تولید واكسن مننژیت در قالب قطره بینی

تولید واكسن مننژیت در قالب قطره بینی دانشمندان انگلیسی برای نخستین بار از آزمایش واکسن مننژیت در قالب قطره بینی آگاهی داده اند. با بهره گیری از این واکسن امکان محافظت طولانی مدت در مقابل عفونت مذکور به وجود می آید.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، مننژیت بیماری خطرناکی است که ممکنست سبب التهاب در مایعات و غشای اطراف مغز و نخاع شود. مننژیت ممکنست بوسیله عفونت های ویروسی، قارچی و انگلی به بدن منتقل شود، اما موارد ناشی از ابتلاء به آن بوسیله آلودگی های باکتریایی بسیار متداول می باشد. دلیل آن این است که مننژیت باکتریایی توانایی ورود به جریان خون را دارد و در نتیجه عوارض جدی به وجود می آورد و در صورت عدم درمان در عرض چند ساعت به یک بیماری تهدید کننده زندگی تبدیل می شود.
یکی از انواع باکتریایی مهم بیماری مننژیت ناشی از وجود باکتری به نام Neisseria meningitides است که موجب ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی شده و می تواند وارد جریان خون شود و موجب مننژیت شود. بدن برخی نوزادان و جوانان به سبب وجود باکتری به نام N. meningitides در مقابل این باکتری مقاوم است. اما این مقاومت در بدن همه افراد وجود ندارد.
قطره بینی جدید با بهره گیری از همین باکتری N. meningitides تولید شده و محافظی مؤثر در مقابل مننژیت شمرده می شود. پژوهشگران دانشگاه ساوت همپتون قابلیت چسبندگی این پروتئین به سطح سلول های داخلی بینی را نیز به قطره بینی افزوده اند تا بر اثرگذاری آن افزوده شود. با بهره گیری از این قطره بر روی افرادی که حداقل ۲۸ روز قبل به باکتری مننژیت آلوده شده بودند، در ۸۶ درصد از آنها یک واکنش ایمنی قوی به وجود آمد و در عرض ۹۰ روز آنها در مقابل باکتری مننژیت مقاومت کسب کردند. هنوز مشخص نیست ابداع این فناوری چه زمانی به تولید عملیاتی واکسن مذکور منجر می شود.

1400/04/22
21:59:47
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته