با همكاری محقق ایرانی انجام شد؛

تولید كوچك ترین ربات میكروالكترونیكی دنیا

تولید كوچك ترین ربات میكروالكترونیكی دنیا مداربسته: پژوهشگران از تولید كوچك ترین ربات میكروالكترونیك جهان آگاهی داده اند كه بعنوان قسمتی از پیشران موتور جت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، استفاده از این میکروربات در موتور پیشران جت تحولی اساسی در آن به وجود می آورد که از ده سال قبل به این سو شاهد تغییرات شایان توجهی نبوده است.
این ربات بسیار کوچک تخت تنها ۰.۸ میلیمتر طول و ۰.۸ میلیمتر پهنا دارد و ضخامت آن نیز فقط ۰.۱۴ میلیمتر است. ربات مورد اشاره به صورت بی سیم با یک سیستم انتقال داده ارتباط دارد و پس از دریافت سیگنال های الکتریکی توسط یک سیم پیچ القایی در مرکز ربات مورد اشاره، پروسه گرم شدن نانولوله های پلیمری آن شروع می شود و این امر سبب فعالیت ربات مذکور می شود.
در درون نانولوله های پلیمری این ربات مقداری پلاتینیوم هم وجود دارد که سبب واکنشی کاتالیستی شده و حباب های اکسیژنی تولید می کنند که حرکت آنها به رانش پیشران موتور جت کمک می نماید.
محققان یک بازوی دست ساز را هم برای تسهیل فعالیت این ریزربات تهیه کرده اند که در چارچوب یک محرک تشکیل شده از یک پلیمر گرماسنج عمل می کند. این بازو در واکنش به کاهش یا افزایش گرما مسیر حرکت نانولوله ها را باز و بسته می کند و از این طریق عملکرد پیشران را بهبود می بخشد. از این اختراع جدید می توان برای تسهیل انتقال داروها در بخش های مختلف بدن نیز استفاده نمود.
پژوهش مورد اشاره توسط ۱۲ محقق از کشور آلمان انجام شده که یکی از آنها به نام مریم فقیه ایرانی الاصل بوده و در مؤسسه نانو علوم یکپارچه در شهر درسدن آلمان مشغول فعالیت است.


منبع:

1399/02/16
13:58:50
5.0 / 5
2755
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته