با روش كشت بافت؛

گل محمدی مقاوم به كم آبی تولید و تكثیر شد

گل محمدی مقاوم به كم آبی تولید و تكثیر شد مداربسته: پژوهشگران در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید و تكثیر گل محمدی مقاوم به كم آبی شدند.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تكنیك كشت بافت ابزاری بسیار كارآمد برای تكثیر محصولات بهتر بهبود یافته است. سلول ها و بافت های گیاهان در محیط كشت به صورت درون شیشه ای رشد یافته و در شرایط ضد عفونی نگهداری می شوند. خاصیت سلول های گیاهی برای تبدیل شدن به گیاه كامل بعنوان Totipotency شناخته می شود.
تكثیر ذره ای، جایگزین مهمی برای شیوه های مرسوم تكثیر گیاه است. این تكثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی كوچك گیاه، در بر می گیرد.
علی باقریان مدیرعامل یك شركت دانش بنیان اظهار داشت: این تكثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی كوچك گیاه، در بر می گیرد ( برای مثال: جوانه ها، گره ها، قطعات برگ، قطعات ریشه، و...) كه به طور ضد عفونی شده ( عاری از هر گونه میكروارگانیسم ) در ظرف كشت، در جایی كه محیط و مواد غذایی می توانند كنترل شوند، رشد می كنند.
وی افزود: گیاهان حاصله، از نظر ژنتیكی، همانند گیاهان والدین است. در صورتیكه در آزمایشگاه تحقیقاتی، همچون آنها در كشاورزی، و علم خاك در UNE، ما تجهیزاتی با فناوری خیلی پیشرفته را به كار می بریم تا به فرآوری گیاه، بوسیله كشت بافت دست یابیم. این مهمست كه در نظر بگیریم كه باغبانان زیادی، و علاقمندان به این كار، می توانند ادوات و تجهیزات با فناوری پیشرفته را با اقلام معمولی خانگی جایگزین كنند.
این فعال فناور درباره محصول «گل محمدی كشت بافتی» اظهار داشت: گل محمدی با نام علمی Rosa damascenaMill از شاخه گیاهان گل دار، زیرشاخه نهاندانگان، رده ی دولپه ای ها، زیررده Rosidea، راسته Rosales، خانواده Rosaceae، زیر خانواده Rosoideae است.
مدیرعامل شركت دانش بنیان درباره مزایای این محصول توضیح داد: این محصول مقاوم به كم آبی و كشت به شیوه دیم است همین طور ظرفیت بالای تولید در مقیاس های كلان را نیز دارا است.
باقریان همین طور درباره پایه پسته آمریكایی UCB۱ بیان كرد: یو سی بی وان UCB-۱ هیبریدی بین دو درخت خاص از دو گونه وحشی پسته Pistacia atlantica و Pistacia integerrima است. كه بذر آن توسط دانشگاه دیویس كالیفرنیا تولید شده است. الان بعنوان بهترین و پرمحصول ترین پایه پسته موجود در دنیا شناخته می شود.
وی افزود: این محصول رشد بسیار سریع و قوی دارد به نحوی كه چنانچه نهال آن در فصل بهار در زمین اصلی كاشته شود ۳ تا ۴ ماه بعد قابل پیوند است. این گیاه تنها بعنوان پایه بوده و حتما بایستی روی آن پیوند زده شود. هم اكنون قسمت اعظم باغات پسته امریكا زیر كشت پایه UCB-۱ است و عرضه این نهال با روش جدید به نام كشت بافت تولید می شود.
این فعال فناور درباره دیگر محصولات تولیدی این شركت اظهار داشت: پایه رویشی گلابی PERODWARF، رقم انگور پرلت PERIETTE، پایه رویشی گلابی OHF ۶۹، پایه رویشی آلو و گوجه باغی MYROBALAN ۲۹C و پایه رویشی گیلاس CHISELA ۶ در این شركت تولید می شود.
مدیرعامل شركت دانش بنیان اظهار داشت: باغداران و نهالستان ها عمده خریداران محصولات این شركت هستند.


منبع:

1398/10/30
13:56:21
5.0 / 5
4270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته