خودرو های گران قیمت كمتر از دیگر خودرو ها به عابران پیاده راه می دهند

خودرو های گران قیمت كمتر از دیگر خودرو ها به عابران پیاده راه می دهند مداربسته: انجمن ایمنی بزرگراه آمریكا سال 2019 را یكی از مرگبارترین سال ها از نظر كشته شدن عابران پیاده طی 30 سال قبل اعلام نمود.


خودرو بانك نوشت: سال قبل ۶۵۹۰ عابر پیاده در جاده های آمریكا كشته شدند. جایی كه خودرو های چند تُنی و عابران در خط عابر پیاده با یكدیگر روبرو می شوند. پژوهشی جدید نشان میدهد هرچه قیمت خودرو بیشتر باشد، احتمال اینكه حق تقدم را به عابران پیاده بدهد خیلی كمتر است. این پژوهش همین طور بررسی كرد آیا رفتار رانندگان به جنسیت و رنگ پوست عابران هم بستگی دارد. دانشمندان این پژوهش را در دو خط عابر پیاده در لاس وگاس انجام دادند و متوجه شدند به ازای افزایش ۱۰۰۰ دلاری در قیمت خودرو، دادن حق تقدم به عابران پیاده ۳٪ كاهش پیدا می كند.

از ۴۶۱ خودرو بررسی شده در این پژوهش، ۲۸٪ آنها حق تقدم را به عابران پیاده دادند، البته جنسیت و نژاد عابر پیاده برای رانندگان مهم بود. رانندگان در ۳۱٪ موارد حق تقدم را به خانم ها و در ۲۴٪ موارد حق تقدم را به آقایان دادند. همین موضوع در مورد نژاد عابران هم صدق می كند: رانندگان در ۳۲٪ موارد حق تقدم را به سفیدپوست ها و در ۲۵٪ موارد حق تقدم را به غیر سفیدپوست ها دادند. بااینكه این پژوهش نشانگر اختلاف بین دادن حق تقدم به افراد با جنسیت و نژادهای مختلف است، اما رانندگان این پژوهش مورد مصاحبه قرار نگرفتند پس نمی دانیم دلیل اصلی این رفتار آنها چه بوده است. این پژوهش همین طور نشان داد رانندگان مرد و جوان رفتار پرخطرتری پشت فرمان دارند. همین طور ثروت رانندگان با رفتار غیراخلاقی آنها پشت فرمان رابطه مستقیم دارد.

خیلی عجیب است كه با وجود افزایش امكانات ایمنی در خودرو ها توسط خودروسازان، مرگ عابران پیاده بیشتر شده است. اما خودرو های امروزی بزرگتر هستند و مردم به خرید خودرو های كراس اوور بزرگ و شاسی بلند تمایل بیشتری پیدا كرده اند. شاید ندانیم دلیل بی توجهی رانندگان به عابران چیست یا چرا شاهد افزایش مرگ عابران پیاده هستیم، اما امیدواریم این مشكلات طی سال های آینده حل شوند. ۲۱۲۱


منبع:

1399/01/02
23:33:58
5.0 / 5
3417
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته