در راستای همكاری های سازنده علمی پژوهشی انجام شد؛

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی و موسسه اصلاح بذر چغندرقند

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی و موسسه اصلاح بذر چغندرقند تفاهمنامه همکاریهای تحقیقاتی بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر چغندرقند به منظور فراهم آوردن امکان همکاریهای سازنده علمی پژوهشی توسط روسای این دو مجموعه تحقیقاتی امضا و مبادله شد.


به گزارش مداربسته به نقل از خبرگزاری ایرنا، تفاهمنامه همکاریهای تحقیقاتی درهفت ماده و ۵ تبصره امروز چهارشنبه به امضای روسای دو مرکز رسید که از اهم موضوعات آن تعامل و همکاری فعال و سازنده جهت برقراری ارتباطات علمی و پژوهشی هدفمند با مشارکت تخصص های مختلف در جهت وظایف حاکمیتی و تحقیقاتی و انجام تحقیقات مشترک مورد نیازطرفین به منظور توسعه و تجاری سازی محصولات فناورانه در حوزه گیاهان قندی به شرح شناسایی نشانگرهای مولکولی SNP در رابطه با تجمع ساکارز در ریشه چغندرقند، شناسایی نشانگرهای مولکولی پیوسته با ژن های تحمل به ساقه روی (بولتینگ) در چغندرقند، شناسایی نشانگرهای مولکولی جدید پیوسته با ژن های مقاومت به ریزوکتونیا است.
معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در مراسم امضا و تبادل این تفاهمنامه، برگزاری جلسه امروز را در جهت تفاهمات صورت گرفته در جلسه نخست هماهنگی ۲۱ فروردین ماه سال جاری دانست.
مریم هاشمی خاطرنشان کرد: راهکارهای همکاری مشترک با موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند بررسی شده و حاصل بررسی های صورت گرفته در چارچوب تفاهمنامه امروز به امضا رسید.
اباذر رجبی معاون پژوهشی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند نیز، محورهای مدنظر در تفاهمنامه را شامل نشانگرهای ملکولی و اصلاح معکوس چغندرقند برشمرد و مهم ترین اولویت موسسه متبوع خویش را بالابردن عیار چغندرقند با روشهای ملکولی دانست.
صابر گلکاری رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در سخنانی عنوان نمود که با عنایت به نیاز روزانه به صنعت قند و شکر، پژوهشگاه بیوتکنولوژی مایل به کمک برای رفع معضلات کشاورزی این حوزه است.
وی در ادامه جلسه که در محل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاوری برگزار شد خواهان تهیه یک ساز و کار منظم به منظور ارتقا هرچه بیشتر همکاریهای منظم بین پژوهشگاه و سایر موسسات تحقیقاتی شد.
داریوش طالقانی رئیس موسسه تحقیقات اصلاح تهیه بذر چغندرقند هم در این نشست ضمن ابراز خرسندی از رویکرد جدید پژوهشگاه در تعامل بیشتر از پیش با موسسات تحقیقاتی، مشکل بزرگ گیاه چغندرقند را بیماری های مختلف این گیاه همچون ریزومانیا و انحصار شرکتهای بزرگ تولید کننده بذر آن در دنیا عنوان نمود.
وی ضمن تاکید بر نقش موثر پژوهشگاه در امور اصلاحی بذر چغندرقند، اولویت اصلی موسسه را بالا بردن عیار چغندرقند با روشهای نوین بیوتکنولوژی دانست.منبع:

1400/06/05
23:51:20
5.0 / 5
198
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته