توسط مركز ملی ذخایر ژنتیكی؛

تقلبات غذایی در محصولات لبنی به كمك بانك سلولی بررسی می شود

تقلبات غذایی در محصولات لبنی به كمك بانك سلولی بررسی می شود مداربسته: روش شناسایی منشا اولیه مواد استفاده شده در محصولات لبنی جهت بررسی تقلبات غذایی توسط بانك سلول های انسانی و جانوری مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی افتتاح شد.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، دكتر سید مجید تولیت، رئیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اظهار داشت: شناسایی و تفكیك منشا مواد غذایی برمبنای مواد اولیه تشكیل دهنده آنها از مسائل بسیار مهم و كلیدی صنایع غذایی بشمار می آید كه در امتداد امنیت و سلامت غذایی جامعه است.
وی اضافه كرد: پس تشخیص و نظارت بر عدم تعـویض و جـایگزینی در تركیبات محصولات غذایی و به تبع آن، جلوگیری از تقلبات غذایی می تواند برای آگاهی رسانی و انتخاب مطمئن و متناسب با رژیم غذایی مصرف كننده به كار رود و در مقابل معضل تقلبات غذایی تضمینی برای سلامت و تامین نظر مصرف كنندگان بوجود آورد.
رئیس مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اضافه كرد: در زمینه فراورده های لبنی، بدلیل تفاوت قیمت در شیر گونه های مختلف دامی، همین طور در دسترس نبودن شیر همه حیوانات در تمام فصول، افراد سودجو در پروسه تولید یا عرضه محصولات لبنی شامل شیر، پنیر، ماست و دوغ تقلباتی نظیر مخلوط كردن مقداری از شیر گاو با شیر گوسفند، بز و یا شتر انجام می دهند و به فروش می رسانند.
وی افزود: البته تولیـد كننـدگان فرآورده های لبنی ملزم به اعلام نوع شیر مصرفی در تولید مواد لبنی هستند. با این وجود تابحال ظرفیت تشخیص و آزمایش الزامی موارد ذكر شده در كشور عملیاتی نشده است و همواره با چالش هایی روبرو بوده است.
تولیت اشاره كرد: بتازگی روش شناسایی منشا اولیه مواد استفاده شده در محصولات لبنی توسط پژوهشگران این مركز در بانك سلول های انسانی و جانوری با موفقیت به راه افتاده است. در این روش با استفاده از تشخیص مولكولی كه از حساسیت شناسایی بسیار بالایی برخوردار است، منشا اولیه شیر استفاده شده در تولید فرآورده های لبنی از جمله: شیر، پنیر، ماست و دوغ، بین گونه های مختلف جانداران مانند گوسفند، گاو، بز و شتر قابل تفكیك است.
به گزارش مداربسته به نقل از مهر، درسالهای قبل، خدمات بررسی تقلبات مربوط به فرآورده های گوشتی نیز توسط این مركز اعلام شده بود.


منبع:

1398/11/22
00:52:49
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: امنیت , تولید , خدمات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته