حرکت دادن اجسام بزرگ با امواج فراصوت

حرکت دادن اجسام بزرگ با امواج فراصوت مداربسته: پژوهشگران در یک مطالعه جدید موفق شدند یک جسم نسبتا بزرگ را بدون تماس فیزیکی و تنها با امواج فراصوت حرکت دهند.به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مهندسان دانشگاه مینه سوتا، سامانه جدیدی ابداع نموده اند که می تواند اجسام را بدون تماس فیزیکی حرکت دهد. این روش شامل امواج فراصوت است که روی سطوح ویژه عمل می کنند تا اجسام را به سبب های مختلف حرکت دهند یا حتی بکشند. این فناوری می تواند به صنعت رباتیک کمک شایانی کند.

اگر بخواهید چیزی را جابه جا کنید، به صورت معمول باید آن را لمس کنید، اما در بعضی موارد که اجسام شکننده یا حساس هستند، جابجایی آنها با لمس خطرناک است؛ به این دلیل دستکاری بدون تماس، یک حوزه پژوهشی رو به رشد در زمینه فناوری است که می تواند نیرویی را به اجسام وارد کند تا آنها را بدون تماس فیزیکی حرکت دهد.

این کار اغلب شامل استفاده از امواج فراصوت یا پرتوهای نور است که می تواند فشار کافی برای معلق کردن یا حرکت دادن برخی اجسام را اعمال نماید. اما جای تعجب نیست که این اشیاء به صورت معمول باید بسیار ریز یا سبک باشند که همین موضوع، سودمندی این روش را محدود می کند.

مهندسان دانشگاه مینه سوتا برای این مطالعه جدید، متد جدیدی را برای جابجایی اجسام بزرگتر بدون لمس آنها آزمایش کردند. جسم مورد نظر دارای یک سطح فراماده ای است که به طور ویژه برای انعکاس امواج صوتی طراحی شده است و می تواند جسم را به عقب، به پهلو یا حتی به جلو حرکت دهد.

اوگنین ایلیچ (Ognjen Ilic)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: آنچه که پژوهش های ما را متمایز می کند، اینست که اگر سطح اجسام را به صورت یک سطح فراماده یا اصطلاحا "فراسطح" بسازیم، می توانیم اجسام بسیار بزرگ تری را دستکاری و به دام بیندازیم. زمانی که این الگوهای کوچک را روی سطح اجسام قرار می دهیم، اساساً می توانیم امواج صوت را در هر جهتی که می خواهیم منعکس نماییم و با انجام این کار می توانیم نیروی صوتی اعمال شده بر یک جسم را کنترل نماییم.

اگرچه این روش، محدودیت های خودرا دارد و نمی توان از آن برای جابجایی هر چیز قدیمی استفاده کرد، به جهت اینکه قبل از این که این روش روی هدف کار کند، باید یک فراسطح خاص برای آن طراحی و روی آن متصل شود. پس از همه اینها هم اگر بخواهید جسم به شکل دیگری حرکت نماید، باید فراسطح را عوض کنید.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


 


منبع:

1401/09/18
13:29:56
5.0 / 5
292
تگهای خبر: دانشگاه , ربات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته