نانوفناوری چگونه آب را آشامیدنی می کند؟

نانوفناوری چگونه آب را آشامیدنی می کند؟ پروسه جداسازی آلودگی ها و عناصر سنگین آب با کمک نانوذرات و جداسازهای ایران ساخت روشی فناورانه و مورد توجه شرکت های فناور داخلی است که برای سالم سازی آب از آنها استفاده می شود.


برای سالم سازی آب از روش های مختلفی استفاده می شود. پروسه گندزایی آب به روش الکترولیز با بهره گیری از نانوفناوری روشی فناورانه است که به حذف عناصر آلاینده، میکروب ها و عناصر سنگین و مضر آب به کمک الکتریسیته و نانوذرات کمک می نماید.
با توجه به کمبود منابع آب، استفاده از روش های نوآورانه برای بازیافت منابع موجود آبی یکی از اولویت هایی است که شرکت های دانش بنیان، فعالان پژوهشی و مراکز نوآوری فعال در زمینه آب به دنبال توسعه آن هستند.
روش های پاک سازی آب
استفاده گاز یا ذرات کلر، آب ژاول، مولتی اکسیدانت و الکترولیز از روش های متداول برای گندزدایی آب است. روش الکترولیز یا برق کافت آب، با تجزیه مولکول های آب به عناصر سازنده آن، عوامل و عناصر آلاینده و اضافی از آب جدا می شود.
در این روش با بهره گیری از جریان الکتریسیته مستقیم، بین عناصر دارای قطب های مثبت و منفی اختلاف به وجود آمده و در نهایت پروسه هیدرولیز و تصفیه آب ممکن می شود. اما پروسه الکترولیز با بهره گیری از نانوذره ها، کاربردهای گسترده ای در حفظ محیط زیست دارد که محدود و معطوف به تصفیه آب نیست.
نانوکاتالیست با کارایی بالا و کم هزینه برای الکترولیز آب
الکتروکاتالیست نانوساختار بعنوان روشی بسیار کارآمد و مقاوم برای کاتالیزورهای گرانبهای مورد استفاده در الکترولیز آب درحال توسعه است. جایگزینی سوخت های متداول با منابع انرژی تجدید پذیر، روشی مناسب برای دستیابی به محیط زیست سالم و کاهش تقاضای انرژی در آینده است. برای این منظور، تولید یا تبدیل انرژی الکتروشیمیایی در دستگاه های انرژی تجدیدپذیر که به واکنش های آند و کاتد بستگی دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
در تصفیه آب الکتروکاتالیستی، گاز اکسیژن در آند تولید می شود و این یک واکنش الکتروشیمیایی آهسته در مقابله با واکنش هیدروژن است. وجود یک الکتروکاتالیست مناسب برای تصفیه آب نقش مهمی ایفا می کند.
توسعه الکتروکاتالیست های کارآمد، بادوام و کم هزینه یک چالش بزرگ است و توجه بیشتری را از طرف شرکتها و مراکز توسعه دهنده فناوری می طلبد. این روش ها به کمک تعدادی از شرکت های دانش بنیان و با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری توسعه یافته است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گزارش می دهد که هم اکنون دانش فنی برای ساخت نانو کاتالیزورهای مقرون به صرفه برای تصفیه آب، دردسترس است اما هنوز باید این فناوری مورد بررسی قرار بگیرد تا زمینه را برای انجام پروسه تصفیه در ابعاد گسترده و بزرگ مقیاس ممکن کند. روش های نوآورانه الکترولیز توسط شرکت های دانش بنیان می تواند در آینده زمینه را برای کمک به حفظ منابع آبی فراهم آورد.
یکی از شرکت های فناور، نوآوری هایش دراین زمینه را به مرحله تجاری سازی رسانده و توانسته است آب دریا را با بهره گیری از پروسه الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم تصفیه و آب مناسب برای پرورش آبزیان را تولید نماید.

1400/06/01
21:22:30
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته