دستگاهی كه می تواند راندمان سلول های خورشیدی را تا ۸۰ درصد افزایش دهد

دستگاهی كه می تواند راندمان سلول های خورشیدی را تا ۸۰ درصد افزایش دهد مداربسته: یكی از درخشان ترین جنبه های زندگی مدرن وجود پنل های خورشیدی است. اما تا به امروز آن طور كه باید بهینه نبوده اند.در سال های گذشته سلول های خورشیدی به سبب تبدیل نور به جریان برق بسیار مورد توجه قرار گرفته اند اما همچنان از یك مشكل برخورد دارند آن هم راندمان پایین آنها به سبب تبدیل بیشتر این انرژی به گرم ااست. میانگین راندمان یك پنل خورشیدی ۱۱-۲۲% است، اما این دستگاه می تواند تا ۸۰% راندمان را بهبود ببخشد.

این طرح برمبنای آرایه ای از نانو لوله های كربنی تك جداره ساخته شده است، كه فوتون های حرارتی اشعه مادون قرمز یا در واقع همان گرما را كه سلول های خورشیدی از دست می دهند، باردیگر بدست می آورد. سپس دستگاه این انرژی را بعنوان نوری با طول موج متفاوت ساطع می كند كه می تواند به صورت برق بازیافت شود.

مهندس Junichiro Kono می گوید: فوتون های تابیده شده از یك جسم داغ، همان فوتون های حرارتی هستند كه اگر با یك دوربین مادون قرمز به آن نگاه كنید، جسم می درخشد. اشعه فروسرخ قسمتی از نور خورشید است كه نمی توان آنرا با چشم غیر مسلح دید و همین طور دارای حرارت و گرما است.
به گفته مهندس Gururaj، تبدیل نور به جریان الكتریسیته زمانی امكان دارد كه انتشار در یك باند باریك یا Narrow Band صورت بگیرد در صورتیكه تابش حرارتی دارای باندی پهن یا Broad Band است. در واقع چالش اصلی در بردن فوتون ها از باند پهن به باریك بود. این سیستم دارای صفحه هایی از نانو لوله های كربنی پك شده است كه پیش تر توسط Kono در سال ۲۰۱۶ ساخته شده بود.

یكی از خاصیت های این نانو لوله ها این است كه الكترون می تواند تنها در یك سو حركت نماید. این خاصیت به نانو لوله قابلیت پراكندگی هایپر بولیك می دهد كه در نتیجه اجازه می دهد تا در یك سمت لوله رسانا و در سمت دیگر نارسانا شود. این بدان مدلول است كه فوتون های حرارتی تنها از یك سمت می تواند وارد و از سمت دیگر خراج شود. این پروسه می تواند گرما را به نور و در نهایت به الكتریسیته تبدیل كند.
sciencealert ۲۱۲۱


منبع:

1398/06/04
14:37:19
5.0 / 5
4785
تگهای خبر: دستگاه , دوربین , سیستم , مدرن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته