كارنامه سال اول دولت مردمی _ ۱۰۰

وقتی دولت بکارگیری نخبگان را از خود شروع می کند

وقتی دولت بکارگیری نخبگان را از خود شروع می کند مداربسته: قرار گرفتن طرح ساخت شهرک نخبگان در دستور کار بنیاد ملی نخبگان، الزام دستگاه های اجرائی به اعلام پست های سازمانی بلاتصدی برای بکارگیری نخبگان و همین طور گزینش 200 نفر از این افراد امسال برای جذب در دستگاهها، نشان از عزم جدی دولت در استفاده از استعدادهای برتر و رفع مشکلات اساسی آنان دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، توجه به نخبگان و جوان گرایی در حوزه مدیریت کشورمان یکی از نیازهای امروز جامعه ایرانی است و این مهم بطور حتم می تواند پویایی، چابکی و تحول بسیار در مدیریت توسعه کشور در بخش های مختلف ایفا کند. نخبگان جوان به علت شادی و نشاط از یک سو و دارا بودن علم و تخصص لازم البته به شرط مقداری تجربه اندوزی می توانند راندمان و بهره وری مدیریتی را نیز بالا برند.
چه بسا خیلی از مشکلات کشور در بخش های مختلف در طول دولت گذشته نیز ناشی از استفاده از مدیران غیرمتخصص و ناآشنا با مسائل و مشکلات کشور در راس دستگاههای اجرائی و مدیریتی کشور بوده است. مدیرانی که بیشتر آنها نیز در دولت اصلاحات مسئولیت داشتند.

دولت سیزدهم شیوه نامه جذب نخبگان را با هدف شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر و جذب آنان در دستگاههای اجرائی کشور تصویب کرد. موضوعی که نشان از عزم دولت برای جذب و استفاده هرچه بیشتر از استعدادهای برتر در فرایند تصمیم سازی، آینده پژوهشی و برنامه ریزی به منظور رفع مشکلات کشور دارد.
دوم اسفندماه سال ۱۴۰۰ بود که هیات وزیران در جلسه دوم اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و بنیاد ملی نخبگان، آیین نامه جذب و نگه داری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرائی را تصویب کرد.
بر همین اساس، بنیاد ملی نخبگان متعهد شد که با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه شیوه نامه شناسایی صاحبان استعداد برتر دارای توانمندی های بالقوه و بالفعل را با در نظر گرفتن شایستگی های علمی پژوهشی، فناوری و افتخارات متقاضیان، شایستگی های شغلی، فرهنگی، اجتماعی و سوابق کاری با جهت گیری ایجاد تحول در دستگاههای اجرائی تنظیم و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی موضوع ماده (۱۱۶) قانون مدیریت برساند.
اما ۲۴ خردادماه امسال شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به پیشنهاد مشترک بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد ماده (۳) «آیین نامه‌ی جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی»، شیوه نامه جذب نخبگان را با هدف شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر و جذب آنان در دستگاههای اجرائی کشور تصویب کرد.
بر اساس این بخشنامه، وزرا، رؤسای سازمان های مستقل زیرنظر رئیس جمهور، استانداران و رؤسای مؤسسات دولتی با گستره کشوری برای تعیین حداکثر پنج نفر دستیار (مشاور) از راه احکام انشائی یا ابلاغ داخلی مجاز شده اند.
فرآیند و گامهای شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر در این شیوه نامه نیز بشکلی است که بعد از نشر فراخوان عمومی هر ۶ ماه یک مرتبه در سامانه‌ی بنیاد ملی نخبگان، متقاضیان سوابق فعالیتهای خودرا بارگذاری و درخواست خودرا ثبت می کنند. سپس با همکاری بنیادهای نخبگان استانی، پرونده های متقاضیان طی ده روزکاری بررسی و راستی آزمایی شده و به کارگروه شناسایی ارائه می شود.
کارگروه شناسایی، متشکل از نماینده بنیاد بعنوان رییس کارگروه شناسایی و دست کم سه نفر از صاحب نظران حوزه فعالیتهای نخبگانی، با تشکیل جلسه در هر یک از زمینه های تحصیلی، امتیاز نهایی متقاضیان را محاسبه می کند و امتیاز فعالیتهای متقاضیان در چهار بخش فناورانه-مهارتی، آموزشی، پژوهشی و اجتماعی- فرهنگی بر مبنای شیوه نامه محاسبه می گردد.
همچنین یک ماه بعد از ثبت نام متقاضیان، نتیجه درخواست از راه سامانه بنیاد اعلام می شود و ارزیابی شایستگی های شغلی عمومی برگزیده شدگان تأیید شده در کارگروه شناسایی، توسط کانون های ارزیابی شایستگی انجام و چنانچه متقاضی در کارگروه شناسایی برگزیده نشود، در صورت ارتقای فعالیتهای خود می تواند بعد از گذشت دست کم سه ماه از اعلام نتیجه، درخواست خودرا مجدداً در سامانه بنیاد ثبت کند.
مدت اعتبار برگزیدگی بر طبق این شیوه نامه حداکثر تا دو سال بعد از زمان برگزیده شدن است و متقاضیان بعد از زمان مذکور می بایست مجدداً جهت بررسی پرونده در سامانه بنیاد ثبت نام کنند که البته مدت زمان دوره خدمت نظام وظیفه برای برگزیده شدگان شامل بازه زمانی این بند نمی گردد.
شرایط برگزیده شدن نیز جهت بررسی پرونده در کارگروه شناسایی، کسب حداقل امتیازات متناسب با مقطع تحصیلی و برپایه شیوه نامه است و دانشجویان و دانش آموختگان هر دوره‌ی تحصیلی، فقط بر مبنای آخرین مقطع تحصیلی می توانند در سامانه بنیاد ثبت نام کنند.
با توجه به این که آئین نامه جذب و نگهداری جایگزین تصویب نامه مورخ ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۰ هیات وزیران شده است، کلیه افرادی که بر مبنای شیوه نامه های گذشته برگزیده شده اند، برای بهره مندی از تسهیلات آئین نامه جذب و نگهداری سال ۱۴۰۰، می بایست مجدداً در سامانه بنیاد ثبت نام کنند و شرایط ایشان بر مبنای ضوابط این شیوه نامه بررسی شود.

دولت سیزدهم، توجه به نخبگان و امیدواری به آینده کشور
مشی دولت سیزدهم و دکتررییسی به عنوان رئیس جمهور هم اکنون تمرکز بر استفاده از نخبگان و شایستگان در بدنه مدیریتی برای شکل گیری و تقویت دولت مردمی ایران قدرتمند است. دولتی که فسادستیز است و با تمام وجود به دنبال رفع مشکلات مردم و بازسازی اعتماد آنان به نظام اسلامی است.
برخلاف سالهای اخیر که برخی مسئولان دولتی چندان به نظرات کارشناسان و نخبگان کشور توجه نمی کردند، اقدامات انجام شده در طول یکسال گذشته در بنیاد ملی نخبگان در دولت سیزدهم در توجه به استعدادهای برتر نشان از آن دارد که این دولت اهتمام خاصی به شنیدن نظرات تخصصی نخبگان و استفاده از آنها برای رفع مشکلات کشور در بخش های مختلف دارد.
استعدادهای برتری که یکی از بازوهای تحقق شعار امسال رهبر معظم انقلاب در خصوص "تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی" به شمار می روند و در همین راستا، نیازمند حمایت های مادی و معنوی بیشتری هستند.

اعلام عناوین پست های بلاتصدی سازمان ها به بنیاد ملی نخبگان دو بار در سال
فرآیند جذب نخبگان نیز بشکلی است که در اصلاح طرح های طبقه بندی مشاغل دستگاههای اجرایی، برگزیده شدن برپایه این شیوه نامه بعنوان شرط قابل جایگزینی با مدرک تحصیلی به شرایط احراز مشاغل اختصاصی تخصصی اضافه می شود و سازمان اداری و استخدامی کشور تا اختتام شهریورماه هر سال لیست مشاغل اصلاح شده در طرح طبقه بندی مشاغل را به بنیاد ملی نخبگان اعلام می کند و بنیاد بانک اطلاعات برگزیده شدگان این شیوه نامه را تهیه و به سازمان ارائه می دهد.
همچنین تعداد و عناوین پست های سازمانی بلاتصدی دستگاههای اجرائی دو بار در سال در ماه های اردیبهشت و آبان توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور تهیه و به بنیاد ملی نخبگان اعلام می شود.
در اجرای این بند، دستگاههای اجرائی مکلفند اطلاعات شاغلین پست های سازمانی خودرا در سامانه مدیریت ساختار دستگاههای اجرائی کشور به روز رسانی کنند. همینطور بنیاد تعداد و عناوین پست های بلاتصدی دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری را به صورت سالانه از دستگاههای مذکور دریافت می کند.
بر اساس بانک اطلاعات برگزیده شدگان و پست های بلاتصدی دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری که برای آن درخواست نیروی انسانی دارند، برنامه زمان بندی جذب برگزیده شدگان و سهمیه دستگاههای مربوطه دو بار در سال توسط بنیاد و دستگاههای مربوطه تعیین و بعد از تأیید کارگروه مشترک اطلاع رسانی خواهد شد.
همچنین ظرفیت قانونی بکارگیری نیروی قرارداد کارمعین (مشخص) یا عناوین مشابه در هر یک از دستگاههای اجرائی بر مبنای قوانین و مقررات مربوط و سیاست های جاری سازمان، دو بار در سال در ماه های اردیبهشت و آبان توسط سازمان تعیین و به بنیاد اعلام می شود و ظرفیت قانونی بکارگیری نیروی قراردادی در هر یک از دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری نیز دو بار در سال توسط دستگاههای مربوطه تعیین و به بنیاد اعلام می شود.
متقاضیان بر مبنای آنچه که در زمان ثبت نام در سامانه بنیاد بعنوان دستگاههای اجرائی اولویت دار برای جذب برگزیده اند، بعد از برگزیده شدن به سازمان و دستگاههای اجرائی معرفی می گردند.
همچنین در طول اجرای آئین نامه جذب و نگهداری، نتایج اجرای آئین نامه مذکور توسط سازمان و بنیاد مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم بعد از ۳ سال از تاریخ ابلاغ آن، اصلاحات مورد نیاز اعمال و جهت تصویب به هیئت وزیران ارسال می شود.
همکاری های بین دستگاهی و استفاده از ظرفیت مستعدان برتر و نخبگان در دستگاههای اجرائی و حاکمیتی به ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات دستگاه ها منجر و در بلند مدت، زمینه حل مسائل اساسی کشور را فراهم آورد.
برهمین اساس سامانه ای در بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی و جذب نخگبان در دستگاههای اجرائی فعال شد و به طور پایلوت به مدت ۱۰ روز این سامانه باز شد که طی این بازه زمانی ۲ هزار و ۲۰۰ نفر ثبت نام کردند.
از این تعداد هزار و ۲۰۰ نفر مدرک دکتری و نزدیک به ۸۶۰ نفرشان کارشناسی ارشد دارند. میتوان چنین برداشت کرد که ۹۰ درصد تعداد ثبت نام کنندگان در این سامانه دارای مدارک ارشد و دکتری هستند.
بر اساس این گزارش این تعداد ۲۰۰ نفر از دانشگاه تهران، ۹۰ نفر از دانشگاه تربیت مدرس، ۷۵ نفر از دانشگاه امام خمینی، ۷۰ نفر از دانشگاه صنعتی شریف، ۶۵ نفر از دانشگاه شهید بهشتی، ۶۰ نفر از دانشگاه فردوسی مشهد، ۶۲ نفر از دانشگاه شیراز، ۶۰ نفر از دانشگاه علم و صنعت فارغ التحصیل شده اند. اینها بالاترین رکوردهایی هستند که در این سامانه ثبت نام کردند. این افراد از بهترین دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده اند. همینطور از این تعداد یک هزار و صد نفر در بنیاد ملی نخبگان پرونده داشتند و جز نفرات برتر بودند.
این میزان از ثبت نام نشان داده است که بخش مهمی از نخبگان ما شغل مناسبی ندارند؛ با این وجود تلاش شده است که فعلا از این جمع با شاخصهای سخت گیرانه، ۲۰۰ نفر از این تعداد برای معرفی به دستگاههای اجرائی انتخاب شوند و در نیمه دوم سال باردیگر فراخوان جذب اعلام خواهد شد.
قرار است این ۲۰۰ نفر به مراکز ارزیابی رسمی سازمان امور استخدامی معرفی شوند تا از دیدگاه فکری و بر مبنای مدلهای علمی بررسی و شغل متناسب آنها تعیین شود.

ساخت مسکن نخبگان/ امضای تفاهمنامه با دانشگاه های بزرگ سراسر کشور
اما یکی از برنامه های دولت مردمی در راستای رفع دغدغه استعدادهای برتر، توجه رفع مشکلات مادی آنها به خصوص مشکل مسکن آنها است.
به طوریکه به دستور رییس جمهور، در جهت ایجاد شهرک نخبگان در کشور و رفع مسئله مسکن اجتماع نخبگانی، بعنوان موضوعی مهم در حفظ و نگهداشت نخبگان و مستعدان برتر و فراهم آوردن شرایط مناسب برای بهره مندی از توان ایشان در توسعه و پیشرفت کشور، انجام اقدامات اولیه تحقق طرح ساخت شهرک نخبگان در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.
برهمین اساس بنیاد ملی نخبگان با امضای تفاهمنامه با دانشگاه های بزرگ مراکز استان ها بعنوان گامی نخست اقدام اساسی برداشته و مقرر است با همکاری و همراهی و استفاده از امکانات هر یک از این دانشگاه، ساخت این شهرک ها در کنار دانشگاه ها شروع شود.
در ادامه نیز دولت دکتررییسی می خواهد با ساخت مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی در این شهرک ها و ایجاد زیرساخت مناسب و ارائه تجهیزات لازم به نخبگان علاوه بر رفع دغدغه های در رابطه با اسکان، مسیر علم آموزی و دانش افزایی نخبگان را سرعت بخشد.
بر اساس این تفاهمنامه ها، دانشگاه ها بخشی از زمین هایی را که می توانند به این امر اختصاص دهند، در اختیار بنیاد ملی نخبگان قرار می دهند و بنیاد نیز با کمک منابع، حمایت ها، تسهیلات و اعتبارات دولتی اقدام به ایجاد و ساخت واحدهای مسکونی در چارچوب شهرک نخبگانی برای نخبگان می کند، که این واحدها به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار نخبگان کشور قرار خواهد گرفت.


منبع:

1401/06/12
10:49:15
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته