چهاردهمین پرواز بالگرد نبوغ در سیاره سرخ با موفقیت انجام شد

چهاردهمین پرواز بالگرد نبوغ در سیاره سرخ با موفقیت انجام شد به گزارش مداربسته سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: بالگرد مریخی این سازمان به نام «نبوغ» یک پرواز کوتاه را برای آزمایش شرایط آب و هوایی تابستانی در محل استقرار خود در این سیاره سرخ رنگ با موفقیت انجام داد.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این پرواز که چهاردهمین پرواز نبوغ به حساب می آید، مختصر و ساده بود. با گرمتر شدن هوا در دهانه «جیزِرو» (Jezero)، روتورهای هواپیما باید سریعتر بچرخند تا وضعیت پرواز ایجاد شود، ازاین رو مهندسان یک پرش سریع برای آزمایش عملکرد این بالگرد طراحی نموده اند.
جیزرو در سیاره مریخ، دهانه ای ۳.۹ میلیارد ساله است که احیانا حاوی آب بوده است.
آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا اعلام نمود: بالگرد نبوغ با موفقیت یک پرش کوتاه در میدان هوایی فعلی خود انجام داد تا بتواند در جو رقیق تر این سیاره سرخ رنگ پرواز کند. این آزمایش همینطور به تیم امکان داد در صورت نیاز برای پروازهای آینده سرعت چرخش پره ها را بالا برند.
بالگرد مریخی نبوغ که حالا از خواب دو هفته ای بیدار شده، با وجود تغییر فصل و رقیق تر شدن جو مریخ چهاردهمین پرواز خویش را با موفقیت انجام داد.
با گذشت دو هفته از قطع دستورهای زمینی ارسالی به مأموریت های مریخی، حالا ربات های کاوشگر کم کم فعالیتهای علمی خویش را از سر می گیرند. نبوغ که قبل از قطع ارتباط در کوشش برای پرواز چهاردهم ناکام مانده بود، حالا بعد از این دوره این پرواز موفقیت آمیز را انجام داده است.
در تلاش قبلی بررسی ها نشان داد سازوکارهایی که به کنترل جهت و موقعیت روتورها کمک می کنند، سبب مشکل شده بود، اما این مشکل در آزمایش های ایستای بعدی دیده نشد و بدین سان تازه ترین کوشش برای پرواز خیلی زود به نتیجه رسید.
چهاردهمین پرواز نبوغ در سیاره سرخ، در واقع یک جهش کوتاه بود که در میدان هوایی فعلی بالگرد انجام شد. با عنایت به این که با تغییر فصل و گرم تر شدن هوا در مریخ، جو آن رقیق تر شده، پره ها باید برای به پرواز درآوردن این ربات کوچک سریع تر بچرخند. بدین سان یکی از هدف های این پرواز، آزمایش عملکرد پره ها در دور بالا بود.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
بالگرد نبوغ، ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت هم مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همینطور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.


منبع:

1400/08/04
21:57:30
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آموزش , باتری , دوربین , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته