در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

تولید پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

تولید پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین مداربسته: پژوهشگران یك شركت دانش بنیان در پارك فناوری پردیس موفق به ساخت پانسمان چشمی از سلولهای بنیادی جفت جنین شدند كه بیماریهای قرنیه چشم را سریع بهبود می بخشد.احسان سیدجعفری دکترای بیوتکنولوژی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس در گفتگو با خبرنگار مهر درباب محصول جدید این شرکت اظهار داشت: در این شرکت موفق شدیم با بهره گیری از سلول های پرده آمنیوتیک یا پرده کیسه آب جنین، پانسمان بیولوژیک برای چشم تولید نماییم.
وی اضافه کرد: محصول پانسمان بیولوژیک پرده آمنیوتیک خشک با فناوری بیوتکنولوژی (زیست فناوری) به صورت استریل، بدون آلودگی و ویروس تولید شده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با اعلان اینکه به زودی این محصول به بازار می رسد، بیان کرد: برای اطمینان از سلامت محصول و عدم آلودگی آن به عوامل ویروسی مثل ایدز، هپاتیت B و C، TP و HTLV روی نمونه خون مادر دهنده جفت آزمون ویرولوژی به روش پیشرفته و دقیق Real Time PCR گذاشته شد و روی محصول نهایی آزمون های استریلیتی و اندوتوکسین انجام گرفت.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران باتاکید بر اینکه پیش از ورود به بازار، این محصول پس از تولید نهایی و بسته بندی با اشعه گاما در سازمان انرژی اتمی استریل سازی می شود و تا زمان مصرف در بسته بندی دو لایه ای که دارد استریل می ماند، عنوان کرد: از سال ۹۷ که نمونه اولیه آن تولید شد تابحال در مراحل تحقیق و آزمون های مولکولی بوده که نتایج این آزمایش ها، عدم سمیت و عدم سرطان زایی محصول را نشان داد.
وی با اشاره به خاصیت های این محصول اظهار داشت: پانسمان چشمی بیولوژیکی که در این شرکت دانش بنیان به تولید رسیده قابلیت ترمیم لایه سلولی اپیتلیال قرنیه (سلول هایی که مسئولیت ایجاد لایه شفاف در سطح قرنیه را دارند) را دارد.
سیدجعفری با تاکید بر اینکه این محصول پیش از تولید روی چشم چند خرگوش مورد تست و آزمایش قرار گرفت، بیان کرد: مرحله مطالعات بالینی این محصول در انسان زیر نظر انجمن چشم پزشکی ایران انجام شد و نتایج بسیار خوبی در زمینه ترمیم ضایعات چشمی به دست آمد.
وی با اعلان اینکه مجوز تولید و فروش پانسمان چشمی بیولوژیک از سازمان غذا و دارو ستاندن شده، افزود: زمانیکه قرنیه چشم مورد جراحی قرار می گیرد می توان برای بهبودی از این پانسمان بهره برد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با اعلان اینکه این پانسمان شباهت زیادی به ماتریکس برون سلولی طبیعی قرنیه انسان و ماتریکس برون سلولی پرده آمنیوتیک دارد، بیان کرد: همین موجب می شود که پروسه ترمیم با بهره گیری از این پانسمان کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و در صورت استفاده صحیح از این محصول و مهارت جراح چشم پزشک در کارگزاری آن بافت ترمیم یافته تفاوتی با بافت سالم قبل از ضایعه نداشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اشاره کرد: معمولاً از این پانسمان در لطمه های جزئی سطح قرنیه، سوختگی حرارتی یا سوختگی با مواد شیمیایی، بیماری های چشمی حاصل از بیماری عفونی و… استفاده می شود.
مدیر این شرکت دانش بنیان افزود: این پانسمان با ایجاد بستر مناسب برای رشد مجدد سلول های شفاف اپیتلیال قرنیه علاوه بر کاهش درد بیمار منجر به ترمیم کامل قرنیه و حفظ بینایی بیمار می شود.
سیدجعفری اشاره کرد: محصولات مشابه پرده آمنیوتیک خشک در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و انگلستان تولید می شود ولی باتوجه به قیمت تمام شده بالای محصولات تولید شده در این صنعت، قیمت این محصولات بسیار بالا است و برای وارد کنندگان صرفه اقتصادی ندارد که آنرا وارد کنند.
وی با اعلان اینکه کشورهای با تکنولوژی ضعیف تر هم محصولات با کیفیتی تولید نمی کنند در نتیجه در زمینه تولید یا واردات این محصول در کشور تا حدودی خلاء محصول وجود دارد، بیان کرد: قیمت فروش یک نمونه مشابه پرده آمنیوتیک خشک در آمریکا بیش از ۶۰۰ دلار است در صورتیکه باتوجه به امکانات موجود در کشور و مواد اولیه مصرفی داخلی و نیروی کار متخصص ارزان این محصول را می توان با قیمت کمتر از ۵۰۰ هزار تومان تولید و با سود معقول به بازار ارائه کرد.
سیدجعفری با اشاره به مزیت های رقابتی این محصول اظهار داشت: قیمت پایین، استفاده از مواد اولیه مصرفی داخلی از مزیت های رقابتی این طرح به شمار می روند.
مدیر این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: دانش فنی تولید این محصول در شرکت بطور کامل توسط بخش تحقیق و توسعه کسب شده و محصول برای تولید به بخش تولید بافت شرکت تحویل شده و چندین بچ از آن با موفقیت تولید شده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با اعلان اینکه از این پانسمان در ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی استفاده می شود، بیان کرد: تولید پانسمان بیولوژیک با بهره گیری از پرده آمنیوتیک استحصال شده از جفت حاصل از زایمان سزارین بمنظور ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی و پوستی بکار می رود و به زودی به بازار می رسد.


منبع:

1399/05/11
15:21:48
5.0 / 5
2322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته