برنده های جایزه نوبل ۲۰۲۱ فیزیک عرضه شدند

برنده های جایزه نوبل ۲۰۲۱ فیزیک عرضه شدند مداربسته: جایزه نوبل سال 2021 میلادی به سی یو کورو مانابه و کلاوس هاسلمن به سبب مدلسازی فیزیکی آب و هوای زمین، کمی سازی تغییرات و پیش بینی قابل اعتماد گرمایش جهانی و جورجیو پاریسی به سبب کشف برهمکنش اختلال و نوسانات در سیستم های فیزیکی از مقیاس اتمی تا سیاره ای تعلق گرفت.


به گزارش مداربسته به نقل از ایرنا از پایگاه خبری نوبل پرایز، سیوکورومانابه، برنده نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۱ میلادی، در تاریخ ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۳۱ در شینجو واقع در کشور ژاپن متولد شد.
وی در زمان دریافت جایزه نوبل در دانشگاه پرینستون واقع در آمریکا مشغول به کار بود و یک چهارم از جایزه نوبل فیزیک را به علت مشارکت در مدلسازی فیزیکی آب و هوای زمین، کمی سازی تغییرات و پیشبینی قابل اعتماد گرمایش جهانی به دست آورد.
کلاوس هاسلمن، برنده دیگر جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ میلادی، در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۱۹۳۱ در شهر هامبورگ آلمان متولد شد.
وی در زمان دریافت جایزه نوبل در انستیتوی ماکس پلانک برای هواشناسی واقع در هامبورگ آلمان مشغول به کار بود.
هاسلمن هم مانند سیوکورو مانابه توانست یک چهارم از جایزه نوبل ۲۰۲۱ را به علت مشارکت در مدلسازی فیزیکی آب و هوای زمین، کمی سازی تغییرات و پیشبینی قابل اعتماد گرمایش جهانی به دست آورد.
جیورجیو پاریسی، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ در تاریخ ۴ آگوست سال ۱۹۴۸ در شهر رم ایتالیا متولد شد. وی در زمان دریافت جایزه نوبل در دانشگا ساپینزا واقع در شهر رم ایتالیا مشغول به کار بود.
وی توانست نیمی از جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ را به علت کشف برهمکنش اختلال و نوسانات در سیستم های فیزیکی از مقیاس اتمی تا سیاره ای به دست آورد.
از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۲۰، جایزه نوبل فیزیک ۱۱۴ بار اهدا شده است و به ۲۱۵ دانشمند تعلق گرفته است و جان باردین آمریکایی موفق شده است دو بار این جایزه را دریافت کند.
در سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ میلادی هیچ جایزه ای اهدا نشده است. فیزیک نخستین جایزه ای است که در وصیت نامه نوبل ذکر شده و این مورد نشان داده است که فیزیک محبوب ترین حوزه آلفرد نوبل بوده است.
جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۰ میلادی به "راجر پنروز" از انگلیس به علت "کشف اینکه تشکیل سیاهچاله، یک پیشبینی قوی برای نظریه نسبیت عام است" و "رینهارد گنزل" از آلمان و "آندریا گز" از آمریکا برای کشف "یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان ما" اهدا شد. نیمی از این جایزه به پنروز و نیم دیگر به صورت مشترک به گنزل و آندریا گز اعطا شده است.
سال ۲۰۱۹ میلادی نیمی از جایزه نوبل فیزیک به «جیمز پیبلز» به علت اکتشافات نظری در کیهان شناسی فیزیکی و نیم دیگر این جایزه به صورت مشترک به «میشل مایو» و «دیدیه کوئلُز» برای کشف سیارات فراخورشیدی که به دور یک نوع ستاره مدل خورشیدی می چرخد، اهدا شد.
در سال ۲۰۱۸ میلادی، آرتور اشکین آمریکایی ۹۶ ساله بعنوان سالخورده ترین برنده نوبل، نیمی از جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد و نیمی دیگر به جرارد مورو ۷۴ ساله از فرانسه و دونا استریکلند ۵۸ ساله از کانادا برای ابتکارات نوآورانه در فیزیک لیزر اهدا شد.

معرفی برنده های جایزه نوبل بنابر اعلام رسمی پایگاه خبری بنیاد نوبل به قرار زیر است:
- علوم پزشکی دوشنبه ۴ اکتبر ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST) اعلام گردید.
- فیزیک سه شنبه ۵ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST) اعلام گردید.
- شیمی چهارشنبه ۶ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- ادبیات پنج شنبه ۷ اکتبر ساعت ۱۳ پس از ظهر به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- صلح جمعه ۸ اکتبر ساعت ۱۱ بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- علوم اقتصادی دوشنبه ۱۱ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)


منبع:

1400/07/16
14:08:28
5.0 / 5
101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته