به منظور كاهش مصرف آب محقق شد؛

تولید گندم های مقاوم به خشكی توسط یك شركت دانش بنیان

تولید گندم های مقاوم به خشكی توسط یك شركت دانش بنیان به گزارش مداربسته یكی از شركت های دانش بنیان توانست در چارچوب یك پروژه ملی میزان مصرف آب در تولید گندم را كم كند.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری، یک شرکت دانش بنیان، گندم های مقاوم به کم آبی با بهره وری بالا را تولید کرده است. محصولات این شرکت، بهره وری آب و پتانسیل عملکرد گندم نسبت به زراعت های آبی و دیم اقلیم های سرد و معتدل رو به سرد کشور را بالا می برد. این گندم ها نسبت به بیماری های عمده مانند بیماری زنگ زرد مقاوم می شوند و کیفیت آنها برای تولید نان بسیار بالا است.
به گفته سیروس محفوظ، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، فعالیت اصلی این شرکت، اجرای پژوهش های تقاضا محور در زمینه های به نژاد و به زراعی است و طرح های کلان ملی اصلاح ارقام گندم مناسب شرایط کم آبیاری اراضی آبریز حوزه دریاچه ارومیه و ارقام گندم متحمل به تنش خشکی در اراضی دیم را اجرا می کند.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح کلان ملی پیشبینی می شود ارقام گندم نان با خصوصیات متفاوت از نظر میزان عملکرد، مقاومت به زنگ ها، کیفیت بالا در تولید نان و خصوصیات زراعی مطلوب برای شرایط کم آبیاری معرفی شوند که نسبت به ارقام متداول، منجر به صرفه جویی در نوبت آبیاری شوند.
محفوظ با اشاره به این که تولیدات شرکت در مراحل اولیه تکثیر بذر هستند، اظهار داشت: اگر کشت محصولات مان توسعه یابد، به علت بالا بودن پتانسیل عملکرد و پایداری تولید، می تواند افزایش تولید این محصولات را به دنبال داشته باشد. در نتیحه میزان واردات گندم به کشور در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت و این به مفهوم صرفه جویی ارزی برای کشور است.
وی تصریح کرد: بعنوان مثال گندم رقم که با این شیوه تولید شده حدود ۲۵ درصد برتری نسبت به ارقام گندم رایج در اراضی دیم غرب کشور دارد. این نوع گندم قابلیت افزایش دیم تا حدود یک میلیون تن را دارد. همینطور برخی دیگر از ارقام گندم تولیدی شرکت که مراحل نهایی پژوهش های خویش را می گذرانند ضمن صرفه جویی در مصرف آب می توانند به صورت متوسط ۱۵ درصد تولید در زراعت آبی اقلیم سرد کشور را بالا برند.

1399/03/12
23:13:25
5.0 / 5
2419
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته