برای اولین بار محقق شد؛

میكروفیبری كه داروها را به مغز منتقل و فعال می كند

میكروفیبری كه داروها را به مغز منتقل و فعال می كند محققان دانشگاه ام آی تی برای نخستین بار یک میکروفیبر تولید کرده اند که می توان از آن برای انتقال داروها به مغز و سپس فعال کردن آنها استفاده نمود.به گزارش مداربسته به نقل از اسلش گیر، داروهایی که بدین شیوه به مغز منتقل می شوند با قرارگرفتن در معرض نور به گیرنده درنظر گرفته شده در مغز متصل شده و فعال می شوند.
محققان پیش از این موفق به تولید داروهایی شده بودند که از فعال شدن آنها در مغز پس از تابش نور مطمئن بودند. اما نتوانسته بودند ابزاری سخت افزاری برای انتقال داروهای مورد اشاره به درون مغز تولید کنند. حال برای نخستین بار سخت افزار انتقال داروهای مورد اشاره به مغز با استفاده از یک فیبر خاص ساخته شده است.
در این فیبر از مولکول های حساس به نور معروف به فوتوسوئیچ ها استفاده شده که داروها را به سوئیچی متصل می کنند که با تابش نور فعال شده و به محل مورد نظر منتقل می شوند.
در جریان یک آزمایش از این نوع داروها برای کنترل فعالیت شبکه عصبی مغز موش ها و سپس بررسی رفتار آنها استفاده شده است. البته مهم ترین چالش استفاده از این روش لزوم انتقال همزمان دارو و تاباندن نور به سلول های هدف است.
برای انتقال نور به درون مغز هم از فیبرهای چندکاره ای استفاده شده که دارای یک مجرای سیال و یک هدایتگر موج نوری هستند که متشکل از لایه های گوناگونی برای گنجاندن و ادغام مواد مختلف با قابلیت تولید و تاباندن نور است. با گرم کردن این فیبرها هم طول آنها افزایش می یابد و هم گرما تولید می شود. انتظار می رود پس از تکمیل آزمایش ها بر روی موش ها این روش بر روی انسان ها هم آزمایش شود.


منبع:

1399/10/13
13:20:36
0.0 / 5
1148
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , مواد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته