توسط محققان كشور انجام شد؛

ساخت بیوراكتور زیست تقلید برای مهندسی بافت قلب

ساخت بیوراكتور زیست تقلید برای مهندسی بافت قلب پژوهشگران کشور توانستند یک بیوراکتور برای شبیه سازی ضربان و حرارت مورد نیاز سلول های بدن در وضعیت آزمایشگاهی طراحی نمایند که می تواند گام موثری در مهندسی بافت قلب باشد.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، بیماریهای قلبی یکی از علل عمده مرگ و میر در دنیا محسوب می شوند. درمان های گوناگونی از دارو درمانی تا پیوند قلب برای کنترل و درمان بیماریهای قلبی استفاده می شوند اما هیچیک چاره ترمیم بافت لطمه دیده قلب نیستند.
هدف از مهندسی بافت قلب، تقلید از بافت طبیعی قلب با در نظر گرفتن نقش مهم داربست و شبیه سازی مکانیکی آنست. بمنظور تولید داربست مناسبی برای شبیه سازی بافت قلب، پژوهشگران کشور داربستی ترکیبی با نانو فیبرهای موازی از پلیمرهای پلی کاپرولاکتون و ژلاتین با درصد ترکیبی ۷۰ به ۳۰ و با بیشترین شباهت به ماتریکس خارج سلولی قلب، با روش الکتروریسی تهیه کردند.
سپس خصوصیات آنرا به کمک روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. بمنظور شبیه سازی ضربان سلول های قلبی نیز، یک بیوراکتور جهت اعمال بار مکانیکی با فرکانس و درصد کشش مشخص در جهت نانوفیبرهای موازی طراحی شد.
نتایج این تحقیق که در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به چاپ رسیده، نشان داد، داربست از جهت چسبندگی و استواری شرایط مناسبی جهت استفاده بعنوان داربست قلبی و قرارگرفتن تحت بارمکانیکی با فرکانس ۱ هرتز و کشش ۱۰ درصد را داراست. بیوراکتور نیز توانست در مدت زمان مشخص فرکانس، کشش و حرارت مورد نیاز را تامین کند.
این پژوهش توانست با موفقیت یک بیوراکتور برای شبیه سازی ضربان و حرارت مورد نیاز سلول های بدن، در وضعیت آزمایشگاهی طراحی کند که می تواند گام موثری در مهندسی بافت قلب باشد.
دکتر ناصر اقدمی، زهرا شمس، دکتر بابک اکبری، دکتر ساره رجبی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران پژوهشگران این پروژه بودند.

1400/05/08
12:23:03
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته