ناسا قرارداد ۲ و نه دهم میلیاردی خویش را با اسپیس ایكس تعلیق كرد

ناسا قرارداد ۲ و نه دهم میلیاردی خویش را با اسپیس ایكس تعلیق كرد به گزارش مداربسته سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود که قرارداد ۲.۹ میلیاردی خویش را با شرکت فضایی اسپیس ایکس به علت دو اعتراض بر سر این قرارداد تعلیق کرد.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی theverge، شرکت فضایی اسپیس ایکس برنده قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری ناسا برای ساخت راکت «استارشیپ» بعنوان یک سطح نشین قمری و حمل فضانوردان در مأموریت های «آرتمیس» به ماه شده است.
اما روز گذشته جمعه ناسا به شرکت اسپیس ایکس اعلام نمود که اجرای قرارداد با این سازمان را برای ساخت راکت «استارشیپ» متوقف نماید. حالا اجرای این قرارداد توسط اسپیس ایکس به رأی نهایی دیوان محاسبات آمریکا (GAO) بستگی دارد.
تصمیم ناسا به این معنا است که اسپیس ایکس باید هرگونه فعالیت در ارتباط با این قرارداد را متوقف نماید و منتظر رأی دیوان محاسبات آمریکا بماند که به احتمال زیاد در ۴ آگوست اعلام می شود.
ناسا اوایل ماه جاری میلادی، اسپیس ایکس را بر شرکتهای «بلواوریجین» و «داینتیکس» ترجیح داد و قرارداد ساخت یک سطح نشین به ارزش ۲.۹ میلیارد دلار را به این شرکت اعطا کرد.
اما دوشنبه هفته گذشته شرکت بلواوریجین نسبت به این قرارداد به دیوان محاسبات آمریکا اعتراض کرد. این شرکت ادعا می کند ناسا به اسپیس ایکس اجازه داده تا طرح پیشنهادی خویش را اصلاح نماید اما به بلواوریجین چنین اجازه ای داده نشده است.
از سوی دیگر دیوان محاسبات آمریکا تایید نمود شرکت داینتیکس هم نسبت به اعطای قرارداد به اسپیس ایکس اعتراض دارد.
این سازمان در اطلاعیه ای اعلام نمود: به دنبال ثبت اعتراضات در دیوان محاسبات آمریکا، ناسا به اسپیس ایکس دستور داد تا هرگونه فعالیت درباره اجرای قرارداد ساخت سیستم فرود انسان بر ماه را معلق کند تا تمام دعاوی در ارتباط با این مورد حل و فصل شود.
ناسا قصد داشت تا سال ۲۰۲۴، افراد را به ماه اعزام کند اما مقامات این سازمان تصدیق کرده اند که این زمان بندی امکان پذیر نیست؛ چونکه کنگره بودجه کافی برای سیستم فرود انسان بر ماه فراهم ننموده است.
ناسا در ۲ سال قبل خواهان دریافت بیشتر از چهار میلیارد دلار برای تأمین بودجه سطح نشین های قمری شد، اما فقط حدود ۱.۴۵ میلیارد دلار دریافت کرده است.
برنامه آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است.
هدف نهایی این پروژه حضور دائم انسان ها روی ماه، ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکتهای خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ است.
ناسا رهبری این پروژه را به عهده دارد، اما انتظار می رود همکاری بین المللی در رسیدن به اهداف بلندمدت پروژه مؤثر باشد.منبع:

1400/02/14
15:45:41
5.0 / 5
392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته