نمایشگاه CES ۲۰۲۳

انجام نخستین تماس تصویری 4K از فضا

انجام نخستین تماس تصویری 4K از فضا به گزارش مداربسته، روز گذشته(۶ ژانویه) فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) نخستین تماس باکیفیت 4K را با زمین برقرار و طی آن در رابطه با نمایشگاه CES ۲۰۲۳ صحبت کردند.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، روز گذشته دو فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین المللی طی تماسی با زمین در مورد فناوری های فضا در نمایشگاه CES ۲۰۲۳ صحبت کردند. این ارتباط زنده با وضوح 4K از ایستگاه فضایی بین المللی در ششم ژانویه در بزرگترین کنفرانس فناوری جهان برگزار شد و طی آن فضانوردان ناسا "نیکول مان" و "فرانک روبیو" در مورد زندگی و کار در فضا صحبت کردند. هر روز نمی توانید دو فضانورد را در زمان حال تماشا کنید که به صورت معمولی یک میکروفن را در دست دارند و به سوالاتی که از زمین از آنها پرسیده می شود، پاسخ می دهند.
در وهله اول، بحث در رابطه با این بود که حالا زندگی در فضا چگونه است. ایستگاه فضایی بین المللی که از آن بعنوان لابراتوار ریزگرانش هم یاد می شود، تنها مکانی است که می توانیم چالش برانگیزترین بخش اکتشاف فضا یعنی حضور انسان در فضا را مطالعه نماییم.
به همین دلیل، فضانوردان نیکول مان و فرانک روبیو هم اکنون درحال انجام یک مأموریت علمی هستند. انجام این مأموریت ها درک محققان را گسترش می دهد و به توسعه فناوری های پیشرفته برای مأموریت های اکتشافی رباتیک و انسانی آتی مانند مأموریت های آرتمیس ناسا به ماه کمک می نماید.
روبیو اظهار داشت: ما بیشتر از ۲۰ سال است که در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی می نماییم و باید گفت همانطور که انسان بیشتر و بیشتر دورتر می شود، بسیار خودمختارتر می شود.
مان اظهار داشت: ما کارهای زیادی انجام می دهیم. دوش گرفتن در اینجا خوب است، ما آب گرم زیادی داریم، یکی از جالب ترین چیزهایی که ما داریم درست در کنار من است و نامش Astrobee است.
ربات های Astrobee ناسا به فضانوردان در انجام آزمایش ها در ایستگاه فضایی بین المللی کمک می کنند. ربات های Astrobee ربات های آزادی هستند که جهت کمک به فضانوردان در انجام کارهای معمولی ساخته شده اند تا انسان ها بتوانند زمان بیشتری را صرف انجام کارهای سرگرم کننده کنند. به قول ناسا، این ربات های مکعبی شکل می توانند با استفاده از دوربین های داخلی خود نکات لازم در رابطه با لیست بندی و آزمایش ها را ثبت کنند یا حتی محموله ها را در ایستگاه فضایی جابجا کنند.
نیکول مان اضافه کرد: هرچه آزمایش ما پیش می رود، متوجه می شویم که در آینده تلفیقی از سیستم های کامپیوتری خودکار و ربات ها و سپس انسان های روی فضاپیما بیشتر باهم در تعامل خواهند بود.
یکی دیگر از دستگاه ها، تاسیسات بیوفبریکاسیون(biofabrication) است. روبیو اظهار داشت: این دستگاه برای من بعنوان یک پزشک، واقعاً یک چیز هیجان انگیز است.
او اضافه کرد: ما در می یابیم که تکثیر سلولی از بسیاری جهات متفاوت و بهتر است و در آینده، شاید بتوانیم کل اندام ها را در اینجا بسازیم. رویدادی که جهان را تغییر می دهد.
و این همه ماجرا نیست، فرانک اخیراً به نصب یک آرایه خورشیدی در طول پیاده روی فضایی کمک کرد تا نیروی الکتریکی را برای عملیات و تحقیقات فضایی تقویت کند. او اظهار نمود: ما اساساً آرایه خورشیدی را بیرون آوردیم، آنرا راه اندازی کردیم و سپس آخرین پیچ را چرخاندیم و سپس آنرا مستقر کردیم. ما می خواهیم از فناوری های مشابه، اگر نگوییم یکسان، برای نیرو دادن به پایگاه ها بر روی ماه استفاده نماییم.
مان اظهار داشت: من فکر می کنم در دهه آینده شاهد تغییرات و پیشرفت های بسیاری در حوزه فناوری فضا خواهیم بود.
منبع:

1401/10/18
13:39:12
5.0 / 5
299
تگهای خبر: دستگاه , دوربین , ربات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته