شناسایی منشا تومور كودكان با نوعی پروتئین در رابطه با سلول بنیادی

شناسایی منشا تومور كودكان با نوعی پروتئین در رابطه با سلول بنیادی مداربسته: محققان به نتیجه رسیدند كه پروتئین های مربوط به سلول های بنیادی می توانند به شناسایی منشا تومورهای كودكان كمك كنند.به گزارش مداربسته به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، پژوهش ها حاكی از این است كه ساركوماها از سلول های بنیادی مزانشیمی منشأ می گیرند. با این وجود، وجود سلول های بنیادی عصبی باز در بعضی از آنها مشاهده شده است. شناسایی و جداسازی سلول های بنیادی مزانشیمی و سلول های بنیادی عصبی نیاز به یافتن پروتئین های خاصی دارد كه بوسیله هر دو نوع سلول بیان می شوند.
در مطالعه ای جدید محققان ۸ ماركر مختلف مربوط به هر دو نوع سلول را برای ۸۱ نمونه تومور ساركومایی بكار بردند. بوسیله آنالیز كلاسترها (ماركرهای سطحی)، آنها داده ها را درون گروه هایی سازماندهی كردند كه الگوهای مشابهی را نشان می دهند و در این میان دو زیر گروه از ساركوماهای كودكان شناسایی شد.
آنالیزهای بصری، كلاستری و آماری نشان داد كه كلاسترها تومورها را به دو گروه تقسیم بندی می كنند كه ES و USTS اغلب در گروه اول قرار می گیرند و این در شرایطی است كه ERMS، ARMS، MPNST و SS در گروه دوم قرار می گیرند. بیان كاهش یافته CD۵۶ قویاً با كلاسترES/USTS مرتبط بود و ES و USTS بوسیله رنگ آمیزی CD۱۶۶ جداسازی می شوند و این در شرایطی است كه بیان افزایش یافته این ماركر بیشتر مربوط به ES بود.
این مطالعه نشان دهنده مفید بودن ماركرهای سلول های بنیادی برای ساركوماهای كودكان بود و نشان داده است كه USTSها و ESها بسیار با هم مرتبط هستند و امكان دارد بافت زایی و منشأ بافتی مشتركی داشته باشند.


منبع:

1398/02/24
23:32:14
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته