برای نخستین بار انجام شد

درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی

درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی به گزارش مداربسته برای اولین بار نوزادی ۶ روزه در ژاپن پیوند سلول های كبدی دریافت كرد كه از سلول های بنیادی تولید شده بودند.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، در یک آزمایش بالینی جدید، برای اولین بار نوزادی ۶ روزه در ژاپن، پیوند سلول های کبدی جدیدی را دریافت کرد که از سلول های بنیادی ساخته شده بودند.
این فرآیند سبب شد نوزاد برای مدتی کافی سالم بماند تا بتواند عمل پیوند کبد را انجام دهد.
نوزاد مذکور از مشکل چرخه اوره (urea cycle ) رنج می برد که یک اختلال ژنتیکی است و کبد فرد آنزیم حیاتی برای شکستن نیتروژن و تبدیل آن به اوره را ندارد. بدون این آنزیم آمونیاک در جریان خون وارد می شود و نتایج مرگباری برای بیمار دارد.
به طور معمول در این شرایط باید پیوند کبد صورت گیرد اما تا سن ۳ تا ۵ ماهگی نمی توان این عمل را انجام داد و متاسفانه تا آن زمان بسیار دیر است و امکان دارد نوزاد بمیرد.
بنابراین در یک آزمایش بالینی جدید محققان مرکز ملی بهداشت و رشد کودک در ژاپن نوعی سلول کبدی به نام هپاتوسیت (hepatocytes) را به بدن نوزاد پیوند زدند.
محققان آنها را از سلول های بنیادی تولید کردند. در مرحله بعد هپاتوسیت به رگ های خونی در کبد نوزاد تزریق شد.
پس از آن میزان غلظت آمونیاک در خون نوزاد افزایش نیافت و هنگامی که زمان مناسب فرا رسید، محققان توانستند با موفقیت عمل پیوند کبد را انجام دهند. به قول محققان طی این عمل هیچ مشکلی به وجود نیامد.
این اولین آزمایش بالینی برای درمان بیماری کبدی با استفاده از سلول های هپاتوسیت پیوندی و همینطور نخستین باری است که سلول های بنیادی برای درمان انسان در ژاپن به کار می روند.

1399/03/03
14:42:11
5.0 / 5
2514
تگهای خبر: تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته