هچنین اگر طبق وعده هایی که داده اند پیش خرید کنند می توانیم واکسن را به اندازه کافی وارد چرخه واکسیناسیون نماییم.


منبع:

1400/08/11
09:49:35
5.0 / 5
408
تگهای خبر: تولید , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته