در دانشگاه امیركبیر محقق شد؛

ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر برای تولید نهال و نشا

ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر برای تولید نهال و نشا به گزارش مداربسته محققان به فرمولاسیون تولید گلدان های زیست تخریب پذیری دست پیدا كردند كه به قول آنها كاشت این گلدان ها به همراه نهال در خاك باعث تولید مواد مغذی مناسب برای رشد گیاهان می شود.به گزارش مداربسته به نقل از دانشگاه صنعت امیركبیر، مرضیه آقاجانی مدیر عامل یكی از واحدهای فناور مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر، تمركز مطالعات این واحد فناور را تولید محصولات زیست تخریب پذیر دانست و اظهار داشت: تولید گلدان های زیست تخریب پذیر به منظور تولید نهال و نشا همچون محصولات دانش پایه ما است كه بزودی وارد فاز تولید صنعتی خواهد شد.
وی از اجرای مطالعاتی با عنوان «تولید كامپوزیت های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی»، اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به صدمه های جبران ناپذیر مواد نفت پایه به محیط زیست، گرایش جهانی به سمت تولید مواد كاملا سبز است و در این میان تولید كامپوزیت های سبز بر پایه الیاف و رزین طبیعی به صورت بسیارچشمگیر مورد توجه قرار گرفته است.
آقاجانی حجم معاملات كامپوزیت های طبیعی در سال ۲۰۱۵ در دنیا را حدود ۳.۳۶ بیلیون دلار ذكر كرد و افزود: وارد كردن گلدان های پلاستیكی به خاك جهت كشت نشا گل و نهال یكی از موارد صدمه رسان به خاك است؛ چون كه پلاستیك های نفت پایه غیر قابل تجزیه هستند و در دراز مدت سلامت خاك را به مخاطره می اندازد.
این محقق افزود: بر این اساس در این طرح، به منظور كاشت نهال یا نشا در خاك همراه با گلدان، گلدان هایی با استفاده از یك ماده كامپوزیتی كاملا طبیعی ساختیم. این گلدان ها بعد از گذشت چند ماه به مواد اولیه تجزیه می شود. این مواد بعنوان مواد كمكی برای رشد گیاهان سودمند خواهند بود.
وی قابل تولید بودن برای هر اقلیم را از خصوصیت های گلدان های كامپوزیتی زیست تخریب پذیر دانست و افزود: این گلدان ها، می تواند بر مبنای نوع اقلیم و خصوصیت های مورد نیاز سازمان جنگل ها و مراتع كشور (به ویژه طول عمر گلدان و میزان حذب رطوبت و سایر مشخصات) تولید شود.
محقق این طرح، یكی دیگر از كاربردهای این گلدان را، زیبا سازی فضای سبز شهرها دانست و تصریح كرد: سالانه حجم انبوهی از گلدان های پلاستیكی یا سفالی برای تولید نشا مورد استفاده شهرداری ها قرار می گیرد و هر دوی این مواد برای محیط زیست آلودگی به همراه خواهد داشت ازاین رو به كارگیری گلدان های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی می تواند این چالش را بر طرف كند.
وی فراورش و طراحی فرآیند به كارگیری انواع رزین های طبیعی و استحصال الیاف طبیعی به منظور تقویت رزین های طبیعی را از چالش های این محصول نام برد و اظهار داشت: هم اكنون گروه تحقیقاتی ما در حال برسی و حل موانع هستند.
آقاجانی استفاده از مواد تجدید پذیر و زیست تخریب پذیر را از مزایای رقابتی این محصول ذكر كرد و خاطرنشان كرد: در طراحی گلدان ها به مسایل مهم محیط زیستی از قبیل پیشگیری از فرسایش خاك و بیابان زدایی توجه شده است، به صورتی كه فرمولاسیون تولید گلدان ها متناسب با نیاز بازار هدف قابل تغییر است.
این طرح با همكاری حسن آقاجانی، صمد آقاجانی و پریسا آقاجانی و بهاره یوسفی اجرایی شده است.

1398/07/23
15:42:28
5.0 / 5
5052
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته