توسط محققان كشور صورت گرفت؛

تولید نانو موادی برای تولید خاصیت ضدآبی و خوردگی در محصولات

تولید نانو موادی برای تولید خاصیت ضدآبی و خوردگی در محصولات مداربسته: محققان كشور موفق به تولید نانوسیلیكای آبگریز شدند كه در صنایع مختلف مانند تولید پوشش های سوپرهیدروفوب و كاربردی در صنعت رنگ و پوشش به كار می آید.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، مسئله خوردگی یكی از اشكالات مطرح صنایع در سطح جهانی است. بر مبنای برآوردها در دنیا ۰.۸ درصد تا ۵ درصد از تولید ناخالص ملی (GNP) صرف هزینه های خوردگی می شود. تخمین های انجام شده در كشور نشان داده است كه در ایران این عدد در حدود ۳ درصد است.
به طور نمونه ۴.۵ درصد از درآمد نفت صرف هزینه های خوردگی بوجود آمده در این صنعت می شود. یكی از راهكارهای پیشگیری از خوردگی استفاده از پوشش ها و رنگ های ضدخوردگی است.
استفاده از نانوسیلیكای آبگریز در رنگ های ضدخوردگی سبب می شود نفوذ آب و محلول های خورنده از راه پوشش به حداقل خود رسیده و دوام پوشش تا حد زیادی بهبود یابد. الان تولیدكنندگان رنگ های ضدخوردگی در ایران محصول نانوسیلیكای آبگریز را به صورت وارداتی تهیه می كنند كه با وجود مسائل تحریم و تامین دلار معمولا گرفتار مشكلات عمده ای در تهیه آن می شوند.
علاوه بر آن، پوشش های آسان تمیزشونده امروزه مورد توجه صنعت قرار گرفته و هزینه های شستشو و مصرف آب را به صورت قابل توجهی كاهش داده است.
نانو ذرات هیدروفوب یا آبگریز از اصلی ترین مواد تشكیل دهنده پوشش های آسان تمیزشونده هستند. در همین راستا محققان كشور موفق شدند مواد اولیه پوشش های آبگریز را به تولید برسانند.
ایجاد دانش فنی تولید نانوذرات سیلیكای هیدروفوب سبب عدم وابستگی كشور به تامین این ماده و امكان تولید محصولات پایین دستی این ماده می گردد. علاوه بر آن، دانش فنی تولید شده می تواند به تولید انواع سیلیكاهای اصلاح شده توسعه یابد.
«قیمت كاملا رقابتی در مقایسه با محصولات مشابه»، «امكان تولید گریدهای مختلف با خاصیت ضدآبی متفاوت»، «تنوع بازار هدف»، «سرعت رشد بازار قابل توجه»، «اقتصادی بودن تولید حتی در مقیاس پایین» از مزایای محصول هستند.
محصول نهایی این طرح می تواند بر مبنای نوع نانوسیلیكای پایه مورد استفاده ناشی از فاز گاز (fume) یا رسوبی (precipitate) و همینطور نوع و میزان ماده اصلاح كننده در گریدهای مختلف تولید شود. دراین محصول گروه های هیدروكسیل سطحی نانوسیلیكا با گروه های غیرفعال الكیدی جایگزین شده و به همین علت خاصیت آبگریزی بالایی دارد. بعنوان نماد آبگریزی میزان خیس شوندگی این پودر با متانول بر مبنای روش استاندارد تعریف شده برابر با ۵۵ تا ۶۰ درصد است.
كاربردی در صنعت رنگ و پوشش
از نانوسیلیكای آبگریز در تولید رنگ های صنعتی و به خصوص پوشش های مورد استفاده در محیط های خورنده، استفاده می شود. استفاده از این مواد در پوشش سبب می شود مقاومت پوشش به نفوذ به آب افزایش یافته و نسبت مقاومت به خوردگی رنگ افزایش یابد.
تولید پوشش های سوپرهیدروفوب
جهت تولید پوشش های آبگریزكننده سطوح معمولا در كنار عامل ضدآب كننده آلی لازم است تا نانوذرات آبگریز بعنوان افزایش خاصیت آبگریزی مورد استفاده قرار گیرند. نانوسیلیكای آبگریز با خاصیت آبگریزی بالا می تواند گزینه مناسبی برای این كاربرد باشد.
استفاده در تولید فرمول های بتن آبگریز
در محیط های با رطوبت خیلی بالا و همینطور سازه های ساختمانی كه در معرض وزش باد و طوفان های شاید هستند، جهت پیشگیری از نفوذ آب لازم است تا از عوامل ضدآب كننده استفاده گردد. عواملی مانند اسیدهای چرب كه به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا عمر كوتاهی داشته و بعد از گذشت مدت مشخص خاصیت ضدآب خویش را از دست می دهند اما سیلیكای آبگریز به دلیل واكنش شیمیایی با بستر، خاصیت ضد آب خویش را به صورت دائم حفظ می نماید.
این طرح توسط حمیده كلاهدوزان انجام گرفته است. هم اكنون تولید این محصول بر مبنای استانداردها و مجوزها نهایی شده و تاییدیه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو و تاییدیه مشتری در صنایع مختلف را دریافت كرده است.

1397/11/17
17:28:50
5.0 / 5
5114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته