با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه ؛

حشره رباتیكی كه با نور پرواز می كند

حشره رباتیكی كه با نور پرواز می كند به گزارش مداربسته محققان حشره رباتیكی به وزن ۲۵۹ میلی گرم ساختند كه می تواند با كمك انرژی نور بال بزند. این ربات می تواند ۴ بال خویش را با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه حركت دهد.


به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از دیلی میل، یك حشره رباتیك بسیار سبك ابداع شده كه بدون احتیاج به اتصال به منبع نیرو و فقط با استفاده از انرژی نور می تواند پرواز كند. این رباتRoboBee-X-Wing نام دارد و مجهز به ۴ بال است. ربات مذكور می تواند در هر ثانیه ۱۷۰ بار بال بزند.
تعدادی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد این ربات را با طول بال ۳.۵ سانتی مترو وزن ۲۵۹ میلی گرم ابداع نموده اند كه می توان از آن برای رصد محیط زیست استفاده نمود. ربات به اندازه ای سبك است كه می تواند روی برگ گیاهان فرود بیاید و در مكان های كوچك قابلیت مانور هم دارد. جالب آنكه بال های این گجت بسیار بهتر از پروانه هلی كوپتر ها است اما دانشمندان نتوانسته اند قابلیت كنترل حشرات و پرندگان بر بال هایشان را در این ربات تقلید كنند. نوا جفریز و همكارانش معتقدند اگر بتوان این توانایی را در ربات ایجاد كرد عملكرد آنها بی سروصداتر می شود. به هر حال RoboBee-X-Wing با استفاده از پنل های خورشیدی كه روی بالهایش نصب شده نیروی مورد نیاز خویش را جمع آوری می كند. در كل ۶ پنل خورشیدی كه هركدام فقط ۱۰ میلی گرم وزن دارندبالای بال ها نصب شده اند. از جانب دیگر بال های این ربات به وسیله دو صفحه مشابه ماهیچه كنترل می شود كه هنگام گذر ولتاژ برق از آن منقبض می شوند. البته پنل های خورشید نیازمند مقدار زیادی نور قدرتمند (معادل سه برابر قدرت نور خورشید) هستند. ازاین رو این ربات الان قادر به پرواز در فضای باز نیست.

1398/04/08
14:14:54
5.0 / 5
5111
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند , ربات , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته