ناسا پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت

ناسا پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت به گزارش مداربسته سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بعد از آنکه ماژول روسی، ایستگاه بین المللی فضایی را از موقعیت خود خارج ساخت، پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، این اتفاق ناگوار در ایستگاه فضایی بین المللی، ناسا و بوئینگ را مجبور ساخت تا پرواز برنامه ریزی شده سفینه فضایی شرکت بویینگ را به تاخیر بیاندازند.
قرار بود بوئینگ فضاپیمای خویش را که «استارلاینر» نامیده می شود، جمعه پس از ظهر به سمت ایستگاه بین المللی فضایی پرتاب کند و روز شنبه در این ایستگاه پهلو بگیرد. مقرر است این مأموریت آخرین پرواز آزمایشی استارلینر پیش از حمل نخستین فضانوردانش باشد.
بوئینگ پیش از این هم یکبار در دسامبر ۲۰۱۹، مبادرت به انجام این پرواز نمایشی کرد، اما این فضاپیما به سبب مشکلات نرم افزاری نتوانست به ایستگاه بین المللی فضایی برسد. حالا این شرکت باردیگر تلاش می کند و امیدوار است به ناسا ثابت کند که استارلاینر آماده حمل فضانوردان است.
اما بوئینگ باید اندکی بیشتر صبر کند چونکه روسیه روز پنجشنبه یک ماژول جدید به ایستگاه بین المللی فضایی اضافه کرد و سپس بلافاصله با مشکلات فنی عمده ای روبرو شد. حدود سه ساعت بعد از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به نام «نائوکا» به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲: ۳۴ دقیقه آغاز به کار کرد و سبب شد که ایستگاه بین المللی فضایی از مدار خود بیرون برود.
به همین دلیل ناسا پس از ظهر روز پنجشنبه اعلام نمود که تصمیم گرفته است پرتاب استارلاینر بوئینگ را به تأخیر بیندازد. فرصت بعدی برای پرتاب فضاپیمای استارلاینر سه شنبه ۳ آگوست (۱۲ مرداد) است.
شرکت بویینگ این کپسول را به کمک بودجه برنامه خدمه تجاری ناسا ساخته است؛ قراردادی بیشتر از ۴.۲ میلیارد دلاری که در سپتامبر ۲۰۱۴ اعلام گردید. این در حالیست که اسپیس ایکس برای تکمیل کار بر روی کپسول خدمه دار خود قرارداد مشابهی به مبلغ ۲.۶ میلیارد دلار دریافت کرده است.
ناسا برای آخر دادن به وابستگی خود به فضاپیمای روسی سایوز بر روی این فضاپیماهای خصوصی حساب می کند؛ فضاپیمای روسی سایوز از ژوئیه ۲۰۱۱ که ناوگان شاتل فضایی ناسا بازنشسته شدند تنها وسیله برای حمل نقل فضانوردان به مدار زمین است.
آزمایشگاه «نائوکا» (به معنای «علم» در زبان روسی) با وزنی ۲۲ تنی در ساعت ۱۳: ۲۸ به وقت گرینویچ روز پنجشنبه در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت. اما در یک لحظه درام غیرمنتظره، روشن شدن های سهوی موتورهای پیشران این ماژول آزمایشگاهی، به ایستگاه بین المللی فضایی ضربه زد و این آزمایشگاه درحال چرخش را اندکی از مدار عادی خود خارج کرد.
حدود سه ساعت بعد از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲: ۳۴ دقیقه آغاز به کار کردند.«جوئل مونتالبانو»مدیر برنامه ایستگاه بین المللی فضایی اظهار داشت که این ایستگاه با بهره گیری از ژیروسکوپ های عظیم ناسا، مدار طبیعی خویش را حفظ می نماید. اما ژیروسکوپ ها قادر به مقابله با فشار ناخواسته حاصل از موتورهای پیشران ناوکا نبودند و ایستگاه فضایی که به طول یک زمین فوتبال و با جرمی بیشتر از ۹۳۰ هزار پوند است از مدار طبیعی خود منحرف شد.
این ایستگاه فضایی در نهایت نسبت به سبب اولیه خود حدود ۴۵ درجه کج شد و تقریباً در یک نقطه با سرعت نیم درجه در ثانیه حرکت بود. کنترل کننده های پرواز برای مدت کوتاهی رانشگرهای بخش دیگری از ایستگاه را روشن کردند تا آنرا به مسیر مدار طبیعی اش بازگردانند و کمی بیشتر از یک ساعت، ایستگاه به حالت عادی خود بازگشت.
این مدول ۱۳ در ۴.۳ متری همانطور که از نامش پیداست، ظرفیت آزمایش های علمی را در بخش روسی ایستگاه را بیشتر می کند و همینطور خدمات دیگری را هم عرضه می دهد، همچون کنترل چرخش ایستگاه فضایی و عمل بعنوان پیشرانه انتقال سفینه های باربری پروگرس است که در ماه ها و سال های آتی ملزومات را به ایستگاه فضایی می آورند و همینطور ورودی پهلو گرفتن سفینه های سرنشین دار سایوز و سفینه های بدون سرنشین پروگرس.
این مدول بعد از متصل شدن با یک ورودی پهلوگیری دارای چند هوابند که در ماه های آتی بوسیله روسیه به سمت ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد، می تواند محل اتصال وسائل نقلیه و اجزای دیگری باشد که برای مراحل بعدی تکمیلی بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی به کار می روند.
«نائوکا» همینطور بعنوان پایه عملیاتی «بازوی روباتی اروپایی» عمل خواهد نمود. این بازوی ۱۱ متری ساخته شده بوسیله «سازمان فضایی اروپا» اولین زائده خارجی طراحی شده به صورت اختصاصی برای خدمت دادن به بخش روسی ایستگاه است. این مدول همینطور دارای محل استراحت فضانوردان، توالت و ابزارهای بازیابی و اکسیژن است که وضعیت اقامت فضانوردان در ایستگاه را بهبود خواهد بخشید.
نائوکا که هشت روز پیش با یک موشک «پروتون-ام» از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان به فضا پرتاب شد، در طول مسیرش به سمت ایستگاه فضایی بین المللی با روشن کردن موتورهایش شش مانور تصحیحی انجام داد تا وارد مسیر درست شود.منبع:

1400/05/10
15:59:27
5.0 / 5
450
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته