حضور محققان ایرانی در پروژه شناسایی سیارات فراخورشیدی

حضور محققان ایرانی در پروژه شناسایی سیارات فراخورشیدی مداربسته: محققان ایرانی با همكاری گروه بین المللی مایندسپ در راه آشكارسازی سیارات خارج از منظومه شمسی قرار گرفتند تا در مهم ترین اكتشافات نجومی نام ایران نیز آورده شود.به گزارش مداربسته به نقل از مهر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مطالعه سیارات فراخورشیدی در سال های اخیر به یكی از شاخه های مهم اختر فیزیك تبدیل گشته است. انگیزه اصلی در این تحقیقات مطالعه شكل گیری سیاراتی است كه امكان شكل گیری حیات در آنها وجود دارد.
در این زمینه سرمایه گذاری وسیعی در این شاخه از علم شروع شده است و ماهواره های فضایی برای مشاهده سیارات راهی فضا شده اند.
در منطقه خاورمیانه نیز پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در پروژه بین المللی در زمینه سیارات فراخورشیدی حضور دارند و مشغول فعالیت هستند. این پروژه با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد و پژوهشگران كشورمان از این دو دانشگاه در كنار سایر مراكز علمی دنیا قرار گرفتند تا در مهم ترین اكتشافات نجومی ایران نیز سهیم باشد.
سهراب راهور مجری طرح پژوهشی «رصد سیارات فراخورشیدی با استفاده از ریز همگرایی گرانشی با همكاری گروه بین المللی مایندسپ» درباره فعالیت های انجام شده در این طرح بیان كرد: آشكار سازی سیارات خارج از منظومه شمسی هدفی است كه این پروژه بین المللی دنبال می كند. البته علاوه بر پاسخ به پرسش تشكیل سیارات فراخورشیدی، شناسایی و مشخص كردن سیارات قابل زیست است.
وی افزود: تحقیقات پروژه در رصد خانه اتحادیه اروپا مستقر در شیلی انجام شد و كار تحلیل و آنالیز اطلاعات و داده های حاصل از رصد بعد از انتقال به كشور صورت گرفت. هم اكنون ۴۰ سیاره جدید در این پروژه شناسایی شدند. كه با تحلیل داده ها مشخصات و جرم آنها را اندازه گیری می شود. همین طور سیاراتی كه در منطقه زیست قرار دارند مشخص می شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همین طور عنوان كرد: با عنایت به اینكه در این فعالیت پژوهشی حجم بالایی داده مورد تحلیل داده قرار می گیرد بدین سبب دانش استفاده و كار با داده های زیاد كه امروزه در تمام علوم و صنعت كاربرد دارد توسعه می یابد.
به گفته وی، در این طرح تلسكوپی استفاده شد كه مجهز به دوربین جدید به نام عكس برداری شانسی است. این دوربین با فركانس بالا از آسمان تصویربرداری می كند و بعد از حذف نرم افزاری تصاویری كه توسط تلاطم جوی درست شده می توان تصاویر در حد پراش به دست آورد. توسعه این روش می تواند كاربردهای زیادی در تهیه تصاویر با كیفیت بسیار بالا داشته باشد.


منبع:

1398/05/29
14:59:41
5.0 / 5
4479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته