هشدار به تلفن همراه؛

نشت آب در ساختمان با فناوری نانو به آسانی قابل تشخیص می باشد

نشت آب در ساختمان با فناوری نانو به آسانی قابل تشخیص می باشد مداربسته: برای تشخیص نشت آب در ساختمان، سنسوری ساخته شده است كه بی نیاز از باتری بوده و با قیمت خیلی كم قابل تولید است. این سنسور مبتنی بر فناوری نانو درصورت بروز نشت آب، به تلفن همراه اخطار می فرستد.به گزارش مداربسته به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه واترلو سنسور جدیدی ساختند كه بی نیاز از باتری بوده و می تواند نشت آب در ساختمان را تشخیص دهد، مشكلی كه باعث بروز خسارات زیادی در سازه ها می شود.
این سنسور با استفاده از فناوری نانو انرژی خویش را تأمین می كند، درصورت قرار گرفتن در معرض رطوبت، سنسور به تلفن همراه اخطار می دهد.
محققان با حذف باتری و برخی مدارها در این فناوری، هزینه تولید را كاهش داده اند به صورتی كه هر سنسور با قیمت ۵ دلار قابل تولید است، یعنی در حدود یك دهم هزینه تولید ادوات تشخیص نشت موجود در بازار.
جرج شاكر، از دانشگاه واترلو می گوید: یكی از مسائل مهم در صدمه به ساختمان ها، فقدان سنسور به مقدار كافی در سازه ها است كه دلیل این امر، هزینه بالای این حسگرها است. هزینه بسیار پایین این حسگرها به ما این امكان را می دهد كه تعداد بیشتری از این حسگرها را در ساختمان مستقر نماییم.
وی اضافه كرد: نشت آب، علت اصلی خسارت به املاك و آپارتمان ها، دفاتر و سازه های مختلف است كه در نهایت هزینه زیادی را به بیمه و صاحبان ساختمان تحمیل می كند. این سنسور جدید از جنس نیكل بوده و قطر آن ۵ میلی متر است. در این سنسور از نانوذرات استفاده شده است، زمانی كه نانوذرات خیس می شوند، یك واكنش شیمیایی رخ می دهد كه الكتریسیته كافی برای تأمین انرژی یك سامانه رادیویی بی سیم را تأمین می كند و در نتیجه می توان شرایط محیطی نظیر دما و رطوبت را با این سامانه اندازه گیری نمود.
وی افزود: این رادیو بی سیم و دیگر حسگرها روی یك بورد قرار گرفته اند كه ابعاد كل سامانه تشخیص رطوبت در حد سه سانتی متر می شود. علاوه بر ارزان بودن، این سنسور جدید سازگار با محیط زیست است؛ بعد از استفاده، قابل تنظیم مجدد بوده و می توان آنرا در محیط هایی با دسترسی های غیرمستقیم و دشوار قرار داد.
شاكر می گوید: ما معتقدیم كه این فناوری پتانسیل برای حل چندین مشكل مهم را دارد.

1398/12/07
17:18:13
5.0 / 5
3629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته