فناوران زراعت و باغبانی برای ارتقای امنیت غذایی همکاری می کنند

فناوران زراعت و باغبانی برای ارتقای امنیت غذایی همکاری می کنند مداربسته: ستاد توسعه زیست فناوری، برای ارتقا امنیت غذایی، از توانایی شرکتهای دانش بنیان در کنار پژوهشگاه ها و دانشگاه ها بهره می برد.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استفاده از ظرفیت همه نهادها و بازیگرانی که به حوزه زارعت و باغبانی متصل هستند می تواند به ارتقای این صنعت و تامین امنیت غذایی در کشور کمک نماید.
بازیگرانی که هر کدام قسمتی از کار را به عهده می گیرند و همه ظرفیت خودرا به کار می بندند تا نقشی اثرگذار در توسعه فناورانه و پایدار حوزه زراعت و باغبانی داشته باشند. این کار هم ذیل برنامه تقسیم کار ملی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق می شود.
امنیت غذایی مفهومی است که وابستگی زیادی به صنایع و بخش های مختلف دارد و با حوزه هایی چون کشاورزی و زراعت و باغبانی در هم تنیده است. بنا بر این این مفهوم در کشور محقق نمی گردد مگر این که همه نهادها و بخش های در رابطه با آن در کنار هم قرار گیرند و از همه ظرفیت های دانشی و تخصصی خود برای بسط فناورانه و پایدار آن استفاده کنند.
در همین راستا هم ستاد در تقسیم کار ملی با اولویت تامین امنیت غذایی، صنعت زراعت و باغبانی را مورد توجه قرار داده و با شناسایی همه اثرگذاران این حوزه چون دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان، نهادهای دولتی و باغداران در تلاش است تا این کار را با کمک آنها انجام دهد.
این هدف در قالب ۳ بسته امنیت غذایی در حوزه «اصلاح ارقام»، «تغذیه گیاه» و «کنترل آفات» محقق خواهد شد.
اصلاح ارقام
در بسته اصلاح ارقام؛ تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی و گیاهان متحمل سازگار با شرایط تغییر اقلیم با بهره بردن از به نژادی مولکولی و زیست فناوری مدنظر قرار دارد که برای این کار مراکز توانمندی چون «پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی»، «پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک»، «پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی» و «پردیس ابوریحان» شناسایی و انتخاب شده اند.
تغذیه گیاه
تولید کود زیستی و آلی محور تقسیم کار ملی در زمینه تغذیه گیاه است که با همکاری دانشگاه هایی چون «مالک اشتر»، «صنعتی اصفهان»، «بیرجند»، «پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی» و «موسسه تحقیقات خاک و آب» و شرکت های دانش بنیان به اجرا درخواهد آمد.
کنترل آفات
از دیگر اولویت درنظر گرفته شده در این عرصه کنترل آفات با هدف تولید آفت کش های زیستی است که برای این کار هم دانشگاه های «جیرفت»، «کردستان» و «پژوهشگاه مواد و انرژی» شناسایی شده اند و از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان استفاده می شود.


منبع:

1401/04/02
10:54:32
5.0 / 5
52
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته