۱۰۰هزار نشاء ایرانی آناناس تولید شد

۱۰۰هزار نشاء ایرانی آناناس تولید شد مداربسته: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان بمنظور توسعه کشت بافت در ایران و کاستن از حجم واردات، نهال آناناس را به روش کشت درون شیشه ای تولید کردند.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین صالحی ارجمند مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه کشت بافت و سلول گیاهی، شاخه مهمی از فناوری زیستی است، اظهار داشت: کشت بافت یعنی آن که رشد، تکثیر و یا نگهداری سلول ها، بافت ها و اندام های گیاهی، در یک محیط غیرطبیعی کنترل شده انجام می شود که در اصطلاح به این محیط، محیط کشت می گویند.
وی با اعلان اینکه آناناس از گیاهان نیمه گرمسیری است که میوه آن از ارزش غذایی بالایی برخوردارست و از میوه های گرانقیمت محسوب می شود، اظهار داشت: طبق آمار گمرک ایران، واردات آناناس تا بیش از ۲۱ میلیون دلار هم گزارش شده است. از طرفی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر افزایش سطح گلخانه ها به سبب سودآوری، مصرف کم آب، محصول دهی و اشتغال زایی بالا، درصدد تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای، با محصولات جدید اقتصادی نظیر آناناس برآمده است.
به گفته وی، علاوه بر این، نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک باتوجه به آب وهوای مساعد و بهاری، بعنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و بهترین شرایط برای کشت و توسعه آناناس را دارد. در این مرحله مشکل این وزارت، فقدان نهال مورد نیاز از رقم مطلوب است.
مدیر عامل شرکت با اعلان اینکه تکثیر آناناس بصورت غیرجنسی و از راه کشت پاجوش ها یا ساقه جوش های گیاه انجام می گیرد، اظهار داشت: اما این روش علاوه بر معایبی نظیر انتقال آلودگی، به سبب کمبود اندام های تکثیر، قادر به تامین نیاز بازار نیست. بدین جهت پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی کشور بعنوان متولی تحقیقات توسعه کشت گیاه طی یک قرارداد رسمی، با در اختیار قرار دادن تعداد محدودی پاجوش گیاه آناناس، تکثیر و تولید تجاری گیاهچه کشت بافتی، این گیاه را به تیم شرکت فرارویش واگذار کرده است.
صالحی ارجمند اشاره کرد: این شرکت بعد از طی مراحل پژوهشی، موفق به کسب فناوری تولید درون شیشه ای این گیاه شد و هم اکنون با درنوردیدن مرحله تکثیر تجاری و فراهم کردن زیرساخت های لازم، به تولید انبوه نشای این میوه نائل آمده است.

1400/11/01
19:19:17
5.0 / 5
314
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته