میكروب های متان خور در اقیانوس ها به تعدیل دمای زمین كمك می كنند

میكروب های متان خور در اقیانوس ها به تعدیل دمای زمین كمك می كنند مداربسته: برمبنای نتایج یک پژوهش جدید، میکروب های متان خور موجود در اقیانوس های سیاره زمین نقش بی سابقه ای در تعدیل دمای زمین ایفا می کنند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، با وجود این که دی کسیدکربن فراوان ترین و مشهورترین گاز گلخانه ای است، اما گاز متان نیز فراوان است و اثر گرمایشی آن بیش از ۳۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن است. بیشتر متانی که در اتمسفر زمین وجود دارد توسط کارهای انسانی آزاد می شود، اما چند پروسه طبیعی مانند فعالیت آتشفشانی، فعل و انفعالات آب-سنگ زیر سطح زمین و متابولیسم میکروبی نیز سبب تولید گاز متان می شوند.
قسمت اعظم گاز متانی که به طور طبیعی بر روی زمین تولید شده است توسط میکروب ها تولید می شود و بیشتر این گاز متان در اقیانوس ها وجود دارد. در دهه گذشته و یا حوالی آن، برخی از مطالعات نشان داده اند که اقیانوس های زمین، محل تجمع گاز متان به میزان بسیار بیشتری از آنچه که پژوهشگران تصور می کردند، هستند.
جالب اینجاست که تحقیقات نشان می دهد مقدار کمی از این گاز متان وارد جو زمین می شود. برمبنای نتایج مطالعه اخیر، خیلی از جوامع میکروبی تشنه متان در کف اقیانوس ها، مسئول به دام انداختن قسمت اعظم گاز متانی هستند که در اکوسیستم های دریایی وجود دارد.
محققان تصور می کنند که بدون وجود این میکروب ها، جو زمین میزبان گاز متان بیشتری خواهد بود - و این موجب می شود که دمای هوا حتی گرمتر از حد فعلی شود. پژوهشگران با بررسی جوامع میکروبی در اطراف هفت تراوش گاز (متان) در بستر دریا که از نظر زمین شناسی متفاوت بودند، متوجه شدند که سنگ های کربنات مسئول بیشترین میزان مصرف گاز متانی هستند که تا حالا ثبت شده است.
«پیتر گیرگوئیس» استاد زیست شناسی ارگانیسم و ​​تکامل در دانشگاه «هاروارد» در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند: میکروب های موجود در سنگ های کربنات مانند یک فیلتر زیستی گاز متان عمل می کنند که تمام گاز متان را پیش از ترک اقیانوس مصرف می کنند.
مشروح این مطالعه در مجله Proceedings of National Academy of Sciences انتشار یافته است.منبع:

1400/03/28
23:23:20
5.0 / 5
641
تگهای خبر: آموزش , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته