جزئیات یك دستاورد علمی مبارزه با كرونا؛

حساسیت تستهای كرونا در ایران افزایش یافت

حساسیت تستهای كرونا در ایران افزایش یافت به گزارش مداربسته كیتهای سرولوژی با قدرت تخمین دقیق از سابقه برخورد افراد و نحوه پاسخ سیستم ایمنی بدن به كرونا به تولید رسیده و مجوز فروش در سطح اتحادیه اروپا را هم كسب كرده است.دكتر مهدی شعبانی عضو هیئت علمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ایمونولوژیست و سرپرست تیم تحقیقاتی تولید كیت های سرولوژی سنجش IgG و IgM ضد ویروس كرونا (SARS-CoV-۲) مستقر در یك شتابدهنده نوآوری درمورد تولید كیت های سرولوژی تشخیص این ویروس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در واقع IgG و IgM اشاره به آنتی بادی یا پادتن هایی دارد كه در بدن افراد ضد عوامل پاتوژن مانند ویروس تولید می شوند.
وی با اشاره به اینكه در انسان این پادتن ها در ۵ كلاس تقسیم می شوند، اضافه كرد: IgG و IgM دو كلاس از این پادتن ها هستند كه در بدن افراد آلوده می توانند ضد ویروس كرونا تولید شوند.
شعبانی با تاكید بر اینكه ما در صدد برآمدیم تا كیت های سرولوژی را بر مبنای شناسایی این آنتی بادی ها به تولید برسانیم، بیان نمود: با استفاده از این كیت ها می توان مشخص كرد كه فرد در گذشته برخوردی با ویروس كرونا داشته است، حتی اگر این برخورد با ویروس به بیشتر از یك ماه گذشته مربوط باشد و فرد در زمان آزمایش هیچ علامتی از بیماری كووید -۱۹ نداشته باشد.
به گفته وی، در واقع حضور آنتی بادی های IgG و IgM نشانه ای از تماس فرد با ویروس كرونا و درگیری سیستم ایمنی ضد آن است. تولید آنتی بادی ضد ویروس به منظور دفاع و پیشگیری از گسترش آن در بدن رخ می دهد. با عنایت به این كه یكی از خصوصیت های شناخته شده آنتی بادی ها اختصاصیت آنها است، ازاین رو حضور آنتی بادی ها ضد ویروس كرونا در بدن شخص كاملاً اختصاصی بوده و در نتیجه ابزار قابل اعتمادی برای مصارف تشخیصی تلقی می شوند.
شعبانی افزود: با وجود اختصاصی بودن آنتی بادی های تولید شده ضد آنتی ژن های ویروس كه در تست های سرولوژی توسط كیت های تولید شده شناسایی می شود، زمانی می توانیم به صورت قطعی بگوییم كه فرد بیمار گرفتار كووید ۱۹ است كه علایم بالینی همچون تب، سرفه، تنگی نفس، خستگی، از بین رفتن حس بویایی وجود داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: ازاین رو برای تشخیص قطعی این بیماری علاوه بر علایم بالینی، نیاز است كه ابزارهایی مانند سی تی اسكن ریه، آزمایش های مولكولی و تست های تشخیصی استفاده گردد.
افزایش حساسیت تستهای تشخیصی كرونا
وی با اشاره به اینكه در تست های مولكولی ما به دنبال حضور یا عدم حضور ژن های اختصاصی ویروس عامل كووید ۱۹ هستیم، بیان نمود: با عنایت به این كه آزمایش های مولكولی نمی توانند با دقت صد در صد وجود ویروس كووید ۱۹ در بدن افراد را مشخص كنند، كیت های سرولوژی الایزا را به تولید رساندیم تا بتوان حساسیت تست های تشخیصی را افزایش داد.
وی اضافه كرد: در تست های مولكولی ۳۰ درصد جواب منفی كاذب مشاهده شده است، ازاین رو نیاز است موارد منفی تست های مولكولی را در نظر گرفته و با كمك روش های دیگری همچون سرولوژی این بیماران مورد بررسی قرار بگیرند.
شعبانی تصریح كرد: در فرآیند تأیید كیت سرولوژی تولید شده روی نمونه های مختلف بیماران بستری، بهبود یافته، پرسنل كادر درمان و نمونه های نرمال، تست های مختلفی انجام شد. در این خصوص نمونه های نرمال كه سالهای قبل و قبل از انتشار كرونا جمع آوری شده بودند، تأیید كننده اختصاصی بودن كیت سرولوژی به شمار می روند.
عضو هیئت علمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به حساسیت بالای این كیت ها در این شركت دانش بنیان اظهار داشت: خصوصیت این كیت ها برابر با ۹۸ و ۹۷ درصد به ترتیب برای كیت IgG و IgM است.
تخمین دقیق تر از آلودگی با كرونا
به گفته وی، ‏‎با بهره گیری از كیت های جدید سرولوژی می توان سابقه برخورد افراد جامعه و نحوه پاسخ های سیستم ایمنی افراد به ویروس كرونا را مورد بررسی و پایش قرار داد. ازاین رو تخمین بهتری از درصد افراد آلوده به ویروس قابل محاسبه خواهد بود. این كیت های جدید بر پایه آنتی بادی ها بوده و مشخص می كند كه آیا آنتی بادی بر ضد این ویروس در بدن شخص به وجود آمده است یا خیر كه این خود مبین سابقه برخورد فرد با ویروس از یك هفته تا ماه ها پیش از زمان ازمایش است.

مجوز فروش در اتحادیه اروپا
شعبانی با اشاره به اینكه در جوامع بین المللی مبحث مورد بحث در مورد كیت های «ایمونواسی» در حال پیگیری است، افزود: هم اكنون ۲۹ شركت در سراسر دنیا موفق به تولید كیت های الایزا برای شناسایی آنتی بادی های اختصاصی ویروس عامل كووید ۱۹ شده اند كه این شركت دانش بنیان جز معدود شركت های دارای مجوز CE-IVD برای كیت های مذكور است و اجازه فروش این كیت ها را در اتحادیه اروپا دارد. كیت های تولیدی این شركت از حساسیت و اختصاصیت بالایی در سنجش این آنتی بادی های اختصاصی ویروس كرونا دارند.
وی عنوان كرد: بر همین مبنا كیت های سرولوژی را بعنوان ابزار كمك تشخیصی حضور یا عدم حضور آنتی بادی ضد ویروس در بدن افراد به تولید رساندیم. شواهدی وجود دارد كه ارتباطی بین حضور آنتی بادی ها و ایمن بودن افراد وجود دارد كه نیازمند مطالعات بیشتری است.
به گفته سرپرست تولید كیت های تشخیص كرونا در این شركت دانش بنیان، افرادی كه در زمان گذشته علائمی در رابطه با كووید -۱۹ داشته اند اما بیماری در آنها تأیید نشده است را نمی توان با تست های مولكولی تشخیص بدهیم كه به این بیماری مبتلا شده اند یا خیر، اما با كیت های سرولوژی امكان تأیید آلودگی و بیماری قبلی وجود دارد.
شعبانی تصریح كرد: یكی از كاربردهای كیت های سرلوژی تولید شده بررسی حضور آنتی بادی های اختصاصی در سرم افراد بهبود یافته به منظور استفاده در پلاسماتراپی است.
وی تصریح كرد: با عنایت به این كه واكسنی برای این بیماری هنوز ساخته نشده به نظر می آید این آنتی بادی های استخراج شده از سرم افراد بهبود یافته می تواند تا زمان ساخت و در دسترس بودن واكسن، برای نجات جان بیماران بدحال كاربرد كلیدی داشته باشد.
ظرفیت تولید و صادرات كیت های سرولوژی ایرانی
شعبانی با اشاره به اینكه این شركت دانش بنیان امكان تولید بیشتر از ۱۲۰ هزار كیت در ماه را دارد، بیان نمود: در هر كیت الایزا می توان از ۹۴ نفر تست كرونا گرفت؛ این میزان یعنی نزدیك به یازده میلیون تست در ماه.
وی با اشاره به اینكه ۷۵ دقیقه زمان لازم است كه با این كیت، وجود آنتی بادی كرونا در سرم فرد مشخص شود، بیان نمود: این كیت ها حالا مجوز CE اروپا را دارد و منتظر مجوزهای داخلی برای اجازه صادرات به كشورهای اروپا هستیم. الان درخواست هایی از كشورهای مختلف مانند اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، لهستان، … و كشورهای همسایه مانند تركیه، عراق و افغانستان داریم.
عضو هیئت علمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه در صورت تأمین نیاز كشور می توانیم آنرا به كشورهای اروپایی صادر نماییم، بیان نمود: نحوه توزیع این كیت ها در كشور در دست وزارت بهداشت است؛ در واقع وزارت بهداشت پس از این شرایط تعیین می كند كه چطور و به چه مراكزی بر مبنای چه پروتكلی كیت ها را توزیع نماییم.
برنامه برای تولید كیت های جدید
وی تصریح كرد: با عنایت به تولید كیت های مولكولی توسط یكی از تیم های فناور كه موفق به تولید تجاری كیت های تشخیص مولكولی ویروس عامل كووید -۱۹ شد و خوشبختانه مجوزهای لازم برای تولید و فروش در كشور را دریافت كرد و همینطور تولید كیت های سرولوژی الیزا در ادامه اساسا برنامه ای برای تولید كیت های جدید با روش های مختلف جهت استفاده در حیطه های مختلف در رابطه با كرونا داریم.
شایعات فضای مجازی در تشخیص بیماری كرونا
شعبانی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه شایعاتی در مورد عدم كیفیت كیت های ایرانی و چینی انتشار یافته كه كرونای خیلی از افراد را تشخیص نداده توضیح داد: این مورد در مورد كیت تشخیص سریع چینی بوده كه توسط برخی شركتهای غیر مرتبط به تولید می رسید؛ این كیت در انگلستان و جمهوری چك برگشت خورد چونكه بعد از استعلام نشان داده شد كه كیت های چینی به صورت دقیق نمی توانند افرادی كه مبتلا به ویروس بوده اند را تشخیص دهد.
به گفته وی، این كیت ها ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد را تشخیص می داد كه در ایران این كیت ها وارد نشده است. این كیت ها از حساسیت بالایی برخوردار نیستند و از نظر كیفیت نامعتبرند.
به گزارش مداربسته به نقل از مهر، خط تولید این شركت دانش بنیان مستقر در یك شتابدهنده در فروردین ماه راه اندازی و راه اندازی شد و الان در حال تولید انبوه است.

1399/01/31
22:16:56
5.0 / 5
2766
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته