حمایت تمام قد وزارت نفت از تامین کنندگان فناوری های دانش بنیان

حمایت تمام قد وزارت نفت از تامین کنندگان فناوری های دانش بنیان وزارت نفت سیاست حمایت همه جانبه از سازندگان داخلی و تامین کنندگان فناوری های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده و این وظیفه در وزارت نفت دولت سیزدهم با قدرت ادامه دارد.به گزارش مداربسته به نقل از وزارت نفت، صنعت نفت ایران بعد از پشت سر نهادن فراز و نشیب های فراوان در طول یک دهه گذشته و رویارویی با شرایط سخت و پیچیده تحریمی همچنان استوار بوده و توسعه خودرا ادامه بخشیده است. در این میان بومی سازی و دستیابی به دانش فنی تکنولوژی های جدید، همیشه از دغدغه های اصلی صنعت نفت ایران بوده است؛ موضوعی که در چند سال اخیر با جهت گیری مدیران وزارت نفت به تامین نیازهای کشور با استفاده حداکثری از توانمندی های داخل، قوت بیشتری به خود گرفته است و در این میان نباید از اهمیت و مزیت های تجاری سازی و کسب درآمد بوسیله آن غافل شد.
در سالهای اخیر شناسایی راه حل ها، موانع پیش روی تجاری سازی، ایجاد راهکارهای مناسب برای مخاطرات و ریسک پذیری و تضمین سرمایه گذاران در بخش های مختلف همچون کارهای مدیران صنعت نفت ایران بوده است.
امروزه یکی از شرایط مهم و اصلی بقا در بازار رقابت و شکوفایی یک بنگاه صنعتی، پایش پیشرفت های صنعتی و فناوری، بازار، رقبا همین طور خلق نوآوری با بهره گیری از توانایی های بالقوه و بالفعل درون شرکتی است، باتوجه به ماهیت هر بنگاه صنعتی قسمتی از این فعالیت ها از طرف بخش های پژوهشی، توسعه ای و فناوری انجام می شود.
دولت سیزدهم از شروع آغاز به کار خود همیشه بر تقویت ساخت داخل و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تاکید داشته است، در این میان تقویت اقتصاد نفت بوسیله ارتقای سطح همکاری با شرکت های دانش بنیان فعال و انجمن های تخصصی در رابطه با صنعت نفت و ایجاد لیست بلند منابع مورد تأیید وزارت نفت شامل بیش از ۱۴۰۰ شرکت سازنده ارزیابی صلاحیت شده و تامین بخش اعظم نیازهای صنعت نفت کشور بوسیله سازندگان داخلی مورد تأیید و ثبت ۱۳۷ شرکت دانش بنیان در این سامانه و انجام بیش از ۴۰ تفاهم نامه و موافقت نامه خرید خدمت و محصولات فناورانه و بومی سازی شده از محصولات شرکت های دانش بنیان و نوپا و نیز انجام بیش از ۱۲ تفاهم نامه و موافقت نامه برای توسعه گروههای استارت آپی در سال ۱۴۰۰، پیگیری اجرای ۲۲ قرارداد انتقال و توسعه فناوری بخش بالادستی، منعقد شده با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور، در جهت بهینه سازی فرآیندهای تولید و افزایش ضریب برداشت و انجام مطالعات ۱۷ میدان اولویت دار کشور از طرف شرکت های مشاور داخلی کشور همچون اقدام های این دولت در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ بوده است.
همچنین اجرای مفاد بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ ضمن انجام فراخوان، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در حوزه طرح های تکمیلی زنجیره ارزشی، بهینه سازی مصرف انرژی، ساخت بار اول قطعات و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت، تحول دیجیتال در صنعت نفت، احیای چاه های مرده یا کم بازده و کاهش گازهای ارسالی به مشعل همچون کارهای حمایتی وزارت نفت در توسعه پژوهش و فناوری بوده است که تمامی طرح های موردنظر به تصویب وزارت نفت و وزارت اقتصاد رسیده و برای پرداخت تسهیلات، اسامی شرکت های واجد شرایط به بانکهای عامل ارسال شده است.
توسعه پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در جهت پشتیبانی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در بخش های مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت که فاز اول پارک به بهره برداری رسیده است؛ این پارک برای توسعه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته که با راه اندازی آن، زمینه اشتغال تعداد زیادی از فارغ التحصیلان نخبه و کارآفرین کشور فراهم خواهد شد.
انعقاد تفاهم نامه با بنیاد ملی نخبگان در امتداد بهره مندی ظرفیت های شرکت های دانش بنیان، راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت بمنظور پشتیبانی از شرکت های صاحب فناوری، دانش بنیان و نوپا و انجام اقدام هایی نظیر خرید تضمینی کالاهای راهبردی صنعت نفت، ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری خطرپذیر و ارائه ضمانت برای ارتقای ظرفیت فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان، مشارکت در گشایش اندیشکده نفت و انرژی در دانشگاه امام صادق (ع) برای پشتیبانی از دانشگاه ها و تحقیقات توسعه ای و بنیادی، افتتاح مرکز نوآوری در پژوهشگاه صنعت نفت، ایجاد نهاد صدور گواهینامه کیفیت محصول و خدمات، پیگیری ایجاد و شکل دهی ۱۳ انستیتو تحقیقاتی در صنایع پایین دست با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتخب کشور برای طراحی فرآیندهای اولویت دار و مشخص در زمینه گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی و دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت کاتالیست های مربوط به آنها از دیگر کارهای حمایتی صنعت نفت طی ماه های اخیر از پروژه های پژوهشی بوده است.
انعقاد ۱۲ تفاهم نامه همکاری علمی- تحقیقاتی میان شرکت های ملی صنایع پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و ملی گاز ایران با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور، ادامه اجرای روند بیش از ۱۹۰ قرارداد با دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان بمنظور پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی، ساخت تجهیزات فناورانه، پروژه های دانشجویی و ارائه فرصت های مطالعاتی و پژوهشی، تدوین و ابلاغ نظام نامه جدید پژوهش و فناوری وزارت نفت با رویکرد استفاده از زیست بوم فناوری و استفاده از شرکت های دانش بنیان، گرفتن تأییدیه هیئت مقررات زدایی برای کاربرگ مجوزهای وزارت نفت، همین طور ثبت مجوزهای وزارت نفت در درگاه ملی صدور مجوزهای وزارت امور اقتصادی و دارایی و طراحی و اتصال سامانه مجوزهای وزارت نفت به درگاه ملی صدور مجوزها با هدف پشتیبانی و مانع زدایی در انجام طرح ها و پروژه های صنعت نفت نیز انجام شده است.
ساخت داخل ۱۰ قلم کالای مهم و اساسی مورد نیاز صنعت نفت همسو با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و خروج غیرتورمی از رکود و پشتیبانی از ساخت داخل شروع شده است و تعداد ۵۰ قرارداد برای پنج گروه از تجهیزات و کالاها منعقد شده، بطوریکه پیشرفت این پروژه در آخر سال ۱۴۰۰ معادل ۷۴.۱ درصد بوده و تا آخر سال مذکور تعداد ۹۵۵ قلم کالا تحویل داده شده است. شایان ذکر است که هفت شرکت از شرکت های طرف قرارداد در مگاپروژه ساخت ۱۰ گروه خانواده کالایی، از شرکت های دانش بنیان هستند.
اختصاص یک سالن بصورت رایگان در نمایشگاه بیست و ششم نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به شرکت های فناور و دانش بنیان و پارک های علم و فناوری، ارائه نیازهای فناورانه چهار شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت به شرکت های دانش بنیان در قالب ۶ نشست تخصصی در نمایشگاه بیست و ششم نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از دیگر کارهای حمایتی صنعت نفت از فعالان حوزه پژوهش و فناوری بوده است.
توجه به شرکت های ایرانی دانش بنیان، برقراری ارتباط با پارک های علم و فناوری، توسعه بهره مندی از توان سازندگان ایرانی و گسترش اقدام های پژوهشی همچون دستاوردهای حوزه گاز ایران به شمار می آید، وانگهی وقتی صحبت از پیشرفت و توسعه اقتصادی یک کشور می شود، سازندگان داخلی و تامین کنندگان تجهیزات و از آن مهم تر تامین کنندگان دانش فنی و فناوری نقش بسیار مهمی پیدا می کنند. ضرورتی هم ندارد که شرایط به طور قطع شرایط تحریم باشد تا این اتفاق بیفتد، برای اینکه وقتی به تجربه های موفق کشورهای پیشرفته نگاه می نماییم، می بینیم که آنها نیز بصورت برنامه ریزی شده و با تدبیر و دانش به سمت تامین نیازهای فناورانه گام برداشته اند.
کشور ما نیز مدت هاست در این راه حرکت می کند یا حداقل سیاست هایی را تنظیم می کند که تامین کنندگان و سازندگان داخلی و تامین کنندگان دانش و فناوری رشد کنند. اگر به چند سال قبل برگردیم متوجه سیاست های رو به رشد در این حوزه می شویم.
شرکت های داخلی حالا هم در حوزه بهره برداری و مهندسی و هم در حوزه رشد دانش و فناوری به خوبی عمل کرده اند و با این روال با اطمینان می توانیم بگوییم که از نبود شرکت های خارجی نگرانی نداریم. هر آنچه نیاز داشته باشیم را با تاکید بر هوش، تخصص و تجربه جوانان و خردمندان کشور می سازیم. پژوهش و فناوری در صنعت گاز باید به جایگاه ویژه ای رسیده باشد، واقعیت این است که مجموعه کارهای حوزه دانش، پژوهش و فناوری همه نیازهای ما را در چرخه صنعت گاز پیش بینی کرده است.
امید ما به اقتصاد دانش بنیان است و هنگامی که پیوسته از محصولات فناورانه صحبت می نماییم یعنی از دید ما پژوهش و فناوری حرف نخست را می زند، برای اینکه رسالت پژوهش فراهم کردن دانش برای رونق علم و تولید و اقتصاد است.
اگر امروز بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور و تعداد بسیار زیادی شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و پارک های علم و فناوری مستقر هستند نتیجه سیاست و حمایت صنعت نفت بوده است.
در دنیای صنعتی ما هر روز با رویه ای جدید به سمت دانش و فناوری حرکت می نماییم. یک روز با واگذاری پروژه ها به شرکت های پژوهشی، روز دیگر با تشکیل شرکت های دانش بنیان و سوق دادن آنها به سمت تامین محصولات و نیازهای صنعت. فن بازار همانطور که از نامش پیداست به مفهوم ایجاد بازار فن یا فناوری است. فن بازار تخصصی گاز نیز به همین دلیل شکل گرفته است و امروز مسئولیت تشکیل اکوسیستم فناوری و نوآوری را دارد. اکوسیستم یعنی محیط کسب وکار که در آن، بازیگران مختلف بتوانند با یکدیگر به تعامل بپردازند.

1401/03/30
08:25:08
5.0 / 5
69
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته