ویرجین اوربیت ۱۰ ماهواره كوچك به فضا ارسال می كند

ویرجین اوربیت ۱۰ ماهواره كوچك به فضا ارسال می كند به گزارش مداربسته شرکت فضایی «ویرجین اوربیت» فردا - یکشنبه - ۱۰ ماهواره کوچک علمی را به مدار زمین ارسال می کند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، نخستین تلاش ویرجین اوربیت برای پرتاب راکت به فضا ماه مه گذشته به علت روشن نشدن بموقع موتور این راکت ناکام ماند، اما حالا این شرکت برای امتحان باردیگر این پرتاب اعلام آمادگی کرده است.
قرار است این مأموریت ساعت ۱۰ بامداد فردا یکشنبه ۱۷ ژانویه (۲۸ دی) به وقت استاندارد اقیانوس آرام PST، انجام شود؛ در این زمان هواپیمای شرکت فضایی ویرجین اوربیت که در واقع یک بوینگ ۷۴۷ اصلاح شده است از پایگاه «پایگاه هوایی و فضایی موهاوی» در ۹۰ مایلی شمال «لوس آنجلس» پرواز می کند.
این هواپیما راکت «لانچر وان» را در زیر بال خود حمل می کند.
راکت لانچر وان، ۲۱ متر و ۳۰ سانتی متر طول و ۲۵ هزار و ۸۵۵ کیلوگرم جرم دارد. این موشک به منظور ارسال ماهواره های کوچک به مدار زمین طراحی شده است و بر خلاف موشک های ماهواره بر رایج، به جای آنکه از سکوی پرتاب زمینی ارسال شود، سفر خویش را از سطح باند فرودگاه آغاز می کند.
لانچر وان به هواپیمای بویینگ ۷۴۷ تغییریافته این شرکت به نام «دختر کیهانی» (cosmic girl) که در گذشته در ناوگان ویرجین برای حمل مسافران مورد استفاده قرار می گرفت، متصل است.
ویرجین اوربیت همینطور یک فرصت سه ساعته برای بروز تاخیر احتمالی دقیقه آخری در نظر گرفته است.
این شرکت تلاش دیگری را در ماه دسامبر به علت قرنطینه شدن کارمندان بر اثر کووید-۱۹ ناکام گذاشت. این شرکت همینطور پرتاب هفته گذشته را هم به تعویق انداخت.
پس از آزاد شدن موشک حامل این ماهواره ها، هواپیمای ۷۴۷، تغییر جهت داده و از مسیر پرتاب دور می شود. سپس موتور راکت روشن می شود و ماهواره ها را با خود به فضا می برد.
این اولین باری است که راکت شرکت فضایی ویرجین اوربیت یک محموله تجاری را با خود حمل می کند.
۱۰ ماهواره ای که این راکت با خود به مدار زمین می برد « ماهواره های مکعبی یا کیوب ست» نامیده می شوند؛ ۹ دستگاه از این ماهواره ها توسط هشت دانشگاه آمریکا طراحی و ساخته شده است و ماهواره دیگر توسط «مرکز تحقیقاتی آمز ناسا» در «موفت» در کالیفرنیا ساخته شده است.
طول بیشتر این ماهواره ها یک فوت و ارتفاع و عرض آنها تنها چند اینچ است.
ماهواره دانشگاه «فلوریدا مرکزی» که Q-PACE نامیده می شود دارای دوربین های ویدئویی برای مشاهده نحوه تعامل سنگ مرمر کوارتز با اجرام کروی کوچک تر، گرد و غبار و سایر مواد در شرایط میکروگرانش در مدار پایین زمین است.
هدف از این آزمایش که با کمک ۴۰۰ هزار دلاری ناسا انجام می شود، کمک به توضیح این مورد است که چگونه انرژی الکترواستاتیکی باعث جمع شدن گرد و غبار و سنگ ها و در نهایت تشکیل اجرام سیاره ای و یا حلقه های سیاره ای مانند حلقه های زحل و نپتون می شود.
ناسا در چند دهه گذشته پروازهای مشابه بسیاری را که مأموریت های « پرتاب آموزشی نانو ماهواره ها» (ELaNa) نامیده می شود، انجام داده است.
ویرجین اوربیت امیدوار است که با استفاده از هواپیما برای ارسال راکت به مدار بتواند سفارشات ارسال موشک به مدار را با صرف زمان و هزینه کمتر نسبت به رقبایی انجام دهد که اغلب آنها برای ارسال از ایستگاه های پرتاب گران قیمت زمینی استفاده می نمایند.
این شرکت همینطور امیدوار است که بتواند ارسال موشک را در مکان های مختلف همچون انگلیس انجام دهد.
ورجین اوربیت بخشی از شرکت ویرجین گالتیک است که یک شرکت توریستی با هدف فرستادن گردشگران به فضا و متعلق به «ریچارد برانسون» کارآفرین و سرمایه گذار انگلیسی، است.
در حالی که هدف ویرجین گالتیک، فرستادن گردشگران به فضا است، ویرجین اوربیت روی ارسال ماهواره های کوچک به فضا تمرکز دارد.
این شرکت از زمان تأسیس، قراردادهای گوناگونی را برای ارسال ماهواره به مدار امضا کرده که همچون آن، قرارداد با وزارت دفاع آمریکا و آژانس فضایی اروپا است.
منبع:

1399/10/30
11:02:16
0.0 / 5
1027
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته