چالش كرونا و زندگی مومنانه،

بررسی راهكارهای پیشگیری و تازه های علمی در درمان كرونا

بررسی راهكارهای پیشگیری و تازه های علمی در درمان كرونا قم عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهركرد به مبحث ˮراهكارهای پیشگیری و تازه های علمی در درمان كروناˮ پرداخت.


دکتر اکبر سلیمانی بابادی در ابتدای نشست علمی"راهکارهای پیشگیری و تازه های علمی در درمان کرونا" بعنوان یکی از سلسله نشست های "چالش کرونا و زندگی مؤمنانه" که شنبه شب به همت دانشگاه پردیس فارابی و جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، اظهار نمود: از علائمی که اخیراً با شروع فصل گرما و تداخل با بیماری های فصلی گوارشی دیده می شود، همین علایم گوارشی مانند بی اشتهایی، اسهال، دردهای شکمی است. بنده در هفته اخیر مراجعانی داشتم که با درد شکم مراجعه می کردند و پس از سی تی اسکن و بررسی ریوی مشاهده کردیم که ریه هم درگیر بیماری کرونا است.
وی افزود: بیماری کرونا به شکل خستگی زودرس، ضعف و بی حالی، دل درد، تهوع، اسهال و استفراغ می تواند خودش را به این شکل نشان دهد.
فوق تخصص بیماری های تنفسی و ریوی بیان کرد: در یک تقسیم بندی واکنش های ویروسی که انجام شده، پاسخ های ایمنی است و باید به سربازان دفاعی بدن تبریک اظهار داشت که از زمان شیوع ویروس کرونا سختی های زیادی را تحمل کردند تا بتواند با این ویروس به صورت طبیعی مبارزه کنند؛ در مراحل اولیه که ویروس وارد عمل می شود که گیرنده های مختلفی در بدن مانند پوشش های تنفسی در قسمت تنفسی فوقانی، قسمت های تحتانی، ریه بیماران و گیرنده های قلب وجود دارد و همین طور که بیماری پیشرفت می کند پاسخ های ایمنی شدت بیشتری پیدا می کند تا بتوانند به صورت طبیعی با ویروس مبارزه کنند.
متخصص بیماری های داخلی با اشاره به سیر بیماری کرونا، اضافه کرد: این بیماری در مرحله صفر بی علامت و پیش از بروز علایم است سپس مرحله یک مراحل اولیه عفونت، مرحله دوم فاز تنفسی و مرحله سوم فاز التهابی شدید می باشد که نمی توان خیلی مرز دقیقی بین مراحل ذکرشده قرار دهیم و ممکنست بیماری از مرحله صفر به صورت مستقیم وارد مرحله سوم (فاز التهابی شدید) شود یا بیماری ممکنست تمام این مراحل را به صورت منظم پشت سر هم بگذارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اظهار داشت: مرحله صفر یا بی علامت تشخیص بیماری با تست آزمایشگاهی pcr انجام می شود و زمانی انجام می شود که فرد در تماس نزدیک با افراد مبتلا بوده است.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی با اشاره به اینکه در مرحله یک و ابتدایی عفونت بعنوان به مرحله خفیف در نظر گرفته می شود و همراه با گلودرد یا سرفه های خشک، لرز، سردرد و از دست دادن حس چشایی است، بیان کرد: تب الآن علامت شایعی نیست و حداکثر در نیمی از موارد ممکنست بیمار تب نداشته باشد و صرف اینکه بگوییم تب سنجی کردیم و به کرونا نیست. حرف درست و علمی نیست و لرز از تب بسیار شایع تر است و اگر بیماری گرفتار لرزهای تکان دهنده بدن بود حتما به بیماری کرونا باید شک کرد.
سلیمانی بابادی اشاره کرد: علایم حیاتی بیمار از قبیل نبض، فشارخون و تعداد تنفس نیز باید بررسی شود، اکسیژن خون شریانی از نظر ما یک علایم مهمست که اگر بیشتر یا مساوی 93 باشد می توان گفت فرد نیاز به بستری ندارد و نگرانی برای بستری وجود ندارد.
وی افزود: در موج اول شمارش گلبول های سفید خون (cbc) درخواست می شد و اگر تعداد لنفوسیت ها کمتر از هزار و صد باشد می تواند کمک کننده به تشخیص باشد ولی هیچ گاه دلیل بر تشخیص نیست، یا در مراحل اولیه درخواست رادیولوژی از ریه بیمار درگیری با ویروس کرونا فعلاً مشاهده نشود یا درصد کمی از درگیری باشد و بدین سبب به عکس رادیولوژی و میزان اکسیژن خون به تنهایی نمی توان اکتفا کرد.
متخصص بیماری های داخلی اظهار داشت: مرحله دوم و همان فاز تنفسی در واقع سفارش می شود مبادرت به بستری در بیمارستان شود که ابتدا در فاز تنفسی متوسط، باوجود علایم گوارشی مهم علایم تنفسی است؛ در حالت عادی ما اصلاً احساس نمی نماییم دم و بازدم انجام می دهیم ولی اگر دم و بازدم را حس می نماییم یعنی تنگی نفس داریم.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی بیان کرد: احساس درد و فشار در قفسه سینه تنگی نفس است که همراه با تب یا بدون تب است و در این حالت اکسیژن خون بین 90 تا 93 بود فرد وارد فاز تنفسی متوسط شده و این یک زنگ خطر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه در فاز تنفسی شدید رد واقع مستلزم این نیست همه مراحل قبلی وجود داشته باشد و می تواند خودش در مرحله نخست بروز کند و علایم تنفسی شدید شده و سرعت تنفس بیماری افزایش پیدا می کند؛ یعنی تعداد تنفس های بیمار معمولی بالغ در یک دقیقه از 30 تنفس بالاتر می رود و در حالت عادی بین 22 و کمتر است
وی ابراز کرد: هرچقدر اکسیژن خون از 93 پایین تر بیاید نشان دهنده تشدید بیماری و رفتن به سمت زجر تنفسی است و اینجا یکی از عددهای مهمی است که تصمیم گیری انتقال به بخش مراقبت های ویژه گرفته می شود؛ اگر در عکس برداری و سی تی ریه درگیری ریه ها بیشتر از 50 درصد کل ریه باشد نشان دهنده این است بیمار وارد مرحله شدید تنفسی شده است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد.
سلیمانی بابادی عنوان کرد: پزشکان متخصصی که در حال تشخیص و درمان بیماران کرونا هستند، برمبنای آزمایش هایی که وجود دارد می توانند متوجه شوند بیمار وارد فاز التهابی شدید می شود و عموماً مرگ ومیرهایی که در رابطه با بیماران کرونایی اتفاق می افتد این است که متوجه تغییر وضعیت بیمار از مرحله متوسط به مرحله شدید یا از مرحله ویروسی به مرحله التهابی نشویم که تشخیص نزدیک شدن به مرحله التهابی با انجام آزمایش های تخصصی انجام می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: اگر بخواهیم بیماری کرونا را به 4 هفته تقسیم نماییم، هفته اول بیمار علایم چندانی ندارد و اواخر هفته اول و هفته دوم بیماری شدت پیدا می کند و این هفته برای بیمار و پزشک، هفته حیاتی و اساسی برای تشخیص و درمان است.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی اضافه کرد: از هفته دوم که گذشت اگر بیمار سیر صعودی پیدا نکند به تدریج ویروس ضعیف تر شده تا اختتام هفته چهارم که روبه بهبودی می رود.
وی با اشاره به اینکه بیمار نیز در این هفته ها باید از خودش مراقبت کند و درمانگر (اعضای خانواده یا کادر بیمارستان) نیز باید مراقب علایم مختلف بیمار باشد، اظهار داشت: مواردی مانند نارسایی تنفسی که باوجود اکسیژن تکمیلی به بیمار، سطح اکسیژن به بالاتر از 88 نرسیده، بیمار وارد مرحله بحرانی می شود؛ اگر بیمار ضربان قلب تند، افت فشارخون، تنگی نفس شدید، استفاده از عضلات فرعی برای کمک به تنفس و درگیری ارگان های حیاتی مانند قلب، کلیه و کبد داشته باشد، نشان دهنده علایم بحرانی و زنگ خطر است که مریض را به سمت مرگ پیش می برد.
سلیمانی بابادی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه هیچ کس راه فراری از ویروس کرونا ندارد و همه افراد جامعه از نوزاد تازه متولدشده تا فرد سالمند در معرض خطر هستند، ابراز کرد: افراد بالای 65 سال سن، افراد چاق و دارای بی آم آی بالاتر از 35، بیماری های زمینه ای مزمن عفونی یا غیر عفونی، گروه بیماران دارای نقص ایمنی مانند افرادی که کورتون مصرف می کنند، بیماران سرطانی، افرادی که پیوند عضو شده اند، افراد با فشارخون بالا که نسبت مرگ ومیر این افراد نسبت به بیماران زمینه ای دیگر بیشتر بوده است، دیابت کنترل نشده و بیماران قلبی و عروقی، بیماران مزمن تنفسی، بیماران دیالیزی و نارسایی کلیه مزمن در معرض خطر بیشتری هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بیان کرد: افراد بی علامت و کم علامت نیاز به مراجعه ندارند، چون این مراجعات موجب شلوغی مراکز و افزایش خطر تماس را به همراه دارد.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی اظهار داشت: اگر بیماران علائمی دارند که حس می کنند به سمت مرحله متوسط تا شدید بیماری می روند حتما باید به پزشک و درمانگاه مراجعه کنند، اگر بیمار اکسیژن خون کمتر از 93 درصد یا تعداد تنفس بیش از 30 عدد در یک دقیقه دارد حتما باید به متخصص مراجعه کند چون این ها علامت ذات الریه شدید ناشی از کرونا است.
وی ابراز کرد: اگر فرد تنگی نفس ندارد که این مهم علامت کلیدی برای متخصصان است و در گروه بیماران پرخطر نیست نیازی به مراجعه ندارد و مراجعه غیرضروری به بیمارستان را کنار بگذارند.
سلیمانی بابادی افزود: اگر گروه دوم یعنی افراد پرخطری که درمان سرپایی برایشان انجام شده و به منزل می روند، باید با مراکز درمانی ارتباط داشته باشند که علائمشان روزانه چک شود و مراقبت و جداسازی اینان در منزل صورت گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: بدون تجویز پزشک یا نظارت مراکز درمانی بهداشتی مبادرت به خوددرمانی نشود چونکه ممکنست عوارض جبران ناپذیری برای بیمار داشته باشد.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی اظهار داشت: مرگ ومیرهای ناشی از بیماری کروتا کمتر به سبب خود ویروس بوده بلکه بیشتر به سبب بیماری های زمینه ای بوده که با کرونا تشدید شده و یا عوارض قلبی و دارویی و لخته در عروق ریه و عفونت های ثانویه اضافه بر کرونا سبب مرگ بیمار شده است.
وی با اشاره به اینکه تشدید سرفه ها، ایجاد سرفه های خلط دار، قطع نشدن تب بیمار پس از 5 روز نیاز به مراجعه دارد، افزود: بیماران بدون تنگی نفس و بدون تب و افراد بدون بیماری زمینه ای می توانیم مراقبت و جداسازی در منزل را انجام دهیم و درمان های تسکینی سفارش می شود ولی ارتباط بیمار با مرکز درمانی و بهداشتی حفظ شود.
سلیمانی بابادی اظهار داشت: اصول جداسازی به این شکل است که فرد در منزل ایزوله و جدا می شود و اتاق تهویه داشته باشد یعنی پنجره داشته باشد و ظروف فرد مبتلا به کرونا جداشده و مرتب و روزانه اتاق فرد بیمار کرونایی ضدعفونی و شست وشو شود و حمام و سرویس بهداشتی که فرد مبتلا استفاده می نماید مرتب ضدعفونی شود؛ چون دوره جداسازی طولانی است باید یک فرد ثابت از بیمار مراقبت کند و اگر جابه جایی انجام شده و افراد مختلفی از بیمار مراقبت کنند متأسفانه امکان انتقال ویروس بیشتر می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: برمبنای تمام کارهای تحقیقاتی هیچ داروی مؤثری برای کوید 19 وجود ندارد و تمام داروها در مراحل تحقیقات بالینی هستند و از هم وطنان خواهش می نماییم به سفارش های افراد سودجو گوش ندهند.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی اظهار داشت: استراحت در منزل برای بیماران مبتلا به کرونا خوب است اما باید مراقب باشند که استراحت زیاد ریسک حوادث لخته ساز در بیماری کرونا را بالا می برد و شانس آمبولی ریه و لخته در پا افزایش می یابد که این خودش بیماری خطرناک تر از کرونا است؛ پس باید فرد در همان اتاق پیاده روی کرده و پاهایشان را ماساژ دهد.
وی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به کرونا از نظر روانی نیز حمایت شوند، تاکید کرد: بیمار در منزل باید تغذیه مناسب داشته باشد و ویتامین دی، آ، سی و املاح معدنی مانند سلنیوم، زینک در سیستم ایمنی بدن نقش اساسی و فعالی دارند، اگر فرد سیستم ایمنی سالم و کمبود ویتامین ندارد نیازی به استفاده از مکمل های ویتامینی ندارند و همان مایعات و آبمیوه های طبیعی کافی است.
سلیمانی بابادی عنوان کرد: تست های تشخیصی فراوانی برای کوید 19 وجود دارند اما مهم ترین آنها pcr و تست دماغی است که این تست غربالگری و تشخیص است؛ نیازی نیست همه افراد تست انجام دهند افراد در تماس با فرد مبتلا به کرونا و سن بالای 65 سال و گروه های در معرض خطر، زنان حامله یا جاهای شلوغ مانند زندان ها یا مراکز نگهداری سالمند حتما تست شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: تست های سرولوژی امروزه شایع شده و نیازی به این تست ها وجود ندارد چون استاندارد نیست و ارزش علمی ندارد و فقط در پژوهش های تحقیقاتی و برای اپیدمولوژیست ها کاربرد دارد.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی اظهار داشت: عکس برداری هم در مراحل اولیه بیماری سفارش نمی گردد مگر اینکه اکسیژن خون بیمار پایین بیاید و تعداد تنفس های بیمار بالا ببرد.
سلیمانی بابادی با تاکید بر اینکه آموزش برای بیماران مبتلا به کرونا بسیار مهمست و باید استمرار داشته باشد، افزود: رعایت اصول بهداشت فردی بسیار مهمست و باید مراقب باشیم ویروس بوسیله دهان، بینی و چشم منتقل نشود که دهان و بینی با بهره گیری از انواع ماسک قابل پیشگیری هست و این همان بهداشت صورت است.
وی با اشاره به اینکه رعایت بهداشت محیط و وسایل محل کار و زندگی نیز از اصول بهداشتی دیگر است، بیان کرد: بهداشت فردی همان بهداشت شست وشوی دست ها از همه مهم تر است و به نظر بنده کارآمدترین، مؤثرترین و مهم ترین ابزار شکست کرونا همین شستن دست ها است.
فوق تخصص بیماری های ریوی و تنفسی افزود: افرادی که مبتلا می شوند باید به مراکز بهداشتی اعلام نماید چون پنهان کاری و نداشتن آگاهی موجب انتقال به افراد زیادی می شود.
وی ادامه داد: میزان سرایت پذیری و انتشار ویروس در موج اول 2 الی 3 نفر بود الآن چهار برابر شده و به 9 نفر رسیده که این یک زنگ خطر است و دلیلش قطع نشدن زنجیره انتقال است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد یادآور کرد: قطع زنجیره بیماری کرونا به دست تک به تک افراد جامعه است و خودشان را مقید به اصولی برای رعایت بهداشت فردی و عمومی بدانند و در مراکز تجمع فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.
منبع:

1399/04/30
15:23:27
5.0 / 5
2501
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سرویس , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته