بررسی رفتار سلولها در میكروگرانش؛

دراگون ۱۰۰ تراشه حاوی سلولهای بدن را به فضا می برد

دراگون ۱۰۰ تراشه حاوی سلولهای بدن را به فضا می برد به گزارش مداربسته كپسول دراگون محموله ای ۱۶۹۱ كیلوگرمی همچون نانو ذرات حامل دارو، بیورآكتور و حدود ۱۰۰ ارگان تراشه مختلف را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد.


به گزارش مداربسته به نقل از اسپیس، امروز (یكم می) كپسول دارگون محموله ای شامل نانو ذرات حامل دارو، بیورآكتوری كه با جلبك كار می كند، یك پلت فرم میكرو جاذبه و انواع مختلفی از «ارگان روی تراشه» (یا ارگان تراشه) را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد.
این در شرایطی است كه خدمه ایستگاه فضایی بین المللی مشغول بررسی و باز كردن انبوهی از محموله هایی هستند كه كپسول سیگنوس هفته گذشته به آنجا برده است. بهرحال كپسول دراگون بیشتر از ۱۶۹۱ كیلوگرم بار شامل ابزار و تجهیزات را به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) می برد. هنگام بازگشت هم این كپسول ۱۰۲۹ كیلوگرم بار شامل آزمایش های مختلف را برای تحلیل به زمین بر می گرداند. كپسول مذكور همراه یك موشك فالكون ۹ به آسمان پرتاب می شود. این هفدهمین مأموریت تأمین ذخیره ای است كه اسپیس ایكس برای ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهد. كپسول مذكور از مقر كیپ كاناورال به آسمان ارسال می شود.
به نوشته فاكس نیوز، در این محموله حدود ۱۰۰ تراشه به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می شوند. این تراشه ها حاوی سلول های انسانی هستند. بهرحال ارگان روی تراشه ها به دانشمندان كمك می نماید رفتار سلول ها در میكرو گرانش را بررسی نمایند. در همین راستا دانشمندان انواع مختلفی از بافت تراشه را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می كنند. دانشگاه MIT ارگان تراشه هایی از بافت های غضروف، استخوان و نوعی بافت مفصل تهیه كرده است. بیمارستان كودكان فیلادلفیا بافت ریه روی تراشه و دانشگاه واشنگتن بافت كلیه روی تراشه را توسعه داده اند كه همراه این محموله به فضا ارسال می شود. تراشه توسعه یافته دانشگاهMIT برای مطالعه توانایی استخوان و غضروف برای احیا بعد از خسارت به فضا ارسال می شوند. تراشه حامل بافت كلیه هم چشم اندازی به آغاز بیماری پیشرفته كلیه در محیط میكرو گرانش فراهم می آورد. تراشه حاوی سلول های ریه هم برای مطالعه تأثیر پاتوژن ها روی این عضو بدن ارسال می شود. البته در ماه دسامبر اسپیس ایكس اولین مجموعه از ارگان تراشه ها را به ایستگاه فضایی بین المللی برد. این ارگان تراشه ها هم در مأموریت بازگشت دراگون به زمین ارسال می شوند.


منبع:

1398/02/11
13:51:12
5.0 / 5
5335
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند , فضا , موشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته