با اقدامات فناورانه و همت كشاورزان؛

افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی محقق شد

افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی محقق شد به گزارش مداربسته عضو ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست با اشاره به هوشمند سازی روش های نوین آبیاری و مصرف آب كشاورزی اظهار داشت: با فناوری جریانی جدید در اكوسیستم فناوری های آب ایجاد می شود.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهره وری بعنوان یكی از فاكتورهای مصرف بهینه آب در بخش كشاورزی مطرح است. شاخصی كه ظرف ۱۰ سال قبل در كشور روندی صعودی را طی كرده است.
مصرف آب در بخش كشاورزی موضوعی است كه همواره با چالش مواجه می باشد. بسیاری برای مصرف آب در این بخش رقمی حدود ۹۰ درصد را مطرح می كنند اما تحقیقات و محاسبه های میدانی بازگوكننده مطلب دیگری است.
فریبرز عباسی رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی كشاورزی درباره این مساله اظهار داشت: اعداد و ارقام متفاوتی درباره آب مصرفی در بخش كشاورزی وجود دارد؛ بدین سبب موسسه تحقیقات فنی و مهندسی كشاورزی دو سال قبل فعالیت های تحلیلی خوبی روی این مساله انجام داد تا میزان و حجم آب مصرفی در بخش كشاورزی مشخص شود. بررسی های تحلیلی در موسسه به چند روش مختلف تا امروز ادعای مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش كشاورزی را رد می كند.
عباسی افزود: مصرف آب در این بخش حدود ۷۰ درصد است. البته اختلاف نظر در این زمینه مربوط به روش محاسبه و مبنای كار نیست چون داده هایی كه برای تحلیل استفاده می شود با داده های وزارت نیرو یكی است. اختلاف در تلفاتی است كه در این بخش در نظر گرفته می شود و در عمل نیز این آب به این بخش تعلق نمی گیرد.
وی به بهره وری بعنوان یكی از فاكتورهای مصرف بهینه آب در بخش كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: بهره وری از ۱۰ سال قبل تابحال روندی صعودی در كشور داشته و از حدود ۰.۸ به ۱.۴۵ كیلوگرم بر مترمكعب افزایش پیداكرده است. بدین معنا كه میزان بهره وری در هر سال حدود ۴۵ گرم بر مترمكعب رشد را تجربه نمود. رقمی كه در برنامه توسعه كشور پیش بینی نشده است. این در شرایطی است كه حجم آب مصرفی از ۱۵ سال قبل ثابت بوده و همان ۷۰ درصد را شامل می شود.
وی اظهار داشت: این مساله نشان داده است كه یك افزایش نسبی را در تولیدات كشاورزی در این سال ها داشتیم. راندمان آبیاری نیز یكی از فاكتورهای دیگر درباب مصرف بهینه آب در بخش كشاورزی است. راندمان آبیاری در حدود ۳۰ سال قبل مستمر رصد شده و دو دهه گذشته روند صعودی داشته و از ۳۰ درصد از اوایل دهه ۷۰ به حدود ۴۴ درصد رسیده است.
این عضو كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره كرد: ثابت نگه داشتن مصرف آب و افزایش عملكرد نتیجه راهكارهایی كه در چند سال قبل به همت كشاورزان و توسط نهادهای مرتبط به كار گرفته شده است و درنهایت روند فاكتورهای مصرف بهینه آب در بخش كشاورزی مثبت ارزیابی شود.
عباسی با اشاره به اینكه در این زمینه فعالیت های فناورانه از اركان اصلی این اقدام بوده است، ابراز كرد: بحث تجهیز و نوسازی اراضی یكی از اقداماتی است كه در برنامه های توسعه همواره مدنظر بوده و دنبال می شود. تجهیز و نوسازی اراضی حدود ۲ هزار مترمكعب در هكتار صرفه جویی در مصرف آب را به دنبال دارد. این یك راهكار زیربنایی به مراحل انتهایی خود نزدیك بوده و یكی از دلیلهای كاهش مصرف آب است.
وی توسعه روش های نوین آبیاری را از دیگر اقدامات برای افزایش راندمان آبیاری دانست و اظهار داشت: در بحث هوشمند سازی روش های نوین آبیاری و مصرف آب نیز اقدامات خوبی شروع شده است و با ادامه آن شاهد اثر بخشی بیشتر آن می شویم. همین طور توسعه گلخانه ها در كشور نیز امری مؤثر در افزایش تولید و كاهش مصرف آب است.
عباسی درباره اقدامات ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری اضافه كرد: پشتیبانی از پروژه های فناورانه در ستاد اقدامی راهگشا در این زمینه است؛ برای اینكه با عملی شدن هر یك از این طرح های فناورانه گامی روبه جلو برداشته می شود و جریانی جدید در اكوسیستم فناوری های آب ایجاد می شود. افزایش بهره وری، افزایش راندمان و افزایش تولید همه و همه نتیجه حمایت های این گونه و هماهنگی و برنامه ریزی نهادهای مختلف است.


منبع:

1398/06/31
21:04:36
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: تولید , سیستم , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته