رونمایی از یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ با كاربردهای نیروگاهی

رونمایی از یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ با كاربردهای نیروگاهی طرح ساخت یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ با کاربردهای نیروگاهی در یکی از شرکتهای دانش بنیان در یزد، با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رونمایی گردید.


به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، این شرکت دانش بنیان یاتاقان های مختلفی از قطر ۲۵ میلیمتر تا قطر ۱۵۰۰ میلی متر تولید می کند و هم اکنون ظرفیت تولید آن ۲ هزار یاتاقان در سال است. این شرکت تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۶.۵ میلیارد ریال برای طراحی و ساخت یاتاقان فوق سنگین را به روش سانتریفیوژ از راه صندوق پژوهش و فناوری یزد عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده است.
رضا جوادپور، مدیر عامل این شرکت ضمن اشاره به موفق این شرکت در طراحی و ساخت دستگاه سانتریفیوژ برای تولید یاتاقان های بالای هزار میلی متر، اظهار داشت: با عنایت به حساسیت بالای یاتاقان ها از نظر عملکرد، تمامی مراحل کار شامل ساخت لاینر، ایجاد پوشش، بابیت ریزی و ماشین کاری بر مبنای استانداردهای روز اروپا و آمریکا انجام می گیرد.
وی افزود: با همکاری سازمان آب و برق خوزستان بعنوان کارفرما موفق به ساخت یاتاقان فوق سنگین با قطر ۱۲۰۰ میلیمتر شدیم که ۱۰۰ درصد از توان داخلی و با استفاده از دانش بومی ساخته شده است.
جوادپور در مورد یاتاقان های بابیتی عنوان کرد: یاتاقان از دو قسمت پوسته و آلیاژ نرمی که به روش های مختلف به پوسته داخلی چسبانده می شود تشکیل شده و بدنه یاتاقان معمولا از جنس چدن و آهن است. آلیاژ نرم داخلی دارای انواع مختلفی است که طراح و سازنده، ترکیب شیمیایی و پارامترهای ابعادی آنرا با در نظرگرفتن محل استفاده، فشار و بار اعمالی، تعداد دور، دمای کارکرد و هم اولویت بندی خواص مکانیکی مورد انتظار تعیین می کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: بابیت دارای خاصیت مقاومت در مقابل ساییدگی چسبنده است. هنگامی که یاتاقان کار می کند، فلز نرم تر به مقدار کمی ساییده می شود که این سبب ایجاد مسیری برای روانکاری بین شفت و یاتاقان می شود. بابیت باید مواد ضد سایش مثل روغن را بر سطح خود نگه دارد و بین سر محور و یاتاقان، ضریب اصطکاک کوچکی به وجود آورد. ب
وی اظهار داشت: ابیت ها غالبا بر پایه قلع و سرب هستند. پایه قلع از نظر خواص و خصوصیت و هزینه نسبت به یاتاقان های پایه سرب گرانتر بوده و مقاومت بابیت پایه سرب در مقابل خستگی نسبت به بابیت پایه قلع بیشتر است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: از دستاوردهای تولید یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ می توان به صرفه جویی ارزی ۱۰۰ هزار دلاری برای تولید اشاره نمود. همینطور ساخت این یاتاقان ها از خروج ارز از کشور به منظور واردات این محصول جلوگیری می کند. مشتریان اصلی این محصول نیروگاه های برق آبی و معادن هستند.
جوادپور خاطرنشان کرد: بیشتر تسهیلات برای ساخت توربین بادی و قطعات توربین از صندوق پژوهش و فناوری یزد بعنوان کارگزار صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت شده و هم اکنون در حال پیگیری دریافت تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری در قرارداد با نیروگاه های خصوصی هستند.
وی از طریق اندازی خط تولید یاتاقان های سبک تر در کشور ترکیه اطلاع داد و اظهار داشت: اقدامات اولیه برای ثبت و تاسیس انجام شده است و سال آینده کارخانه تولید یاتاقان در ترکیه راه اندازی خواهد شد.منبع:

1399/11/04
15:44:58
0.0 / 5
1029
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته