دستاورد پژوهشگران کشور روند دیالیز را کوتاه تر کرد

دستاورد پژوهشگران کشور روند دیالیز را کوتاه تر کرد مداربسته: پژوهشگران کشور موفق شدند غشاء همودیالیزی را طراحی نمایند که روند دیالیز کوتاه تر شود.


به گزارش مداربسته به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آریان اخلاصی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تهیه و مشخصه یابی غشاء نانوالیاف کامپوزیتی بر پایه پلی آکریلونیتریل جهت حذف سموم اورمیک» اظهار داشت: طولانی بودن، گران بودن و ناخوشایند بودن پروسه همودیالیز برای بیماران با نارسایی کلیوی دلیل بر اجرای این پروژه شد. وی ادامه داد: چونکه غشاهای همودیالیز متداول تجاری تنها برمبنای دو پدیده دیرینه شامل انتشار و همرفت بنا شده اند. بدین جهت پروژه را در دانشگاه با هدف کوتاه کردن مدت زمان پروسه همودیالیز و همین طور افزایش بازدهی پروسه همودیالیز توسط بهره گیری از پدیده جذب اجرائی کردیم. فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: نتایج حاصل از این طرح، کاملاً با اهداف از پیش تعیین شده مطابقت داشته و می تواند در ارتقاء پروسه همودیالیز و همین طور مرزهای دانش در حوزه دیالیز نقش به سزایی ایفا کند. وی درباب روند اجرای پروژه اظهار داشت: در ابتدا توسط پروسه الکتروریسی، غشاء نانوالیاف خالص بر پایه پلیمر پلی آکریلونیتریل را تهیه کرده و در ادامه نانوجاذب های هالوزیت را بر روی نانوالیاف موجود در غشاء پراکنده کردیم. در نهایت توسط آزمون های مشخصه یابی، غشاء نانوالیاف کامپوزیتی نهایی را ارزیابی کردیم.
اخلاصی اظهار داشت: نتیجه نهایی این طرح می تواند بصورت مستقیم در صنعت پزشکی و همین طور بصورت غیرمستقیم در سیستم های تصفیه آب استفاده گردد. اخلاصی افزود: این طرح می تواند با اندکی تغییر در مواد مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب در مناطق محروم از آب شرب نیز مورد استفاده قرار گیرد. وی اظهار داشت: کوتاه شدن مدت زمان و همین طور افزایش بازدهی پروسه همودیالیز از مزیت های این طرح محسوب می شود. دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه نوآوری موجود در این پروژه در هیچ نمونه داخلی و یا خارجی وجود ندارد، اظهار داشت: استفاده از پدیده جذب در غشاء طراحی شده در غشاهای متداول تجاری وجود ندارد.


منبع:

1401/06/23
10:43:35
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته