جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات

جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات مداربسته: پژوهشگران توانستند فیلمی با نانوذرات بسازند كه قادر می باشد پرتو مادون قرمز را به نور مرئی تبدیل كند و بهره تولید انرژی را در پیل های خورشیدی افزایش دهد.به گزارش مداربسته به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بیشتر فناوری های خورشیدی روی نور مرئی متمركز هستند و از جذب امواج مادون قرمز نزدیك عاجزند؛ بدین سبب قسمتی از طیف خورشیدی هدر می رود. مادون قرمز نیمی از تابش خورشیدی به سطح زمین را تشكیل می دهد اما سامانه های خورشیدی رایج توانایی محدودی را برای تبدیل این طول موج به انرژی دارند. یافته های پژوهشگران KTH می تواند پیشرفت بزرگی در این راه ایجاد كند.
این گروه تحقیقاتی به سرپرستی هانس آگرن، استاد شیمی در موسسه فناوری KTH، فیلم نازكی تولید كرده كه می تواند روی سطح پیل های خورشیدی قرار گرفته و به این پیل ها اجازه دهد تا بتوانند پرتوهای مادون قرمز را به انرژی تبدیل كنند. با این كار، كارایی پیل خورشیدی بیشتر از ده درصد افزایش می یابد.
آگرن یكی از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما موفق به افزایش ده درصدی در كارایی پیل خورشیدی شدیم. با كمی كار بیشتر، تخمین می زنیم كه ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش بهره وری در پیل ها حاصل شود. مواد حساس به كار رفته در پیل های خورشیدی مانند پروسكیت های معدنی، توانایی محدودی در پاسخ به طول موج مادون قرمز دارند. چاره ای كه پژوهشگران این گروه ارائه كردند، استفاده از تركیب نانوبلورها با زنجیره میكرولنز بود.
آگرن اضافه كرد: توانایی میكرولنزها برای متراكم كردن نور به نانوذرات اجازه می دهد تا تابش ضعیف مادون قرمز را به پرتوهای نور مرئی تبدیل كنند، طول موجی كه برای پیل های خورشیدی مناسب می باشد.»
نتایج این پژوهش در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.


منبع:

1398/09/12
15:00:26
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: تولید , فناوری , لنز , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته