در چهار سال اخیر

۱۵۳ اختراع به نام بوشهری ها به ثبت رسید

۱۵۳ اختراع به نام بوشهری ها به ثبت رسید مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: در چهار سال گذشته ۱۵۳ اختراع در این استان به ثبت نهایی رسیده است و این میزان با رشد مداوم، ۱۵ مورد در سال ۹۵ به ۴۸ فقره در سال ۹۹ رسیده است.


عبدالرسول منصوری فرد روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا با اشاره به اینکه در این بازه زمانی ۳۴۵ پرونده در دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر به ثبت رسید، اضافه کرد: به صورت میانگین ۳۰ تا ۴۵ درصد از پرونده هایی که فرایند ثبت اختراع خویش را در استان بوشهر انجام می دهند، به ثبت نهایی می رسند.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود به جهت اینکه بعضی از صاحبان ایده در استان بوشهر فرایند ثبت مالکیت فکری خویش را از استانی دیگر پیگیری می کنند یا از مرکز به سایر استان ها ارجاع می شوند، شمار مخترعان این استان تا ۲۵ درصد بیشتر است.
منصوری فرد اظهار داشت: حوزه برق، الکترونیک و میکانیک با ۴۰ درصد بیشترین میزان ثبت اختراع در استان بوشهر را به ختصاص داده اند و بعد از آن به ترتیب کشاورزی با ۲۵ درصد پزشکی و علوم پایه با ۲۰ درصد و نفت و گاز با پنج درصد قرار دارند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر افزود: ۵۰ درصد از اختراعات استان توسط استادان، دانشجویان و پژوهشگران ثبت شده و صنعتگران واحدهای تولیدی و صاحبان کسب و کار هر کدام با ۱۵ درصد، دانش آموزان پنج درصد و سایر افراد هم ۱۵ درصد از اختراعات را در بوشهر به نام خود ثبت کرده اند.
منصوری فرد با اشاره به اینکه مالکیت فکری شامل ثبت اختراع، علامت تجاری یا برند، طرح صنعتی و نشان جغرافیایی است، اضافه کرد: از سال در سه سال گذشته (۹۶ تا ۹۹) ۴۶ طرح صنعتی در استان بوشهر به ثبت نهایی رسیده است که رشد فزاینده ای را تجربه کرده و از چهار مورد ثبت در سال ۹۶ به ۲۰ مورد در سال ۹۹ رسیده است و پیشبینی می شود مالکیت فکری ۳۰ طرح امسال ثبت گردد.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر توضیح داد: از دید قانونگذار خلاقیت در عملکرد فنی منجر به ثبت اختراع و خلاقیت در شکل، ابعاد، اندازه و رنگ محصول منجر به ثبت طرح صنعتی می شود.
وی افزود: از سال ۹۵ تابحال ۱۷۵ برند تجاری در استان بوشهر به ثبت رسیده است که از ثبت ۲۰ برند در سال ۹۵ به ۶۰ برند در سال ۹۹ افزایش یافت و از این نظر هم بوشهر رشد سه برابری را در ثبت سالانه تجربه کرده است.
منصوری فرد اظهار داشت: پیشبینی می شود ۱۰۰ پرونده مالکیت فکری علامت تجاری در سال ۱۴۰۰ در استان بوشهر به ثبت برسد.
وی اعلام نمود: ۷۰ درصد برندهای ثبت شده در دفتر مالکیت فکری بوشهر در ارتباط با واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری است و خیلی از واحدها برای ثبت برند خود به صورت مستقیم از تهران اقدام نموده اند.
منصوری فرد بیان نمود: فرآیند ثبت مالکیت فکری از آبان ماه سال ۹۲ به صورت الکترونیکی انجام می شود و افراد بعد از تکمیل اظهارنامه در سامانه، جهت بررسی فنی به استان ها ارجاع می شوند که در این مرحله یک داور با تجربه دانشگاهی و یک داور از عرصه صنعت ایده مطرح شده را امکان سنجی علمی و به کارگیری می کنند و با تایید داوران برای انتشار در روزنامه رسمی و ادامه فرایند ثبت به مرکز ارجاع می دهند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر با اشاره به اینکه پرونده های ثبت اختراع به لحاظ تازگی در سطح دنیا، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی سنجیده می شود، اعلام نمود: در سال ۹۹ برای اولین بار سه پرونده ثبت اختراع استان بوشهر در نظام اختراعات بین المللی به ثبت رسید.
وی اظهار داشت: بخش عمده فرآیندهای تجاری چالش های اساسی دارد و چهار درصد از اختراعاتی که در این پارک به ثبت رسیده است، تجاری سازی شده است.
منصوری فرد اظهار نمود: در هشت سال قبل پارک علم و فناوری بوشهر بر مبنای وظیفه ذاتی خود، حمایت های مادی و معنوی بسیار خوبی از ایده نو به عمل آورده است و خدماتی چون عرضه تسهیلات کمک هزینه ساخت نمونه اولیه، راه اندازی دفتر کار، کارگاه تولید محصول، عرضه خدمات آزمایشگاهی و تسهیلات تجاری سازی و همکاری در بازاریابی و فروش داخلی و خارجی عرضه کرده است.
وی افزود: همینطور پارک علم و فناوری خلیج فارس در سال ۹۹ به هر پرونده ثبت اختراع ۱۰ میلیون ریال کمک مالی بلاعوض پرداخت کرده است.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار نمود: اکوسیستم کسب و کار در شرایط حاضر بگونه ای است که ثبت هویت و مالکیت معنوی ایده و برند تجاری برای حفظ سهم در بازار و جلوگیری از اختلافات حقوقی قبل از ورود به بازار ضروری می باشد، ازاین رو دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس به صورت مداوم خدمات مشاوره ای در این حوزه عرضه می کند و به برگزاری کلاس های آموزشی ثبت مالکیت برای گروه های هدف می پردازد.
وی با اشاره به اینکه پارسال عدم ثبت مالکیت فکری چهار واحد تولیدی استان بوشهر را درگیر دعاوی حقوقی کرد، تصریح کرد: بی توجهی به اهمیت این مورد مسائل حقوقی بسیاری بوجود می آورد و لازم است جامعه علمی و صنعتی استان در این حوزه آگاهانه عمل کند.
منصوری فرد اضافه کرد: چند کارگزار در پارک علم و فناوری بوشهر به منظور مشاوره و حمایت معنوی از صاحبان ایده و کسب و کار به کار گرفته شده اند و در شهرک های صنعتی استان هم کلینیک های کسب و کار واحدها صنعتی برای ثبت طرح صنعتی راهنمایی و حمایت کنند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: با شرایطی که فراهم گشته است، امروز بیشتر شرکت ها به سمت گرفتن راهنمایی و مشاوره و ثبت اختراع یا طرح خود می روند و این تغییری مثبت است که در چهار سال گذشته به شکل محسوسی رخ داده است.منبع:

1400/02/08
11:49:46
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته