تأثیر یک رژیم غذایی خاص بر سرطان مغز

تأثیر یک رژیم غذایی خاص بر سرطان مغز مداربسته: به گزارش مداربسته، در جدید ترین پژوهشها مشخص شده است که یک رژیم غذایی مخصوص باعث خود تخریبی سلول های سرطان مغز در موش ها می شود.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران دریافته اند که با حذف آمینو اسیدهای خاص از رژیم غذایی جوندگانی که مبتلا به شکلی کشنده از سرطان مغز به نام گلیوبلاستوما هستند، سلول های مخرب از راه فرآیندی به نام فروپتوز(ferroptosis) آغاز به مردن کردند.
علاوه بر این، موش هایی که تحت رژیم های غذایی محدود کننده قرار گرفتند هم از داروهایی که همان نوع مرگ سلول های سرطانی را تحریک می کردند، استقبال بیشتری کردند و این یافته ها را به منبعی بالقوه برای مبارزه با این بیماری در انسان تبدیل کرد.
گلیوبلاستوما شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می کند.
مرگ سلولی در بدن ما بخشی طبیعی از عملکرد بدن ماست. به صورت معمول، از راه فرآیندی به نام آپوپتوز(apoptosis)، سلول هایی که غیرطبیعی هستند یا به آسانی دیگر مورد نیاز نیستند، از بین می روند و باردیگر جذب می شوند.
با این وجود، این فرایند می تواند در سلول های سرطانی مسدود شود، ازاین رو کار بدن برای خلاص شدن از شر آنها دشوارتر می شود که به آنها اجازه می دهد تکثیر شوند و سلامتی ما را با تهدیدی جدی مواجه کنند.
فروپتوز نوع دیگری از مرگ سلولی است که حدودا اخیرا کشف شده است و آهن در آن نقشی کلیدی دارد. فعال شدن آن قبلاً با روشی ممکن برای مبارزه با سرطان مرتبط دانسته شده است.
حالا در یک مطالعه جدید، یک گروه پژوهشی از دانشکده پزشکی دانشگاه نورث کارولینا(UNC) و دانشگاه کلمبیا کشف کردند که سلول های دخیل در تشکیل گلیوبلاستوما بخصوص در معرض مرگ فروپتوز هستند.
این یافته قابل توجه است، چونکه گلیوبلاستوما دارای نرخ مرگ و میر ۱۰۰ درصدی و بدون هیچ درمان شناخته شده ای است. همینطور سرطانی است که به سرعت درحال شیوع است و متوسط دوره زنده ماندن آن فقط ۱۶ ماه است.
پژوهشگران در مطالعه خود برای موش ها یک رژیم غذایی ویژه در نظر گرفتند که مصرف سیستئین و متیونین، دو آمینو اسید(اسید آمینه) گوگردی را محدود می کرد، اسید آمینه هایی که قبلاً محدودیت آنها با فروپتوز و مرگ سلول های سرطانی در سرطان ریه و پانکراس و همینطور سارکوم مرتبط بود.
سیستئین(Cysteine) یک آلفاآمینو اسید است که در بدن انسان در ترکیب پروتئین های مختلفی به کار رفته است. شکل ظاهری این ترکیب شیمیایی به صورت پودر یا بلورهای سفید است. این اسید آمینه در رژیم غذایی انسان ضروری نیست و می تواند از متابولیسم ترکیباتی مانند متیونین تولید شود. سیستئین در منابع حیوانی مانند تخم مرغ، لبنیات و گوشت مرغ و منابع گیاهی مانند پیاز، کلم بروکلی و غلات و در موی انسان و خوک یافت می شود.
متیونین(Methionine) هم یکی از اسیدهای آمینه مهم در جیره غذایی دام، طیور و شیلات است که در تبدیل مواد غذایی به پروتئین و در نتیجه سرعت وزن گیری، سلامت و ایمنی بدن آنها و پر درآوردن مجدد در طیور تأثیرگذار است. متیونین یکی از مهم ترین جیره های وارداتی خوراک طیور و دام است که می تواند قیمت گوشت و محصولات پروتئینی در سبد غذایی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
پژوهشگران نه تنها دریافتند که این رژیم غذایی، سلول های گلیوبلاستوما را بیشتر در معرض مرگ ناشی از فروپتوز قرار می دهد، بلکه همینطور خاطرنشان کردند که سلول ها به واسطه آن بیشتر در معرض داروهای شیمی درمانی قرار می گیرند، به این مفهوم که میتوان آنها را در دوزهای پایین تر به بدن تحویل داد.
در نهایت، تمام موش هایی که این رژیم غذایی ویژه را پیگیری کردند نسبت به موش هایی که رژیم غذایی معمولی داشتند، دوره های بقای بیشتری داشتند. ضمن این که موش هایی که رژیم غذایی ترکیبی و شیمی درمانی داشتند بهترین عملکرد را نشان دادند.
سیستئین در غلات کامل، گوشت گاو، تخم مرغ و مرغ و طیور، فراوان است. در حالیکه غذاهای سرشار از متیونین شامل آجیل، ماهی و گوشت خوک و همینطور گوشت گاو، تخم مرغ و ماکیان است.
معلوم نیست که آیا بیماران انسانی مبتلا به گلیوبلاستوما در صورت پیگیری این رژیم غذایی محدود کننده این دو آمینواسید مانند موش های مطالعه حاضر نتیجه بگیرند یا خیر، چیزی که دومینیک هیگینز پژوهشگر ارشد دانشگاه نورث کارولینا می خواهد آنرا کشف کند.
هیگینز می گوید: حالا ما باید راهی برای حذف این اجزا(سیستئین و متیونین) از راه نیازهای غذایی پیدا نماییم، در حالیکه هنوز نیازهای انرژی که امکان دارد یک بیمار داشته باشد، بخصوص بیماران سرطانی که نیازهای متفاوتی نسبت به بیماران معمولی دارند، حفظ نماییم.
وی درحال کار با همکارانش برای طراحی یک مطالعه انسانی است که در آن بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما پیش از جراحی و برداشتن تومور تحت این رژیم غذایی قرار بگیرند.
سپس پژوهشگران پس از جراحی، تومورها را تحلیل و بررسی خواهند کرد تا ببینند این رژیم غذایی چه تاثیری بر آنها داشته است.
این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است.1402/01/20
11:32:26
5.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته