یك مقام مسئول به مهر خبر داد:

افزایش كارخانه های نوآوری در كشور، تشكیل زنجیره نوآوری در ۵ شهر

افزایش كارخانه های نوآوری در كشور، تشكیل زنجیره نوآوری در ۵ شهر به گزارش مداربسته رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری از توسعه كارخانه نوآوری در شهرهای مختلف اطلاع داد و اظهار داشت: در شهرهای مشهد، تبریز، اصفهان، فارس و یزد مقرر است كارخانه نوآوری ایجاد شود.دكتر اسماعیل قادری فر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: كارخانه نوآوری آزادی كه در محل كارخانه صنعتی متروكه نزدیك میدان آزادی بوجود آمده و تقریباً تمامی عملیات بهسازی و بازسازی آن انجام شده است با حضور ۷۵۰ نفر از فعالان حوزه اكوسیستم استارت آپی سال قبل آغاز به كار كرده است.
وی با اشاره به اینكه ان شا الله ظرف یك ماه آینده و پس از ماه مبارك رمضان این كارخانه نوآوری با حضور مسئولان رسماً افتتاح می گردد، بیان كرد: این كارخانه با ظرفیت ۳۵۰۰ نفر بعنوان بزرگترین كارخانه نوآوری آسیای جنوب غربی در خاورمیانه با حضور مقامات افتتاح رسمی می شود.
قادری فر با اشاره به كارخانه های دیگر در استان های دیگر اظهار داشت: همزمان با این كارخانه برای تنوع بخشی زیست بوم نوآوری در كشور، برخی كلان شهرهای كشور هم اقدام به انجام این كار كرده اند كه خوشبختانه كارخانه نوآوری مشهد در یك كارخانه قدیمی و متروكه با قرار دادی كه بین شهرداری مشهد معاونت علمی منعقد شده ایجاد می شود؛ هم اكنون عملیات عمرانی و بازسازی این كارخانه در حال انجام می باشد كه شهریور امسال آنرا افتتاح خواهیم كرد.
به گفته رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یك چتر حمایتی از معاونت علمی و فناوری بر سر همه كارخانه های نوآوری است اما همه این كارخانه ها كاملاً خصوصی هستند و توسط شتابدهنده های خصوصی اداره می گردند.
وی در مورد حوزه های فعالیت كارخانه های نوآوری تصریح كرد: معمولاً بر مبنای مزیت های منطقه ای و بومی فعالیت كارخانه های نوآوری مشخص می شود؛ بعنوان مثال مشهد بعنوان پایتخت معنوی ایران و بزرگترین شهرهای مذهبی در دنیا می تواند برای توسعه كسب و كار خود به سمت فرهنگ زیارت، سوغات، صنایع خلاق می روند.
به گفته قادری فر، سومین كارخانه نوآوری كه بزودی قرارداد آنرا با دست اندر كارانش امضا می نماییم در استان فارس است كه در یك كارخانه متروكه راه اندازی و ایجاد می شود.
وی بیان كرد: در سفری كه سال قبل معاون علمی و فناوری به استان فارس داشت ایجاد كارخانه نوآوری در دستور كار قرار گرفت كه هفته آینده انعقاد قرار داد برای شروع عملیات بازسازی در یك فضای ۱۸ هزار متری شروع می شود.
وی بیان كرد: همینطور در استان های اصفهان و یزد هم مقرر است كارخانه هایی برای اختصاص كارخانه نوآوری اختصاص پیدا كند كه قبل از اینها كارخانجات اماكن صنعتی متروكه بودند.
وی با اشاره به اینكه جهت راه اندازی كارخانجات نوآوری از راه راه و شهرسازی، شهرداری، استانداری اقدام می شود، بیان كرد: امیدواریم در كلان شهرهای كشور ایجاد كارخانه های نوآوری را در كنار مراكز نوآوری داشته باشیم.
قادری فر تصریح كرد: همینطور در تبریز دو مركز نوآوری بزرگ راه اندازی شده و یكی از آنها در حال ایجاد است؛ یك مركز نوآوری در دانشگاه تبریز در فضای ۳ هزار متر است و دیگری كه مقرر است راه اندازی شود در فضای ۴ هزار متر تا یك ماه آینده افتتاح می شود؛ همینطور مركز نوآوری سلامت در دانشگاه علوم پزشكی تبریز در حال آماده سازی است كه به مرحله افتتاح برسد.
وی تصریح كرد: این مراكز نوآوری كوچك تر از كارخانجات نوآوری هستند ولی می توانند زمینه ای برای ایجاد چنین كارخانه های نوآوری شود.
وی با اشاره به اینكه هدف این است كه در فاز اول سوله ها و پهنه های صنعتی را با بازسازی به كارخانه های نوآوری تبدیل نماییم، بیان كرد: ما یك محدودیت جدی در تخصیص منابع عمرانی داریم و اینكه قصد نداریم در این شرایط هزینه ای به هزینه های دولت اضافه نماییم و به ساخت و ساز ساختمان های جدید اقدام نماییم.
به گفته رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ما همواره در معاونت علمی به فكر هستیم كه این پهنه های صنعتی متروكه از یك طرف و ظرفیت های خالی وارد چرخه نوآوری شوند و از آنها اشتغالزایی بدون دود و آلودگی های زیست محیطی بیرون بیاید.
وی بیان اینكه تمام كارخانه ها با الگوبرداری از كارخانه نوآوری آزادی كه زیر نظر پارك فناوری پردیس است، شروع به كار می كنند، عنوان كرد: در واقع این كارخانه، مدل موفقی است كه مجموعه ای از استارت آپها، شتابدهنده ها، سرمایه گذاران وvc ها در یك اكوسیستم و زیست بوم در كنار هم جمع شوند تا به توسعه كسب و كار فناورانه و دانش بنیان بپردازند.
وی تصریح كرد: كارخانه نوآوری مدلهای خارجی جهانی هم دارد كه مدل بومی آن در كشور ما پیاده سازی شده است تا بتواند بستری برای توسعه فعالیت های فناورانه و اقتصاد دانش بنیان باشند.
وی اضافه كرد: در تهران پهنه های صنعتی متروكه زیادی داریم كه در شعاع ۲۰ كیلومتری تهران هستند؛ باید به جای اینكه به كارخانه های دودزا، به مال ها، ساختمان های مسكونی و بازارهای بزرگ و… تبدیل شوند به محلی برای بروز فكر و اندیشه تبدیل شوند.


منبع:

1398/02/08
11:46:48
5.0 / 5
5177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته