در گزارش مداربسته اعلام شد:

بررسی آلودگی دریاهای جنوب توسط اقیانوس پیما، تأثیر سیلابهای اخیر

بررسی آلودگی دریاهای جنوب توسط اقیانوس پیما، تأثیر سیلابهای اخیر مداربسته: رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار داشت: گشت جدید كشتی اقیانوس پیما در آب های جنوب كشور با هدف بررسی آلودگی دریاهای جنوب، تأثیرات سیلابهای اخیر و...از امروز شروع می شود.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، كاوشگر خلیج فارس پنجمین دوره از گشت خودرا در آب های جنوب كشور از امروز به مدت دو هفته در بندر بوشهر آغاز می كند. در این گشت كه به مناسبت روز ملی خلیج فارس صورت می گیرد، تیم تحقیقاتی كشتی اقیانوس پیما قسمتی از برنامه تحقیقاتی و نمونه برداری در خلیج فارس را انجام خواهند داد.
دكتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی درباب كاوشگر خلیج فارس یا كشتی اقیانوس پیما به خبرنگار مهر اظهار نمود: این كشتی از سال ۹۶ فعال شده و نخستین گشت را در دی ماه ۹۶ انجام داده است.
ابطحی با اشاره به اینكه در سال ۹۷، چهار گشت تحقیقاتی توسط كشتی اقیانوس پیما انجام گرفته است، بیان كرد: در شهریور ۹۷ گشت كامل و جامع نوار جنوبی دریایی كشور از مصب اروند رود و گواتر به صورت یكجا توسط این كشتی محقق شد كه این خوشبختانه برای نخستین بار در تاریخ مطالعات دریایی كشور صورت گرفت.
ابطحی اشاره كرد: این كشتی فعال است و با وجود هزینه های زیاد، یافته های ارزشمندی دارد و می تواند برای توسعه دریامحور كشور، مهندسی سواحل، پیش بینی پدیده های دریایی و … مؤثر واقع شود.
به گفته رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، امروزه مطالعات دریایی به قدری اهمیت دارند كه كشورهای قدرتمند به این مساله توجه می كنند.
ابطحی با اشاره به اینكه این كشورها در حد زیادی پشتوانه مالی برای تحقیقاتشان در زمینه دریا دارند، عنوان كرد: امریكا بیشتر از ۶۰ كشتی تحقیقاتی دارد كه در همه آب های جهان به گشت مشغول اند و داده جمع آوری می كنند.
وی اضافه كرد: كره جنوبی، نروژ، ژاپن، روسیه و همه كشورها سرمایه خوبی در این بخش به كار گرفتند.
ابطحی اشاره كرد: به واسطه این كشتی های تحقیقاتی موضوعات بیولوژی دریا، شیلات زمین شناسی توسط كشتی های دیگر انجام می گیرد. كشتی اقیانوس پیما از نظر بزرگی در خاورمیانه، تك است.
وی با اشاره به شروع گشت این كشتی تحقیقاتی اظهار داشت: امسال با تأمین منابع، ۴ گشت جامع و تعدادی گشت موضعی تحقیقاتی خواهیم داشت.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به زمینه های گشت های این اقیانوس پیما اظهار داشت: اندازه گیری فیزیك و شیمی دریا، نمونه گیری زیست شناسی دریا، آلودگی های زیست محیطی، اكولوژی دریا، زمین شناسی دریا و مطالعاتی درباره موضوعات جوی و هواشناسی توسط اقیانوس پیما صورت می پذیرد.
وی عنوان كرد: این گشت تحقیقاتی كه قسمتی از برنامه پایش بلندمدت خلیج فارس و دریای عمان شمرده می شود، تأثیرات سیلاب های اخیر جنوب كشور بر وضعیت محیط دریایی خلیج فارس را باز مورد پایش قرار می دهد.
ابطحی تاكید داشت: در این گشت كه از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا مرزهای اقیانوس هند در دریای عمان امتداد می یابد، ضمن انجام نمونه برداری های فیزیك، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان در ۶۵ ایستگاه، وضعیت آلودگی در دریاهای جنوب كشور و لایه كم اكسیژن در دریای عمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


منبع:

1398/02/11
20:29:18
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته