کهکشان پیر راه شیری با 13 میلیارد سال سن

کهکشان پیر راه شیری با 13 میلیارد سال سن دو محقق منجم از موسسه ماکس پلانک تحقیقاتی در مورد ۲۵ هزار ستاره برای تشخیص سن راه شیری انجام داده و پی بردند راه شیری بیشتر از ۱۳ میلیارد سال پیش به وجود آمده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اسپیس، مائوشن ژیانگ و هانس والتر رکس از موسسه ماکس پلانک ستاره هایی را در مرحله زیرغولی بررسی کردند، ستاره ها در این مرحله با استفاده از هیدروژن موجود در مرکز خود بزرگ تر و سردتر می شوند. نور و دمای یک ستاره در این مرحله سن آنرا نشان داده است.
ستاره ها تنها چند میلیون سال در مرحله زیرغولی هستند؛ ازاین رو تحقیقی گسترده روی ستاره ها برای این مطالعه باید انجام می شد. مطالعه روی ۲۵ هزار ستاره نشان داد آنها بین ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تا ۱۵ میلیارد سال سن دارند. یافته های این مطالعه سپس با مطالعات پیشین در مورد تحولات راه شیری مقایسه شد. خیلی از منجم ها عقیده داشتند که هاله راه شیری قبل از دیسک راه شیری به وجود آمده است.زمین در یکی از بازوهای مارپیچی کهشکان راه شیری واقع شده است. کهکشان دو دیسک دارد؛ یک دیسک ضخیم محتوی ستاره های جوان تر شامل خورشید و دیسک دیگر شامل ستاره های قدیمی است که بیشتر در بازوی مارپیچی ادامه می یابد.
اما یافته های مطالعه جدید نشان داد که دیسک راه شیری احیانا نخستین ساختاری است که در کهکشان پدید آمده است که ۱۳ میلیارد سال قبل شروع شده و تنها ۸۰۰ میلیون سال پس از آغاز جهان پدید آمده است.


دیسک داخلی راه شیری ۲ میلیارد سال پس از آن تشکیل شده است. محققان این مطالعه می گویند این اطلاعات نه تنها سن کهکشان را نشان داده است بلکه در فهم چگونگی تشکیل دیگر کهکشان ها هم کمک می نماید.
گزارش کاملی از این مطالعه در نشریه نیچر انتشار یافته است.


منبع:

1401/01/14
12:48:59
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آموزش , علم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته