سیمانی كه با كمك قارچ ترك های خویش را ترمیم می كند!

سیمانی كه با كمك قارچ ترك های خویش را ترمیم می كند! مداربسته: محققان دانشگاهی سیمانی ساخته اند كه در تركیب آن نوعی قارچ به كار رفته و می تواند ترك های خویش را ترمیم كند.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه های بیرمنگام نیویورك و راتگرز سیمانی ساخته اند كه می تواند ترك های خویش را ترمیم كند.
این محققان با الهام از قابلیت ترمیم بدن انسان این ماده را ساخته اند. سیمان جدید حاوی هاگ های قارچ Trichoderma reesei همراه مواد مغذی است كه در ماتریكس ساختار آن تركیب شده اند.
هنگامیكه سیمان سخت می شود، هاگ ها همچنان در وضعیت خواب یا خاموش هستند امابه محض بروز اولین ترك های ریز، آنها فعال می شوند. در این زمان آب و اكسیژن وارد سیمان می گردد. بدین سان هاگ ها جوانه می زنند، رشد می كنند و كربنات كلسیم رسوب می كند. در نتیجه چنین روندی ترك ها خود به خود بسته می شوند.
هنگامیكه ترك ها كاملا پر شوند، دیگر آب یا اكسیژن وارد سیمان نمی گردد و دوباره هاگ ها خاموش می شوند. تحقیق درباره تولید این نوع سیمان هنوز در مراحل اولیه است. ازاین رو نمی توان در آینده نزدیك منتظر ورود آن به بازار بود.
البته محققان دانشگاه های نیوكاسل و بث مشغول ساخت سیمان خودترمیمی هستند كه در آن كربنات كلسیمی با قابلیت تولید باكتری وجود دارد.

1396/10/30
15:27:52
5.0 / 5
5192
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته