افرادی كه به شكل دهی علم در سال گذشته كمك كردند؛

10 چهره علمی برتر سال 2022 از نگاه نیچر

10 چهره علمی برتر سال 2022 از نگاه نیچر مداربسته: مداربسته: نشریه مشهور «نیچر» گزارشی منتشر نموده و در آن به معرفی ۱۰ چهره علمی برتری که به شکل گیری علم در سال ۲۰۲۲ کمک کردند، پرداخته است.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا، یک اخترشناس خوش ذوق، یک محقق حوزه آب و هوا و یک جراح پیشگام در عمل پیوند، بعضی از افرادی هستند که قهرمانان داستان های علمی سال قبل میلادی از نگاه «نیچر» بودند. در این گزارش به بررسی تحولات مهم علم در سال ۲۰۲۲ و بعضی از افرادی که نقش مهمی در رسیدن علم به این نقاط داشتند، پرداخته ایم. این افراد همراه با همکاران خود به کشفیات اعجاب انگیز دست یافته و به بررسی مسائل مهم پرداختند.
انتخاب این ۱۰ نفر از سوی نیچر به معنای دریافت جایزه یا رتبه بندی خاصی از جانب این نشریه نیست و سردبیران نیچر برای نشان دادن رویدادهای مهم علمی در چارچوب داستان، این افراد را برگزیده اند. سال ۲۰۲۳ هم احیانا سال پرباری در حوزه علم خواهد بود که در آخر سالجاری میلای افراد سرشناس موثر مشخص خواهند شد.

جین ریگبی: شکارچی آسمان


«جین ریگبی»(JANE RIGBY) یک اخترفیزیکدان آمریکایی است که در مرکز پروازهای فضایی «گادرد» کار می کند و دانشمند پروژه عملیات تلسکوپ فضایی جیمز وب است. این ستاره شناس نقشی کلیدی در رساندن تلسکوپ فضایی جیمز وب به فضا و عملکرد صحیح آن برای مطالعه کیهان داشته است. بعد از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ممکن بود چندین اشتباه در حین پرتاب و بعد از آن رخ دهد و فکر کردن به همین موضوعات برای جین ریگبی تبدیل به کابوس شده بود. فکر او درگیر زمانی بود که این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری در اعماق فضا مجبور خواهد شد یک آینه ثانویه را در مقابل آینه اصلی بزرگ خود مستقر کند.
آینه اصلی ۶.۵ متری وب از ۱۸ بخش شش ضلعی تشکیل شده است که از یک بخش مرکزی و دو بخش جانبی کوچک تر تشکیل شده است. دو بخش جانبی آن قبل از پرتاب به سمت پشت آینه تا شدند تا بتوانند این آینه را درون کپسول محافظ موشک آریان ۵ قرار دهند. نام آینه دوم/ثانویه «وب» از آن جهت انتخاب شده است که این آینه دومین سطح بعد از آینه اصلی است که نور در راه رسیدن به چهار جزء علمی وب به آن برخورد می کند. این تلسکوپ به مطالعه جهان در نور فروسرخ خواهد پرداخت.
ریگبی، دانشمند پروژه عملیاتی این تلسکوپ در مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا در گرین بلت مریلند اظهار داشت: این چیزی بود که من را بیشتر می ترساند. این تلسکوپ اما در اعماق فضا عملیات استقرار آینه ثانویه خویش را به همراه سایر اجزای آن در طول یک ماه به خوبی اجرا کرد. هدف اصلی این تلسکوپ، بررسی چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها بعد از مه بانگ است و می خواهد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از نخستین کهکشان هایی که تابحال شکل گرفته اند، ثبت کند. او یک تلسکوپ دست دوم خرید و شبانه آنرا به مزرعه برد و با پدرش که یک معلم فیزیک بود، تجربه عملی از لحیم کاری و سرهم بندی کردن یک ابزار را به دست آورد.
ریگبی به رهبری یک مطالعه برای ارزیابی عملکرد تلسکوپ کمک کرد. این مأموریت تقریبا فراتر از انتظارات همه موفقیت آمیز بود. از نخستین تصاویری که در ژوئیه منتشر گردید تا اکتشافاتش در کهکشان های دوردست و جو سیارات فراخورشیدی، تلسکوپ فضایی جیمز وب در سرفصل تمام اخبار نجومی در سرتاسر سال ۲۰۲۲ تسلط داشت. از میان هزاران ستاره شناس که در طول دهه ها بر روی تلسکوپ کار کردند، ریگبی یکی از مهم ترین آنها بوده است.
او که در یک روستا در ایالت دلاور بزرگ شد، سریال «کیهان» اثر کارل سیگان را از تلویزیون تماشا می کرد و در مورد «سالی راید» اخترفیزیکدان آمریکایی که فضانورد شد، بسیار کتاب می خواند. ریگبی شرایط فیزیکی لازم برای تبدیل شدن به یک خلبان فضاپیما شاتل را نداشت، ازاین رو نجوم را بعنوان راهی برای ورود به دنیای کاوش فضا انتخاب نمود. او یک تلسکوپ دست دوم خرید و شبانه آنرا به مزرعه برد و با پدرش که یک معلم فیزیک بود، تجربه عملی از لحیم کاری و سرهم بندی کردن یک ابزار را به دست آورد.
در مقطع کارشناسی، او مستقیماً وارد تحقیقات حوزه نجوم شد و با داده های تلسکوپ کِک(Keck Observatory) در هاوایی کار می کرد. زمانی که او تحصیلات خویش را در دانشگاه آریزونا در توسان آغاز کرد، درحال تحلیل و بررسی مشاهدات تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا بود.
تا آن زمان مشخص نبود که پروژه جیمزوب موفقیت آمیز باشد. کار بر روی این پروژه در سال ۱۹۸۹ شروع شد و در ادامه با تاخیرهای بسیار در برنامه ریزی ها و هزینه های سرسام آور مواجه گردید. در سال ۲۰۱۰، درست زمانی که تمام مشکلات تلسکوپ درحال پیچیده شدن بود، ریگبی دو پیشنهاد شغلی دیگر را رد کرد و به پروژه جیمزوب پیوست. بخشی از کار او این بود که چگونه توانایی هایی افراد را باردیگر شناسایی و بازیابی کند. در آن زمان بودجه پروژه هم بالا رفته بود.
۱۲ سال بعد، روز پرتاب برای ریگبی در مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور، مریلند، درست همانطور که تیم او بارها و بارها تمرین کرده بود، فرا رسید.
ریگبی بعد از پرتاب هم در کارهایی همچون در اندازه گیری و درک نور پس زمینه ای که به مشاهدات تلسکوپ فضایی جیمز وب نفوذ می کند، نقش کلیدی داشت، چونکه این تلسکوپ مانند هابل در یک لوله قرار ندارد. «کلاوس پونتوپیدان» دانشمند پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب در مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی اظهار داشت: او هر روز خیلی مشکل کار می کرد تا ابهامات موجود در مورد تاثیر این نور پس زمینه بر داده های تلسکوپ را کم کند چون که این کار به اخترشناسان اجازه می دهد تا مطمئن شوند که اندازه گیری هایشان دقیق است.
در ۱۲ ژوئیه، ریگبی در نخستین مقاله در مورد نتایج علمی از تلسکوپ فضایی جیمز وب، خبر خوب خویش را به صورت عمومی اعلام نمود و آن خبر انتشار نخستین تصویر رنگی تلسکوپ «جیمز وب» بود. در آن هفته، وی در کاخ سفید بود تا نخستین تصاویر این تلسکوپ را با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رونمایی کند. از آن زمان، او یکی از اعضای اصلی گفتگوهای علمی و کنفرانس های مطبوعاتی در مورد نتایج تلسکوپ بوده است.

یونگ لانگ کائو: پیشبینی کننده کووید


هنگامی که «یون لانگ کائو ریچارد کائو»(Yunlong ‘Richard’ Cao) در اواخر سال ۲۰۱۹ از ایالات متحده به چین بازگشت، امیدوار بود که تحقیقات دکترای خویش را در زمینه ژنومیک تک سلولی انجام دهد. اما مدت کوتاهی بعد از استقرار وی در موقعیت همیار پژوهشی در دانشگاه پکن، شهر به حالت قرنطینه درآمد.
پس از قرنطینه کائو و مشاورش، «شیائولیانگ سانی زی» شیمیدان بیوفیزیک دریافتند که دیگر هیچ یک از تکنسین ها و دانشجویان نمی توانند به لابراتوار بیایند. در برخورد با روند توقف کار، کائو متوجه شد که روش هایی که وی در آنها تخصص داشت می تواند برای مطالعه آنتی بادی های به وجود آمده در اثر عفونت با کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ مورد استفاده قرار گیرد. کائو در این زمینه اظهار داشت: هیچگاه فکر نمی کردم که ایمونولوژی و ویروس شناسی را دنبال کنم.
تیم او با بررسی پادتن های افراد با جزئیات دقیق، موفق به پیشبینی خیلی از جهش ها شدند و آنرا «سوپ جهش» توصیف کردند.
«لورا واکر» ایمونولوژیست و مدیر ارشد علمی در شرکت بیودارویی Invivyd در والتهام، ماساچوست، که برای پیشبینی تکامل اُمیکرون تلاش نموده است، اظهار داشت: آنها با عمق و وسعت مطالعات خود ما را شرمنده کرده اند. تیم او با بررسی پادتن های افراد با جزئیات دقیق، موفق به پیشبینی خیلی از جهش ها شدند و آنرا «سوپ جهش» توصیف کردند.
کائو تلاشهای فراگیر خویش را با غربالگری افرادی که از کووید-۱۹ بهبود یافته بودند برای آنتی بادی هایی که می توانند در درمان استفاده شوند شروع کرد. این گروه با همکاری یک شرکت داروسازی چینی، دو مورد از قوی ترین آنتی بادی های مسدودکننده یا خنثی کننده عفونت را انتخاب کردند و آغاز به آزمایش آنها روی افراد مبتلا به کووید-۱۹ کردند.
نتایج اولیه خوب به نظر می رسید، اما پس از آن که دانشمندان در آفریقای جنوبی نوع بتا را در اواخر سال ۲۰۲۰ شناسایی نمودند، شرکت داروسازی عملیات توسعه دارو را متوقف کرد. این ویروس که از سیستم ایمنی فرار می کند، جهش هایی را در خود جای داده است که این امر آنرا به یکی از اجزای داروی آنتی بادی کائو غیرقابل نفوذ می کرد. کائو می گوید: در آن لحظه من آغاز به فکر کردم و گفتم باید راه بهتری برای انجام این کار وجود داشته باشد.
او در مطالعاتش از یک مطالعه الهام گرفت که در آن توضیح داده شده بود چگونه تقریبا هر تغییر ممکن در دامنه اتصال گیرنده پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲- تقریبا ۴۰۰۰ ترکیب اسید آمینه - بر توانایی آن برای اتصال به سلول های میزبان و آلوده کردن آنها تاثیر می گذارد.
اما این مطالعه که توسط ویروس شناس تکاملی «جسی بلوم» در مرکز سرطان فرد هاچینسون در سیاتل، واشنگتن انجام شد فقط شامل یک پروتئین بود. کائو می خواست همین نوع مطالعه را برای ردیابی چگونگی تکامل ویروس برای فرار از صدها و حتی هزاران آنتی بادی انجام دهد. کائو اظهار داشت که این کار با استفاده از مهارتهای مرسوم سالها طول می کشد، ازاین رو او روشی با توان بالا توسعه داد تا این کار را در چند هفته انجام دهد.
این تلاش با جزئیات دقیق نشان داد که چگونه ویروس می تواند به فشار آنتی بادی پاسخ دهد. همینطور وی جهش هایی را شناسایی کرد که از سیستم ایمنی فرار می کردند. این رویکرد به تیم کائو اجازه داد تا بررسی نمایند که قرار گرفتن در معرض انواع سویه مختلف چگونه بر آنتی بادی هایی که افراد تولید می کنند تاثیر می گذارد. تیم کائو با مطالعه آنتی بادی های افرادی که از امیکرون و انواع قبلی بهبود یافته بودند، جهش های کلیدی را پیشبینی کردند که خیلی از جهش های درحال گردش را مشخص می کنند. این پیشبینی ها به آنها اجازه می داد تا توانایی جهش ها برای فرار از سیستم ایمنی را مدت کوتاهی بعد از شناسایی و اغلب هفته ها پیش از سایر تیم ها ارزیابی کند. کائو اظهار داشت: به اعتقاد من، این نخستین بار است که ما از این ویروس جلوتر هستیم.
کائو و همکارانش حالا به دنبال طراحی آنتی بادی های جدید هستند و آن هایی را شناسایی می کنند که در مقابل تکامل ویروسی مقاوم تر هستند. کائو می گوید در صورتیکه تلاش می کند جلوتر از ویروس باقی بماند، از پیشینه کارشناسی خود در فیزیک هم پیروی می کند.

سلیمول هوک: چهره انقلابی در عرصه آب و هوا


«سلیمول هوک»(SALIEEMUL HUQ) محقق آب و هوا از بنگلادش کمک کرد تا کشورهای ثروتمند مجبور شوند خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی را بپردازند.
در آخرین ساعات پیش از پایان کنفرانس آب و هوای سازمان ملل در چند ماه گذشته در مصر، نمایندگان خسته بیرون از اتاق های جلسه رسمی روی مبل ها دراز کشیدند اما سلیمول هوک در صورتیکه نشسته بود به سرعت پیام های تلفنش را چک می کرد.
متن نهایی این نشست هنوز به توافق نرسیده بود. اما هوک به نیچر اظهار داشت که مطمئن است مذاکره کنندگان در کنفرانس با نوع جدیدی از صندوق آب وهوا موافقت خواهند کرد: صندوقی که هزینه های «تلفات و صدمه های» کشورهای صدمه پذیر از آب و هوا را پوشش می دهد.
و همچنین هم شد. توافق نهایی امضا شده در شهر شرم الشیخ دریای سرخ شامل تعهدی برای ایجاد یک صندوق خسارت برای مساعدت با کشورهای کم درآمد برای مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی است. این توافق نقطه اوج یک کمپین تقریبا ۳۰ ساله است که بر مبنای آن کشورهایی با بالاترین نرخ انتشار کربن در برابر کشورهای کم انتشار که با ادامه افزایش دما با ویرانی مواجهند، مسئولیت مالی دارند و برای بیشتر از یک دهه، هوک رهبر غیررسمی این جنبش بوده است، فردی که در اصل یک زیست شناس گیاهی است و الان مرکز بین المللی تغییرات اقلیمی و توسعه در داکا را مدیریت می کند.
تجربه هوک از آشفتگی سیاست بین الملل از جوانی آغاز شد. او پیش از جدا شدن پاکستان شرقی از پاکستان غربی برای استقلال بنگلادش بعد از جنگ آزادی بخش در سال ۱۹۷۱، در کراچی از پدر و مادری که در خدمات دیپلماتیک پاکستان بودند به دنیا آمد. پدر و مادر او که بنگلادش را انتخاب کردند، با سفر زمینی با کمک یک الاغ به هند و از طریق افغانستان، از اسارت توسط ارتش پاکستان فرار کردند.
او که بواسطه پست های دیپلماتیک والدینش در اروپا، آفریقا و آسیا بزرگ شد، به علم اشتیاق پیدا کرد و ۵۰ سال پیش برای تحصیل در رشته بیوشیمی به لندن نقل مکان کرد و در نهایت در امپریال کالج لندن مدرک دکترا گرفت. هوک بعداً به بنگلادش بازگشت و با عتیق رحمان(Atoq Rahman)، مرکز مطالعات پیشرفته بنگلادش(BCAS)، یک اندیشکده مستقل با تمرکز بر سیاست محیط زیست را تأسیس کرد. بنگلادش سابقه طولانی در مورد بلایای زیست محیطی بخصوص سیل دارد. هوک و همکارانش دولت را متقاعد کردند که به یک بخش محیط زیست نیاز دارد و مرکز مطالعات پیشرفته بنگلادش بازوی تفکر و تحقیق آن خواهد بود. میرزا شوکت علی(Mirza Shawkat Ali)، وزیر تغییرات آب و هوایی دولت، می گوید که مرکز مطالعات پیشرفته بنگلادش به این وزارت کمک کرد تا نخستین برنامه اقدام زیست محیطی بنگلادش را بنویسد.
لیزا شیپر(Lisa Schipper)، محقق آب و هوا در دانشگاه آکسفورد، بریتانیا، می گوید که هوک راه اندازی یک شبکه جهانی از کارشناسان را رهبری کرد که در شاخه ای از توسعه به نام سازگاری مبتنی بر جامعه کار می کنند. این ایده دیرینه که در بنگلادش عنوان شد، بر کمک به جوامع روستایی برای یافتن راهکارهای مبتنی بر تحقیقات خود برای مشکلات مانند بهبود دفاع در مقابل سیل یا تنظیم الگوهای کشت در واکنش به تغییرات آب و هوا، تمرکز دارد. ماده ۸ توافق نهایی به صراحت از این اصطلاح استفاده می کند: طرفین، اهمیت جلوگیری، به حداقل رساندن و رسیدگی به خسارات و خسارات در رابطه با اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی را به رسمیت می شناسند، اما وارد کردن این کلمات به متن احتیاج به اعصاب فولادی داشت.
در دهه ۱۹۹۰، وی در مذاکرات بین المللی آب و هوا فعالیت خویش را شروع کرد و بعنوان مشاور کشورهای صدمه پذیر از آب و هوا، بخصوص کشورهای جزیره ای کوچک، به آنها کمک کرد تا نیازهای خویش را در دستور کار مذاکرات سازمان ملل قرار دهند. آچالا ابیسینگه(Achala Abeysinghe)، وکیل محیط زیست در موسسه رشد سبز جهانی در سئول که با هوک در مشاوره به کشورهای صدمه پذیر آب و هوا همکاری می کرد، می گوید که ایده تأمین مالی برای ضرر و زیان در سالهای منتهی به توافقنامه آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵ مورد توجه قرار گرفت. او می گوید استراتژی هوک متقاعد کردن کشورهای بیشتری(از جمله چین و هند) در مورد ضرر و زیان بود، ازاین رو کشورهای کمتر توسعه یافته و کشورهای جزیره ای کوچک تنها نیستند، اما متقاعد کردن کشورهای ثروتمند با انتشار بالا کار دشوارتری بود. ابیسینگه می گوید به ما گفته شد اگر اصرار به وارد کرن ضرر و زیان در متن نهایی داشته باشیم در صورت شکست معاهده، مقصر هستیم.
پیشرفت اولیه در مذاکرات پاریس در سال ۲۰۱۵ بدست آمد. ماده ۸ توافق نهایی به صراحت از این اصطلاح استفاده می کند: طرفین، اهمیت جلوگیری، به حداقل رساندن و رسیدگی به خسارات و خسارات در رابطه با اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی را به رسمیت می شناسند، اما وارد کردن این کلمات به متن احتیاج به اعصاب فولادی داشت.
هوک در شرم الشیخ با همان واکنش اتحادیه اروپا و ایالات متحده روبرو شد. اما یک مرتبه دیگر، حامیان ضرر و زیان در صورتیکه بعضی از ثروتمندترین کشورهای جهان تلاش کردند تا تعهد خویش را از معاهده خارج کنند، محکم بر سر مواضع خود ایستادند.

سویتلانا کراکوفسکا: صدای اوکراین


سویتلانا کراکوفسکا(SVITLANA KRAKOVSKA) یک دانشمند هیات بین دولتی تغییر اقلیم(IPCC) مدافع بین المللی کشورش شد و تهاجم روسیه را به تغییرات آب و هوایی مرتبط کرد و آنرا «جنگ سوخت فسیلی» نامید.
صبح روز پنجشنبه ۲۴ فوریه سال گذشته، سویتلانا کراکوفسکا در صورتیکه در آپارتمان خود نشسته بود و در یک کنفرانس ویدئویی با نمایندگان ۹۳ کشور شرکت می کرد، می توانست صدای سقوط موشک ها را در مناطق مجاور کیف بشنود. نمایندگان در نشست هیات بین دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا(IPCC) درحال نهایی کردن گزارش خود در مورد تأثیرات گرم شدن جهان بودند. کراکوفسکا، رئیس هیات اکراین، نمی دانست چه باید بکند. آیا او باید از این جلسه برای اعتراض به تهاجم روسیه استفاده کند؟
کراکوفسکا، مدیر لابراتوار اقلیم شناسی کاربردی در موسسه آب و هواشناسی اکراین، اظهار داشت: من می دانم که هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی(IPCC) یک نهاد سیاسی نیست و نمی خواستم آنرا تضعیف کنم. اما این یک موقعیت استثنایی بود.
بمباران، کراکوفسکا را مجبور به ترک این جلسه کرد و او با همسر و چهار فرزندش برای زنده ماندن از جنگ آماده می شد. اما بعد از سه روز مشورت و با وجود این که خیلی خجالتی بود، تصمیم گرفت در جلسه عمومی پایانی صحبت کند. او اظهار داشت: من خیلی عصبانی بودم.
او به نمایندگان اظهار داشت: این تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان و جنگ ضد اکراین پیوندهای مستقیم و ریشه های مشابهی دارد و آن سوخت های فسیلی و وابستگی بشریت به آنها هستند. سهولت دریافت انرژی از سوزاندن زغال سنگ، نفت و گاز، توازن قدرت را در جهان بشر تغییر داده است.
پاسخ بسیار زیاد بود. هیاتی بعد از دیگری با اکراین ابراز همبستگی کردند، همچون نماینده روسیه، اولگ انیسیموف(Oleg Anisimov)، که برای این حمله عذرخواهی نمود.
کراکوفسکا اضافه کرد: اشک می ریختم. در آن لحظه، ما بسیار به این حمایت نیاز داشتیم. او اظهار داشت که بعداً تماس ها و پیام های خصوصی زیادی دریافت کرد و بعضی از محققان به او پناهندگی و موقعیت های علمی را در جای دیگری پیشنهاد دادند.
کراکوفسکا و خانواده اش از کیف نقل مکان نکردند و بیشتر این تصمیم بدین سبب بود که پدرش پیش از مرگ در ماه آوریل بشدت بیمار بود و در یک آسایشگاه نگهداری می شد. اما توجه بین المللی که بعد از نشست IPCC صورت گرفت، زندگی او را تغییر داد. یکی از دوستان او را متقاعد کرد که دعوت ها را برای سخنرانی در رویدادهای مهم در سرتاسر جهان بپذیرد. این امر کراکوفسکا را بعنوان یک مبارز برای اقدامات آب و هوایی و اکراین در معرض دید عموم قرار داده است. او تهاجم روسیه را «جنگ سوخت فسیلی» نامیده است.
کراکوفسکا کار خویش را در علم تغییرات اقلیمی آغاز نکرد: نخستین جلسه IPCC او تنها ۹ سال پیش، در استکهلم در سال ۲۰۱۳ بود. وی در سال ۱۹۶۹ در کیف متولد شد و ابتدا در رشته هواشناسی را در لنینگراد(سن پترزبورگ، روسیه فعلی) تحصیل کرد و فیزیکدان ابر شد و روی آزمایش های باروری ابر برای افزایش بارندگی در جلگه های وسیع اکراین کار می کرد و در اوقات فراغت خود به تمام کوهستان های اتحاد جماهیر شوروی سابق صعود می کرد. وی در دهه ۲۰۰۰ و در مقطع فوق دکترا، زمینه اولیه مدل سازی آب و هوای منطقه ای را کشف کرد و نخستین دانشمند اوکراینی شد که آنرا در کشورش به کار برد.
او در دهه ۲۰۰۰ و در مقطع فوق دکترا، زمینه اولیه مدل سازی آب و هوای منطقه ای را کشف کرد و نخستین دانشمند اوکراینی شد که آنرا در کشورش به کار برد. او دریافت که بسیاری در اکراین - همچون بعضی از دانشمندان - تهدید تغییرات آب و هوایی را رد می کنند، یا آنرا باور نمی کنند، یا استدلال می کنند که این تغییرات در کشوری دور از اقیانوس ها، مناطق استوایی یا مناطق قطبی تاثیر زیادی نخواهد داشت.
کراکوفسکا سایر دانشمندان اوکراینی را متقاعد کرد که به IPCC بپیوندند. وزرای ارشد اکراین در اکتبر گذشته استراتژی امنیت محیطی و سازگاری با تغییرات آب و هوایی را تا سال ۲۰۳۰ تصویب کردند.
پس از نشست فوریه سال جاری، کراکوفسکا اکراین را ترک کرد تا در رویدادهایی همچون اتحادیه علوم زمین اروپا در وین و گردهمایی سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخنرانی کند. در ماه سپتامبر، او به صورت مجازی ریاست جلسه ای را در مورد بازسازی علم اکراین در مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک بر عهده داشت. او همین طور در رویدادهای جانبی کنفرانس آب و هوا COP۲۷ در شرم الشیخ مصر شرکت کرد و اظهار داشت که جهان باید از عزم اوکراینی ها در جنگ ضد روسیه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی الگوبرداری کند.
کراکوفسکا در زمستان کیف، با مشکل قطعی برق، گرما و آب متناوب دست و پنجه نرم می کند اما به کار بر روی پیشبینی تغییرات آب و هوایی برای اکراین ادامه می دهد و امیدوار است که وبینارهای به تعویق افتاده را برای توضیح گزارش های IPCC تشکیل دهد. او درآمدهایی را که از کار بین المللی و صحبت هایش به دست می آورد، صرف خرید ژنراتورهای برق برای سایر اوکراینی ها می کند. هیچ کس در جایی که او ایستاده است نیست که بتواند همان داستان را روایت کند.
در اطراف او، شهروندان اکراین همچون دانشمندان، درحال مبارزه هستند. حدود ۱۳۱ دانشگاه و کالج اکراین در جنگ صدمه دیده و ۲۲ دانشگاه ویران شده اند. اولگا پولوتسکا (Olga Polotska)، مدیر اجرایی بنیاد ملی تحقیقات اکراین در کیف، می گوید بیشتر از ۵۰ موسسه تحقیقاتی یا صدمه دیده یا تخریب شده اند. پولوتسکا گفت، تجهیزات آزمایشگاهی هم به سرقت رفته همچون یک کیت به ارزش بیشتر از ۱۰ میلیون دلار از نیروگاه هسته ای چرنوبیل و حدود ۱۳۰۰ دانشمند وابسته به آکادمی ملی علوم اکراین کشور را ترک کرده اند.
کو بارت(Ko Barrett)، نایب رییس IPCC و مشاور ارشد تغییرات آب و هوایی در اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده در واشنگتن دی سی، تصمیم کراکوفسکا برای صحبت در فوریه را ستایش می کند. او می گوید: ما دانشمند هستیم، اما انسان هستیم. هیچ کس در جایی که او ایستاده است نیست که بتواند همان داستان را روایت کند.

دیمی آوگوینا: بررسی آبله میمون


تحقیقات «دیمی اوگوینا»(Dimie OGOINA) نیجریه ای به جهان برای مبارزه با ویروس آبله میمون کمک کرد.
هنگامی که دیمی اوگوینا برای نخستین بار در ماه می متوجه شد که آبله میمون درحال گسترش در سرتاسر جهان است، احساس خاصی به او دست داد. این ویروس در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار بعد از ۴۰ سال در کشور وی نیجریه مشاهده شد و منجر به بالای ۷۰۰ مورد تایید شده و مشکوک شد.
در طی آن شیوع، اوگوینا، پزشک بیماریهای عفونی در دانشگاه دلتای نیجر در آماسوما، نخستین فردی بود که یک مورد تایید شده از این بیماری را تشخیص داد که سازمان بهداشت جهانی در نوامبر برای کاهش اثرات منفی نام آنرا به mpox تغییر داد.
باتوجه به شیوع اخیر که سبب بیشتر از ۸۲۰۰۰ مبتلا شدن و ۶۵ مرگ در سرتاسر جهان شده است، به نظر می رسید که اپیدمی نیجریه در سال ۲۰۱۷ در مناطق شهری و در بین مردان بالغ جوان و میانسال متمرکز شده است. این متفاوت از الگوهای انتقال قبلی برای mpox بود، که معمولا در مناطق روستایی و در کودکان، اغلب در نتیجه تماس با حیات وحش آلوده ظاهر می شد.
اوگوینا در تشریح جزئیات گسترش پاتوژن در نیجریه نقش مهمی داشت و به ضایعات تناسلی غیرمشخص و این حقیقت اشاره می کرد که کودکان حتی در بعضی از خانواده هایی که عفونت ها وجود داشت در امان بودند. در سال ۲۰۱۹، بر طبق این شواهد، او و همکارانش استدلال کردند که ویروس ممکنست از راه تماس جنسی گسترش یابد و این که می تواند بسیار موثرتر از آنچه قبلا تصور می شد بین مردم پخش شود. با این وجود، تلاشهای او برای متقاعد کردن همکارانش در این مورد، در آن زمان با موفقیت چندانی مواجه نشد. او می گوید: مردم نمی خواستند آنرا جدی بگیرند.
اگرچه هنوز معلوم نیست که آیا ویروس به معنای دقیق - از راه خون، مایع منی یا سایر مایعات بدن منتقل می شود یا خیر - واضح است که به سادگی از راه تماس جنسی منتقل می شود. تحقیقات اوگوینا در رابطه با آبله میمون از شروع شیوع جهانی صدها بار مورد استناد قرار گرفته است. به قول آن ریموین(Anne Rimoin)، اپیدمیولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس که مدت ۲۰ سال در کوشش برای ردیابی و مهار این همه گیری در جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است، این تحقیقات به مقامات بهداشتی در رابطه با نقش تماس جنسی اخطار داد و به تسریع توسعه کمپین های آموزشی و واکسیناسیون در کشورهای با درآمد بالا کمک کرد. او می گوید: دیمی دراین زمینه یک رهبر بوده است. اوگوینا نگران است که توجه و بودجه جدید برای این بیماری بزودی تمام شود و این بیماری باردیگر در کشورهای مرکز و غرب آفریقا گسترش یابد.
آبله میون نخستین کاوش اوگوینا در حوزه به ویروس ها نبود. او از بیشتر از یک دهه پیش که پزشک بیماریهای عفونی شد، در خط مقدم تحقیقات نیجریه در مورد مجموعه ای از بیماریهای واگیردار دیگر همچون ایدز و ابولا هم بوده است. اما حالا، باآنکه شیوع جهانی آبله میون درحال کاهش است و به صورت متوسط هر هفته کمتر از ۱۰۰ مورد جدید در سرتاسر جهان یافت می شود که از حدود ۱۰ برابر کمتر از آمار ماه آگوست سال قبل است - وضعیت در نیجریه تغییر قابل توجهی نکرده است. داروها، واکسن ها و منابع نظارتی که به کنترل شیوع ویروس در کشورهای با درآمد بالا کمک کرده اند، در غرب و مرکز آفریقا دور از دسترس هستند.
سال گذشته طوفانی از مقالات و گزارش ها در رابطه با آبله میمون منتشر گردید اما اوگوینا نگران است که توجه و بودجه جدید برای این بیماری بزودی تمام شود و این بیماری باردیگر در کشورهای مرکز و غرب آفریقا گسترش یابد.

لیزا مک کورکل: حامی مبتلایان کووید طولانی مدت


لیزا مک کورکل(Lisa MCCORKELL) بعنوان یک دانشجوی فارغ التحصیل به مطالعه در رابطه با چگونگی مقابله با بعضی از بزرگترین چالش های سیاست اجتماعی همچون فقر غذایی و شبکه های ایمنی اجتماعی پرداخته است اما یک مبحث وجود داشت که او از آن دوری می کرد: مراقبت های بهداشتی. او می گوید: احساس می کردم خیلی پیچیده است و تلاش می کردم از آن دوری کنم.
این روزها، او بیشتر وقت خویش را درگیر سیاست مراقبت های بهداشتی می کند. بعد از ابتلای خفیف در یک دوره به کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰، او به یک مورد ناتوان کننده کووید طولانی مدت مبتلا شد که همچنان بر زندگی روزمره او تاثیر می گذارد. در اواخر همان سال، او و چهار زن دیگر مبتلا به این عارضه، تعدادی از پژوهشگران را تشکیل دادند که مطالعاتی را در مورد این بیماری انجام می دهند.
امسال و در صورتیکه که این بیماری همه گیر در خیلی از کشورها از دستور کار خارج شده است، این همکاری به افزایش اعضا و تاثیر آن ادامه داده است و یک صندوق ۴.۸ میلیون دلاری برای پروژه های تحقیقاتی معرفی کرده است که اعطا کنندگان آن توسط گروهی از افراد مبتلا به کووید طولانی انتخاب می شوند. مک کورکل به شکل گیری مطالعات محوری در مورد کووید طولانی مدت کمک کرده است. سال گذشته، وی در کنگره ایالات متحده در مورد نیازهای افراد مبتلا به این بیماری شهادت داد. مک کورکل اظهار داشت: ما در تلاش هستیم تا بیماران را در خط مقدم همه انواع تحقیقات قرار دهیم. ما بیمارانی داریم که اولویت های تحقیقاتی ما را تعیین می کنند و تصمیم نهایی را در مورد این که این پول به کجا می رود می گیرند.
مک کورکل و همکارانش که از انجام نشدن مطالعات کلیدی در مورد این بیماری ناامید شده بودند، تصمیم گرفتند خودشان این تحقیق را انجام دهند. در سال ۲۰۲۰، آنها یک نظرسنجی از تجربیات مردم با کووید طولانی مدت انجام دادند و نتایج آنرا به اشتراک گذاشتند. مک کورکل اظهار داشت: این مساله بسیار مورد توجه قرار گرفت و کمک کرد تا توجهات را به کووید طولانی مدت بعنوان یک مشکل جلب نماییم.
سال گذشته، این گروه گزارش مهمی را منتشر نمود که بیشتر از ۲۰۰ علائم این بیماری را را ثبت نمود. اعضای این گروه مشترک در هیئت های مشاوره برای پروژه های تحقیقاتی طولانی مدت کووید، همچون ابتکار یک میلیارد دلاری مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده برای تحقیق درباره کووید برای تقویت بهبودی به کار گرفته شدند.
کلی اوبراین(Kelly O`Brien)، فیزیوتراپیست در دانشگاه تورنتو در کانادا که با این گروه در مطالعه ای در مورد نوسانات علایم همکاری کرده است، می گوید: آنچه آنها در چنین مدت کوتاهی انجام دهند، فوق العاده بوده است. مک کورکل و هانا وی(Hannag Wei) در پالایش این مطالعه به منظور امکان پذیرتر کردن مشارکت برای افرادی که مدت طولانی مبتلا به کووید هستند، نقش داشته اند.
مطالعات مداومی در مورد تاثیر عفونت مجدد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) بر علایم طولانی مدت کووید و ابتکاری برای مطالعه وضعیت در کشورهای با درآمد کم و متوسط در حال انجام می باشد. سال جاری، این گروه تحقیقاتی تعاملی آغاز به توزیع ۴.۸ میلیون دلاری کرد که توسط «Balvi» صندوقی که توسط کارآفرین ارزهای دیجیتال برای پشتیبانی از پروژه های پرتأثیر کووید تأسیس شده بود، کردند. همچون موضوعات مورد مطالعه، شدت یافتن علائم ذهنی و فیزیکی بعد از تمرین و میکرولخته است.
در همین حال، مک کورکل به کار ادامه می دهد و هنگامی که او با سازمان های دولتی همچون مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده ارتباط برقرار می کرد، متوجه شد که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت بخشی از جامعه بسیار گسترده تری از افراد ناتوان هستند که احتیاج به صدا دارند. وی می گوید: امیدوارم که بتوانیم با در نظر گرفتن عدالت معلولیت بعنوان دریچه ای برای هر سیاست گذاری، به سمت آینده حرکت نماییم.

دایانا گرین فاستر: حقیقت یاب سقط جنین


پس از این که دادگاه عالی آمریکا به ایالت ها اجازه داد تا سقط جنین را ممنوع کنند، یک جمعیت شناس به نام «دایانا گرین فاستر»(DIANA GREENE FOSTER) آغاز به پیگیری عواقب این مساله کرد.
دیانا گرین فاستر در کنفرانس سالانه فدراسیون ملی سقط جنین در اورلاندو، فلوریدا بود که پیش نویس تصمیم لو رفته دادگاه عالی ایالات متحده را برای ممنوعیت سقط جنین آشکار کرد.
این تصمیم کاملاً غیرمنتظره نبود. در واقع، فاستر نگران بود که دادگاه حکم تاریخی سال ۱۹۷۳ را که از دسترسی به سقط جنین محافظت می کرد، تضعیف کند، بطوریکه او قبلاً برنامه ریزی مطالعه ای را جهت بررسی تأثیرات این قانون در ایالت هایی که به احتمال زیاد این روش را ممنوع می کنند، آغاز نموده بود.
فاستر متوجه شد که در پیش نویس این تصمیم به تحقیقات فراوانی در رابطه با نتایج سقط جنین که او و دیگران قبلاً به دادگاه عرضه کرده بودند اشاره ای نشده است و او متعهد شد که اطمینان حاصل کند که شواهد علمی بخشی از این گفتمان خواهد شد.
این محقق برای بیشتر از دو دهه، دسترسی به داروهای ضد حاملگی و اثربخشی برنامه های تنظیم خانواده را مورد بررسی قرار داده است. اما مطالعه ای که او بیشتر به خاطر آن شناخته شده به تاثیر سقط جنین - یا انکار سقط جنین - بر سلامت روانی، فیزیکی و اقتصادی یک فرد پرداخته است.
فاستر متوجه شد که با بررسی نتایج افرادی که از سقط جنین محروم می شوند، در نهایت می تواند به این پرسش پاسخ دهد که آیا سقط جنین سبب صدمه می شود یا خیر. مطالعات قبلی نتایج را برای افرادی که بچه دارند و کسانی که سقط جنین می کنند بررسی نموده بودند. اما فاستر می گوید: «تنها گروه مقایسه معقول افرادی هستند که می خواهند(سقط جنین) انجام دهند و نمی توانند آنرا انجام دهند».
لورن رالف(Lauren Ralph) متخصص همه گیرشناسی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، که با فاستر در این مطالعه همکاری کرده می گوید: ما واقعاً راه دقیقی برای ثبت اینکه افراد با سقط جنین تحت چه تاثیراتی قرار می گیرند، پیدا نکرده بودیم که او(فاستر) با این طراحی زیبا و خلاقانه آمد.
فاستر و تیمش ۳۰ عرضه دهنده سقط جنین در سرتاسر کشور را متقاعد کردند تا زنانی را که به کلینیک ها مراجعه نموده و سقط جنین دریافت کرده اند، و همینطور کسانی که از انجام این عمل محروم شده اند، را به کار گیرند. این مطالعه چگونگی وضعیت نزدیک به ۱۰۰۰ زن را تا پنج سال پیگیری کرد.
از طریق بیشتر از ۵۰ مقاله بررسی شده، این مطالعه نشان داده است که دریافت سقط جنین به سلامت یا رفاه زن صدمه ای نمی رساند. با این وجود، محرومیت از سقط جنین منجر به نتایج منفی مالی و سلامتی می شود و به خانواده ها صدمه می رساند. کسانی که از سقط جنین محروم می شوند، بیشتر در فقر زندگی می کنند، فرزندان خویش را به تنهایی بزرگ می کنند و عوارض تهدید کننده زندگی مربوط به تولد آن کودک را تجربه می کنند.
کیتی واتسون(Katie Watson)، وکیل و متخصص اخلاق زیستی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو، ایلی نویز، همیشه تحت تأثیر پیگیری بی امان فاستر برای حقایق بوده است و در این زمینه می گوید: او یک دانشمند واقعی است. او آماده شنیدن حتی نتایج نامطلوب است. وقتی سیاست گذاران و فعالان ادعاهایی را بدون شواهدی برای پشتیبانی از آنها بیان می کنند، کار زندگی او اینست که آنها را بررسی کند».
فاستر امیدوار است که شواهدی که در ماههای آینده جمع آوری می کند به سیاست گذاران کمک نماید تا تصمیم بگیرند که آیا محدودیت های سقط جنین را در ایالت های خود تغییر دهند یا خیر. ممکنست دیوان عالی این علم را نادیده گرفته باشد، اما فاستر امیدوار است که ایالت ها این کار را نکنند. من کاملا مصمم هستم که وقتی در سطح ایالتی تصمیم گرفته شود، آنها اطلاعاتی در مورد عواقب آن برای خانواده ها دارند.

آنتونیو گوترش: دیپلمات بحران


«آنتونیو گوترش»(ANTÓNIO GUTERRES) دبیرکل سازمان ملل متحد نقش خویش را بعنوان وجدان جهانی پذیرفته است.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، سخنان تندی خطاب به رهبران جهان که برای نشست آب و هوای سازمان ملل در نوامبر گردهم آمده بودند، داشت. وی در آغاز نشست در مصر اظهار داشت: ما در بزرگراهی به سمت جهنم آب و هوایی هستیم و پایمان هنوز روی پدال گاز است. پیام او به همان اندازه صریح بود که مذاکرات بدون پیشرفت مفهوم داری در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به پایان رسید. او به نمایندگان اظهار داشت: سیاره ما هنوز در حالت اورژانسی است. ما در بزرگراهی به سمت جهنم آب و هوایی هستیم و پایمان هنوز روی پدال گاز است.
بیانیه های عمومی جسورانه که بعنوان صدای وجدان برای بشریت عمل می کند به خصوصیت رهبری گوترش تبدیل گشته است. او شکست ها را همانطور که هستند می بیند. وی در سال ۲۰۱۵ زمانی که کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان بود به بی بی سی اظهار داشت: دنیا آشفته است.
بیشتر این حمایت های پر سر و صدا بر روی مسائل زیست محیطی، خدمت به منافع کشورهای کم درآمد و تعیین اولویت های جهانی متمرکز است، اما به قول منابع آگاه دیپلماسی کم حاشیه وی در پشت صحنه هم به جلوگیری از بحران غذایی امسال کمک کرد.
در طول جنگ روسیه در اکراین، خصومت ها مانع از ارسال میلیونها تن غلات از دو کشور شده است که معمولا حداقل ۳۰ درصد از کل گندم، جو، ذرت و روغن آفتابگردان صادر شده به بازارهای جهانی را می سازند. حدود ۹۰ درصد صادرات اکراین معمولا از راه دریای سیاه صورت می گیرد، اما زمانی که خصومت ها مانع از حمل و نقل کشتی ها شد، خطر افزایش قیمت مواد غذایی و تهدید میلیونها نفر به گرسنگی را به همراه داشت.
گوترش و سایر مقامات سازمان ملل متحد با همکاری با شرکای خارجی به میانجی گری مذاکرات حساس سیاسی برای ایجاد یک کریدور محافظت شده برای محموله غلات کمک کردند. توافق غلات دریای سیاه در ۲۲ ژوئیه در استانبول ترکیه به امضا رسید.
پس از امضای توافق، قیمت مواد غذایی تا ۱۰ درصد کم شد و از آن زمان تاکنون، نزدیک به ۱۱ میلیون تن غلات و سایر مواد غذایی از دریای سیاه عبور کرده است. بعد از یک لحظه اعصاب خردکن در اواخر اکتبر که روسیه برای مدت کوتاهی از آن خارج شد، تمدید قرارداد در نوامبر با کمک گوترش تضمین شد.
گوترش در توییتی نوشت: این موفقیت گواهی بر قدرت دیپلماسی محتاطانه در یافتن راهکارهای چندجانبه است. همینطور با منتقدانی مقابله می کند که رویکرد او برای مقابله با بحران های پیچیده جهان را بیش از اندازه محتاطانه توصیف کرده اند و بیشتر او را مرد حرف می دانند تا عمل.
به عنوان بخشی از دومین دوره خود بعنوان دبیرکل سازمان ملل، او می خواهد یک مکانیسم رسمی مشاوره علمی برای بهبود تصمیم گیری در رأس شاخه اجرایی سازمان ملل بوجود آورد و همراه با اصلاحات داخلی، او همچنان رهبران جهان را برای مقابله با مشکلات جهانی تحت فشار قرار می دهد.

مونس نیلسون(Måns Nilsson)، مدیر اجرایی موسسه محیط زیست استکهلم می گوید: گوترش یک صدای قوی و مهم در مورد تغییرات آب و هوا و تنوع زیستی است. او از قدرت تشکیل جلسه خود برای بسیج سران دولت و همینطور کسب وکارها در مورد اقدامات مربوط به تغییرات آب و هوایی استفاده می نماید.
آنجایی که کشورها در مذاکرات آب و هوایی در ماه نوامبر به بن بست رسیده بودند، گوترش در اجلاس سران گروه ۲۰ در بالی، اندونزی، کشورها را تحت فشار قرار داد تا یک پیمان همبستگی اقلیمی را اتخاذ کنند که کشورهای ثروتمندتر را متعهد به کمک به تسریع انتقال جهانی به انرژی های تجدیدپذیر می کند. حتی با وجود همه چالش هایی که جهان با آن مواجه می باشد، گوترش همچنان امیدوار به آینده است. از آنجا که جمعیت جهان در ماه نوامبر از مرز هشت میلیارد نفر گذشت، او اظهار داشت: من هیچگاه از نبوغ بشر ناامید نیستم و به همبستگی انسانی ایمان زیادی دارم.

محمد محی الدین: پیشگام پیوند


جراح «محمد محی الدین»(Muhammad Mohiuddin) و تیمش نخستین قلب خوک اصلاح ژنتیکی شده را به بدن یک انسان پیوند زدند. در یک شب برفی در ماه ژانویه، محمد محی الدین در مطب خود در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور خوابید و دلش نمی خواست یک ساعت رانندگی کند تا به خانه برسد و خویش را به خطر بیندازد چون که اگر هوا بدتر می شد و جراح بامداد نمی توانست به عمل مهمی که در پیش داشت برسد، این جراح پیوند نگران بود که ممکنست یک عمل تاریخی را که برای بامداد روز بعد برنامه ریزی شده بود از دست بدهد: نخستین پیوند قلب خوک اصلاح ژنتیکی شده به انسان.
این جراحی دهه ها کار محی الدین و همکارانش را که هدفشان ایجاد خوک ها بعنوان منبعی برای افرادی که منتظر پیوند هستند، محقق می ساخت. عمل «پیوند از گونه ای به گونه دیگر»(xenotransplantation)، همانطور که فرایند شناخته شده است، برای نخستین بار قرن ها پیش پیشنهاد شد، اما زمانی که مشخص شد بدن انسان به سرعت اندام های گونه های دیگر را رد می کند، تا حد زیادی کنار گذاشته شد. با این وجود، در طول دهه گذشته، پیشرفت ها در فناوری ویرایش ژن به محققان این امکان را داده است که پروتئین ها و قندهای خاصی را که سیستم ایمنی بدن انسان را تحریک می کنند، حذف نمایند و اندام ها را با هم سازگارتر کنند. چندین شرکت برای این منظور آغاز به پرورش خوک های اصلاح شده کردند.
محی الدین مانند خیلی از دانشمندان دیگر از سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) درخواست مجوز برای آزمایش عمل پیوند از گونه ای به گونه دیگر (xenotransplantation) در یک کارآزمایی بالینی کرده بود. این سازمان مدام اطلاعات بیشتری از مطالعات انجام شده روی اندام های خوک اصلاح شده از لحاظ ژنتیکی در پستانداران غیرانسانی را می خواستند.
سپس، در دسامبر ۲۰۲۱، محی الدین و جراح بارتلی گریفیث در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، چاره ای پیدا کردند. مردی ۵۷ ساله به نام دیوید بنت، دو ماه بود که در بستر بیماری بود در صورتیکه قلبش آرام آرام از کار افتاد. محی الدین و تیمش متوجه شدند که شرایط بنت او را واجد شرایط برای درمان های تجربی همچون عمل «پیوند از گونه ای به گونه دیگر» کرده است.
بنت با این روش موافقت نمود و محی الدین و همکارانش چند هفته آتی را صرف فرستادن داده های سازمان غذا و داروی ایالات متحده از بیشتر از ۱۲ آزمایش خود برای پیوند اعضای خوک به بابون کردند. سپس تیم به تایید متخصصان اخلاق، بودجه سیستم دانشگاه و نمونه های خونی از همه افراد درگیر(که قبل و پس از عمل گرفته شده بود) نیاز داشت تا مطمئن شود که هیچ کس به عوامل بیماری زای خوک آلوده نشده است. چهار روانپزشک تأیید کردند که بنت هنگام امضای فرم رضایت از سلامت روانی برخوردار می باشد.
سرانجام، در شب سال نو، سازمان غذا و داروی ایالات متحده روش اورژانسی را تایید نمود و تیم محققان، جراحی را برای هفتم ژانویه برنامه ریزی نمود. در هفته های بعد از عمل، عفونت های مختلف وضعیت شکننده بنت را تضعیف کرد. بعداً، تیم متوجه شد که قلب خوک بوسیله ی یک ویروس هرپس خوک شناسایی نشده آلوده شده است، باآنکه معین نیست که آیا این ویروس بر سلامت بنت تاثیر گذاشته است یا خیر.
دیوید بنت(David Bennett) مردی که از یک خوک اصلاح ژنتیکی شده قلب پیوندی دریافت کرده بود، دو ماه بعد از جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، درگذشت.
در آن زمان پزشکان مسئول این عمل گفتند معین نیست که بدن او عضو پیوندی را پس زده است یا خیر و سخنگوی بیمارستان هم اظهار داشت: هیچ علت مشخصی برای مرگ وی شناسایی نشده است. چند ماه گذشته اما متخصصان پیوند گفتند: قلب خوکی که در اوایل سالجاری میلادی در یک عمل مهم به یک بیمار آمریکایی پیوند زده شد، حامل یک ویروس خوکی بوده و این امر سبب مرگ او بعد دو ماه شده است.
در یک مطالعه جدید، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند دریافتند که اندازه گیری های الکتروکاردیوگرام(ECG) بعد از پیوند به صورت قابل توجهی با موارد ثبت شده بعد از پیوند قلب خوک به خوک متفاوت می باشد. به صورت معمول، اندازه گیری الکتروکاردیوگرام در خوک کوتاه تر از انسان است. با این وجود، اندازه گیری های الکتروکاردیوگرام بعد از جراحی در ماه ژانویه ۲۰۲۲ به صورت شگفت انگیزی طولانی تر بود. من با آن بیمار زندگی کردم و مردم. می خواستم او برای همیشه زندگی کند.
خبر پیوند سبب شگفتی و شادمانی محققان در سرتاسر جهان شد. وین هاثورن، رئیس انجمن بین المللی عمل پیوند از گونه ای به گونه دیگر نوشت: این یک گام بزرگ رو به جلو برای این رشته و یک دستاورد اعجاب انگیز برای یک بیمار است. با وجود این که بنت دو ماه بعد از عمل جراحی درگذشت، او بیشتر از آنچه که در واقع انتظار داشت، زنده ماند. محی الدین اظهار داشت: من با آن بیمار زندگی کردم و مردم. می خواستم او برای همیشه زندگی کند.
اما آزمایش محی الدین، همراه با چندین مطالعه اخیر که در آن قلب و کلیه خوک به افراد مرگ مغزی بدون رد پیوند زده شد، محققان را امیدوار کرده است. محی الدین می گوید: من هیچگاه تصور نمی کردم این اتفاق در طول زندگی من بیفتد.

الوندرا نلسون: مدیر سیاست گذاری


در راس دفتر سیاستگذاری علمی کاخ سفید، «الوندرا نلسون» (ALONDRA NELSON) دانشمند علوم اجتماعی گام هایی در جهت عدالت، صداقت و دسترسی آزاد برداشت.
زمانی که آلوندرا نلسون در ماه فوریه مسئولیت دفتر سیاستگذاری علم و فناوری ایالات متحده(OSTP) را بر عهده گرفت، این دفتر در آشفتگی کامل قرار داشت. مدیر پیشین او، زیست شناس و ریاضیدان اریک لندر، اخیرا در بحبوحه اتهامات آزار و اذیت در محل کار کناره گیری کرده بود، و این دفتر که زمانی چندان شناخته شده نبود، ناگهان در کانون توجه عموم قرار گرفت، چونکه کارکنان صدمه دیده شکایات خویش را رسانه ای کردند. پیام نلسون بعنوان مدیر در آن روزهای اولیه ساده بود: بیایید به کار خود برگردیم.
یکی از کارکنان که خواست ناشناس بماند، می گوید: «این یک روایت آرام از این بود که چرا آنجا بودیم، هدف ما چیست و چگونه باید با یکدیگر ارتباط برقرار نماییم. این همان چیزی بود که در آن لحظه به آن نیاز داشتیم.
نلسون یک جامعه شناس در موسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون، نیوجرسی بود که شهرت خویش را با بررسی نتایج اجتماعی و نژادی علم و فناوری به دست آورده بود. این همان تخصصی بود که وقتی کاخ سفید در سال ۲۰۲۱، او را بعنوان نخستین مدیر دفتر سیاستگذاری علم و فناوری منصوب نمود به دنبال آن بود. وظیفه اصلی این دفتر هماهنگ کردن سیاست های علمی در سرتاسر دولت فدرال است و برای خیلی از دانشمندان علوم اجتماعی، انتصاب نلسون نشانه این بود که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، آماده عمل به وعده انتخاباتی خود برای مقابله با نژادپرستی و نابرابری است.
برای نلسون، که پیش از پیوستن به این مسئولیت، درحال نوشتن کتابی در رابطه با دفتر سیاستگذاری علم و فناوری بود، این فرصتی بود تا تحقیقات خویش را به کار برد. او می گوید که دولت بایدن فرصتی تاریخی برای ترویج عدالت از راه سیاست های فدرال و تقویت یکپارچگی علمی در میان آژانس ها ایجاد کرد و این زمان هیجان انگیزی برای حضور در دولت می باشد.
نلسون تلاش هایی را در جهت یکپارچگی علمی رهبری کرده و روی طرح اولیه منشور حقوق هوش مصنوعی که در ماه اکتبر انتشار یافت، کار کرده است که به اصول اساسی برای ترویج برابری نژادی و اجتماعی، افزایش شفافیت و محافظت از حریم خصوصی در فناوری های هوش مصنوعی(AI) تاکید می کند. او همین طور بزرگ ترین و بحث برانگیزترین راهنمای علمی دولت بایدن را عرضه کرده است که بر مبنای آن از همه آژانس های فدرال خواسته اطمینان حاصل کنند که تحقیقاتی که بر روی آن سرمایه گذاری می کنند در لحظه انتشار کاملاً در دسترس عموم باشد.
بر اساس دستورالعمل های کاخ سفید در سال ۲۰۱۳ که دانشمندانی را که توسط حدود ۲۰ سازمان دولتی تأمین مالی می شد، ملزم می کرد تا یافته های تحقیقاتی خویش را به صورت مجانی ظرف یک سال بعد از انتشار رسمی در دسترس قرار دهند، سیاست جدید دوره مهلت یک ساله را حذف می کند و برای همه سازمان های دولتی اعمال می شود. باآنکه دفتر سیاستگذاری علم و فناوری ایالات متحده(OSTP) سال ها روی این سیاست کار می کرد، این اعلامیه تعجب برخی را برانگیخت. طرفداران دسترسی آزاد این اقدام را ستودند و گفتند که این امر می تواند نیروی محرکی را به یک جنبش جهانی رو به رشد تزریق کند. اما واکنش در بین ناشران علم که با دگرگونی صنعت خود مواجهند متفاوت بود.
بسیاری از ناشران مجلات همچون اسپرینگر نیچر(Springer Nature) که نشریه نیچر را منتشر می کند - حمایت محتاطانه ای را ابراز کردند، اما انجمن ناشران آمریکا(AAP) این سیاست را به باد انتقاد گرفت و استدلال کرد که این سیاست بدون هیچ نوع مشارکت مفهوم داری از جانب صنعت انتشارات علمی توسعه یافته است. نلسون معتقد می باشد که با سهامداران در انتشارات مشورت شده است، اما نگرانی های انجمن ناشران آمریکا در کنگره عنوان شد. در نامه اکتبر به دفتر سیاستگذاری علم و فناوری ایالات متحده، رهبران دموکرات و جمهوری خواه در کمیته علمی مجلس نمایندگان اخطار دادند که دولت نه تنها باید اطمینان حاصل کند که تحقیقات با بودجه فدرال در دسترس می باشد، بلکه باید این کار را به شکلی انجام دهد که از عواقب ناخواسته پیشگیری کند و مزایای علمی را به حداکثر برساند. ما مجبور بودیم کارهایی انجام دهیم تا فرهنگ این نهاد را به جایی برگردانیم که بتوانیم بر علم، فناوری و سیاست تمرکز نماییم.
نلسون بعد از تصدی دفتر سیاستگذاری علم و فناوری ایالات متحده(OSTP) از پاسخ دادن به سؤالات مربوط به دوران مدیر گذشته و سوء رفتارهای «اریک لندر» با کارکنانش خودداری کرد، به جز این که گفت، بعد از خروج او، ما مجبور بودیم کارهایی انجام دهیم تا فرهنگ این نهاد را به جایی برگردانیم که بتوانیم بر علم، فناوری و سیاست تمرکز نماییم.
بسیاری به آنچه نلسون هنوز می تواند انجام دهد امیدواری زیادی دارند. کسانی که او را می شناسند یا با او کار کرده اند بر این باروند که او گوش می دهد، نام ها را به خاطر می آورد، ساعتهای طولانی کار می کند و در به بهره بردن از حداکثر تونایی همکارانش مهارت دارد. اغلب به پیشینه نظامی خانواده او هم اشاره می شود.
«ربکا گلوسکین»(Rebecca Gluskin) که با نلسون بعنوان دانشمند داده در شورای تحقیقات علوم اجتماعی، یک سازمان غیرانتفاعی در شهر نیویورک کار می کرد، می گوید: او رویه ای برای چیزها داشت که چشم گیر بود، اما همینطور سبب می شد کمی بالاتر را نگاه کنید.
نلسون می گوید که بر روی کاری که در دست دارد متمرکز است و هنوز برای انجام آن هیجان زده است. حتی پس از گذشت دو سال، او می گوید: من هر روز خودم را نیشگون می گیرم.

افرادی که انتظار می رود در آخر سال جاری میلادی در فهرست ۱۰ چهره علمی برتر سال ۲۰۲۳ قرار بگیرند
«شری رحمان»(Sherry Rehman)
وزیر تغییر اقلیم پاکستان
این مدافع عدالت اقلیمی به دنبال ایجاد تعهدی برای ایجاد یک صندوق ضرر و زیان توافق شده در مذاکرات اقلیمی ۲۰۲۲ در مصر بوده است.
«نالاتامبی کالایسلوی»(Nallathamby Kalaiselvi)
شورای تحقیقات علمی و صنعتی هند
این الکتروشیمی دان، رئیس جدید بزرگترین شبکه لابراتوار های تحقیقاتی در هند و نخستین زنی است که این شبکه را رهبری می کند.
«سان چونلان»(Sun Chunlan)
حزب کمونیست چین
این معاون نخست وزیر، واکنش چین به همه گیری کووید-۱۹ را رهبری کرد و نقش مهمی در برنامه های این کشور برای کاهش محدودیت ها داشت.
«رنی وگرزین»(Renee Wegrzyn)
آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ایالات متحده در حوزه سلامت
به عنوان رهبر یک دفتر یک میلیارد دلاری در آمریکا که امسال تأسیس شد، این زیست شناس دستور کار آژانس را برای یافتن راهکارهای نوآورانه برای مشکلات زیست پزشکی شکل داد.
«آنتونی تایسون»(Anthony Tyson)
دانشگاه کالیفرنیا، دیویس
این فیزیکدان پیشگام تکنیکی است که بعنوان همگرایی گرانشی ضعیف شناخته می شود.
منبع:

1401/11/04
15:06:29
5.0 / 5
188
تگهای خبر: آموزش , امنیت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته