در یك شركت دانش بنیان؛

پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروك شدند

پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروك شدند به گزارش مداربسته محققان در یك شركت دانش بنیان ایرانی الیاف پنبه ای با خاصیت ضد چروكی و آنتی باكتریالی تولید كردند.مینا شاكری نماینده در مركز صنعتی سازی فناوریهای كاربردی ستاد توسعه فناوری نانو (آیكن) در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: عدم ثبات ابعادی و چروك پذیری منسوجات پنبه ای، یكی از اشكالات و معایب این الیاف است كه همواره مصرف كنندگان با آن مواجهند.
وی با اشاره به اینكه استفاده از رزین های «فرمالدهید» و «پلی كربوكسیلیك اسیدها» روش هایی هستند كه در این زمینه استفاده می شود، تصریح كرد: چالش اصلی این روش ها، رها سازی تركیبات سمی و مضر و همینطور كاهش استقامت پارچه های پنبه ای است. از طرفی ماندگاری این روش ها كوتاه مدت بوده و پس از چند سیكل شست و شو از بین می رود.
شاكری با اشاره به اینكه محققان موفق شدند كه در یك شركت دانش بنیان پارچه های پنبه ای را تحت پردازش پلاسما قرار دهند، عنوان كرد: در این پارچه ها پس از اعمال نانومواد تحت پردازش پلاسما قرار می گیرند تا این خاصیت ضد چروكی ماندگار باشد.
وی با اشاره به اینكه این پارچه ها علاوه بر اینكه خاصیت ضد چروكی دارند دارای نانوموادی هستند كه خصوصیت آنتی باكتریالی به آنها می دهد، بیان كرد: ماندگاری طولانی مدت خاصیت ضد چروكی پارچه های پنبه ای، استفاده از مواد زیست سازگار، افزایش خواص آنتی باكتریالی پارچه های پنبه ای و پایداری خاصیت بوجود آمده پس از ۱۰ چرخه شست و شو طبق استاندارد ملی ۷۶۶۴ از خصوصیت های این پارچه ها هستند.
شاكری با تاكید بر اینكه این روش برای ضد چروك كردن سایر پارچه ها هم قابل استفاده می باشد، خاطرنشان كرد: ولی از آنجایی كه چروك پذیری پارچه پنبه ای بیشتر است، ما از این روش برای ضد چروك كردن این نوع پارچه ها استفاده كردیم.

1398/07/30
10:37:29
5.0 / 5
4480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته