توسط محققان كشور؛

شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها

شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها مداربسته: محققان كشور موفق شدند با روشهای نوین، فلزات سنگین، سموم و... را در نمونه های زیستی شناسایی كنند.محمد بهبهانی فارغ التحصیل دكتری شیمی تجزیه از دانشگاه شهید بهشتی و برگزیده نوزدهمین جشنواره جوان خوارمی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد طرح خود با عنوان «شناسایی و اندازه گیری مقادیر كم فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیست محیطی با روش های نوین استخراج» اظهار نمود: مهندسان محیط زیست و صنایع غذایی برای كنترل كیفیت و مجاز بودن غلظت فلزات سنگین و سموم در نمونه های غذایی و محیط زیستی، نیاز به روش های جداسازی كارا و موثر برای استخراج یون ها و مواد در مقادیر كم از ماتریكس های نمونه دارند.
وی اضافه كرد: همینطور شركت های دارویی و كارشناسان علوم جنایی برای شناسایی داروها در نمونه های بیولوژیكی بدن همچون خون و ادرار نیاز به روش های جداسازی موثر دارند.
این محقق ادامه داد: در این تحقیقات از روش های نوین جداسازی بهره گرفتیم كه در آن از نانو مواد جدید همچون نانوذرات پلیمر قالب مولكولی و یونی، نانوذرات مغناطیسی و ماتریكس های پیچیده بیولوژیكی، محیط زیستی و غذایی استفاده شده است.
وی اضافه كرد: جداسازی فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیستی در این طرح با چشم غیر مسلح و بدون نیاز به دستگاهی پیشرفته انجام می گیرد.
وی با بیان مثالی توضیح داد: در این طرح با استفاده از نانوذرات مغناطیسی پلیمر قالب مولكولی برای جداسازی داروی لاماتروژوین كه یك داروی ضد افسردگی است در نمونه های ادرار و خون استفاده شده؛ از نتایج این طرح می توان برای كنترل غلطت دارو در بدن بهره برد.
به گفته بهبهانی، همینطور با استفاده از این نانو مواد توانستیم برای ساخت نانوسنسورهای موثر برای جداسازی گزینش پذیر و شناسایی الكتروشیمیایی نمونه های یاد شده در ماتریكس های پیچیده استفاده نماییم.
وی با اشاره به اینكه با استفاده از روشی كه به آن دست پیدا كردیم ماده ای طراحی كردیم كه به صورت گزینش پذیر یون اورانیل را از محیط جداسازی كرده و با تغییر رنگ واضح آلودگی احتمالی اورانیل را در كمترین زمان ممكن مشخص می كرد.

1396/10/16
22:21:10
5.0 / 5
5515
تگهای خبر: محقق , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته