با تلاش شركت دانش بنیان ایرانی؛

مكان یاب های رادیویی دریایی ساخته شد

مكان یاب های رادیویی دریایی ساخته شد مداربسته: با تلاش یك شركت دانش بنیان داخلی، مكان یاب های رادیویی دریایی ایرانی ساخته شد.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی و ساخت سامانه های مكان یاب رادیویی یكی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دریایی است كه بیشتر این سامانه ها تابحال از دیگر كشورها تامین می شد؛ اما چند سالی است كه جوانان ایرانی همت كردند و به عرصه طراحی این محصولات كاربردی قدم گذاشتند. تلاش این شركت ها در چند سال اخیر، به توسعه فناوری های مدرن در كشور كمك موثری كرده است. فناوری هایی كه مسیری طولانی را تا بومی شدن طی كرده اند.
یكی از شركت های دانش بنیان، این روزها به كمك تخصص نیروی انسانی خود روزنه امیدی به روی صنعت دریایی كشور باز كرده است. این شركت وارد عرصه طراحی یكی از سامانه های كاربردی صنعت دریایی كشور شده است.
به گفته اسماعیل وحدتی مدیرعامل این شركت دانش بنیان، هم اكنون محصولاتی در چارچوب پروژه/ محصول به مجموعه های كاربر ارائه می شود كه از یك روش مبتنی بر اختلاف زمان دریافت سیگنال (یا TDOA) در سایت های دور از هم بهره برده و مبادرت به مكان یابی اهداف مورد نظر می كند. در این راستا تابحال سامانه های مختلف مكان یاب رادیویی طراحی و ساخته شده اند و در اختیار كاربران در حوزه دفاعی قرار گرفته اند.
وی اظهار داشت: این شركت سامانه ای برمبنای روش مكان یابی زمانی یا Multi-lateration و سامانه مكان یاب تلفیقی یا Hybrid ارائه كرده است كه با دست یابی به محصول با قابلیت های افزوده شده علاوه بر كاربران فعلی در حوزه دفاعی، امكان ارائه آن به كاربران دیگر در حوزه های تجاری نیز میسر خواهد شد.
وحدتی اضافه كرد: غیر متحرك یا به اصطلاح پسیو بودن سامانه های ساخت شركت و دقت بالای آن در مكان یابی، از قابلیت های این سامانه های ساخت داخل شمرده می شود. برمبنای انتظارات كاربران این سامانه قابلیت های جدیدی دارد كه كاربری آنرا آسان تر كرده و مزیت های تاكتیكی به وجود می آورد. در همین حال افزودن نوع پردازش جدید در سخت افزار و نرم افزار بر پایه زاویه (علاوه بر روش زمانی موجود)، مد تلفیقی و ماژول كالیبراسیون و سنكرون سازی با سیگنال های GNSS همچون مهم ترین خاصیت های محصول طراحی شده است.
وی درباره ظرفیت این محصول برای ورود به بازارهای بین المللی اظهار داشت: بااینكه در قدم اول تغییرات و بهبودهای حاصل شده روی سامانه های فعلی انجام می گیرد و كاربران آن مجموعه های دفاعی هستند ولی با عنایت به نیاز بازار در كاربردهای دیگر و بررسی های صورت گرفته، در آینده نزدیك صنایع دیگر (از جمله در كاربردهای مخابراتی) مشتریان بالقوه سامانه های مكان یاب و مانیتورینگ پسیو خواهند بود.
این فعال فناور، درباره ارزآوری محصولات و خدمات، اظهار داشت: یكی از نگاه های اصلی در توسعه سامانه های مكان یاب رادیویی ورود به بازارهای غیرنظامی است. در گام نخست با ارائه سامانه های قدرتمند و با كاربری آسان، جلوی واردات محصولات مشابه گرفته می شود و در قدم بعدی، تامین نیازهای مصرف كنندگان خارجی مد نظر است. این گسترش در زمینه كاربردهای مخابراتی سامانه های مكان یاب كه با مفاهیمی از قبیل مانیتورینگ فضای فركانس نیز عجین شده، نیاز بازار است. بگفته وی، قیمت محصول تولید شده در داخل كمتر از ۵۰ درصد نمونه خارجی است. ضمن این كه هزینه های مربوط به پشتیبانی و خدمات مشاوره، نصب، راه اندازی و راهبری در مقایسه با شركت های خارجی ناچیز است. بدین جهت بنظر می رسد تكیه بر این موضوعات در كنار توجه به تولید داخل در وزارت ICT می تواند كارساز باشد. درهمین حال در تولید این محصول استانداردهای جهانی سیستم های دفاعی لحاظ شده كه فراتر از سیستم های صنعتی و تجاری است.


منبع:

1398/08/12
15:12:31
5.0 / 5
4287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته