ساخت عضله مصنوعی با الهام از دی ان ای برای ربات های مینیاتوری

ساخت عضله مصنوعی با الهام از دی ان ای برای ربات های مینیاتوری پژوهشگران دانشگاه ولونگونگ واقع در استرالیا با شبیه سازی خاصیت ابرپیچشی دی ان ای توانستند نوعی جدید از عضلات مصنوعی را تولید کنند که در ربات های مینیاتوری کاربرد دارند.به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، منظور از خاصیت ابرپیچشی دی ان ای میزان پیچش بیش تر یا کم تر از حد طبیعی دنباله دی ان ای است.

این خاصیت در مجموعه ای از فرایندهای بیولوژیک مانند فشرده سازی دی ان ای و تنظیم دسترسی به کدهای ژنتیکی کاربرد دارد و متابولیسم دی ان ای را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. دی ان ای با بهره گیری از این خاصیت قادر می باشد تا هزار برابر اندازه واقعی خود فشرده شده و درون هسته سلول جای بگیرد.

در این تحقیقات پژوهشگران عضلات مصنوعی جدیدی را ساختند که عملکرد دی ان ای را در زمان فشرده شدن درون هسته شبیه سازی می کند. این عضلات با بهره گیری از الیاف پیچ خورده ای ساخته می شوند که توانایی تولید مقادیر قابل توجه کار مکانیکی را دارند.

یکی از چالش های اصلی کاهش اندازه فناوری رباتیک این است که سیستم های عملگر مکانیکی متداول قابلیت کوچک شدن بدون کاهش کارآیی را ندارند.

این در حالی است که عضلات مصنوعی که حرکات قابل برگشت را با کارکرد مکانیکی بالا فراهم می کنند، سرعت واکنش بسیار بالایی دارند و توانایی تکرار حرکات پرقدرت مکانیکی را برای میلیون ها چرخه در اختیار می گذارند و به همین علت یک جایگزین ایده آل برای عملگرهای مکانیکی محسوب می شوند.

به گفته پژوهشگران سرعت واکنش این عضلات مصنوعی چندان زیاد نیست و به همین علت مرحله بعدی تحقیقات شناسایی راهکارهایی برای افزایش سرعت واکنش آنست.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics انتشار یافته است.


1400/02/12
13:32:42
5.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته